Każdy opiekun, który zauważy nietypowe zachowanie czy dolegliwości u swojego pupila, powinien udać się z nim do weterynarza. Wspomniano już w poprzednim wydaniu Pupila i również powtórzę: Nie warto ryzykować zdrowiem i życiem czworonoga. Lepiej skorzystać z porady specjalisty o jeden raz za dużo niż o jeden za mało.
Układ oddechowy kota
Wśród kotów najczęstszą chorobą jest koci katar. To zespół dolegliwości wywołany zarówno wirusami, jak i bakteriami. Głównym objawem jest zapalenie spojówek. Oprócz tego pojawia się wyciek z nosa (często ropny), koty kichają, mają problem z oddychaniem, czasem kaszlą. Najczęściej przypadłość ta występuje u kotów niezaszczepionych, młodych i słabszych. W przypadku dorosłych osobników – u tych osłabionych i takich, które nie są regularnie szczepione przeciwko kociemu katarowi.
Uszy
W przypadku kocich uszu problemem może być świerzbowiec. To pasożyt, który pojawia się właśnie w uszach i najczęściej dotyka młodych kotów. Łatwo się rozprzestrzenia – koty zarażają się wzajemnie, kiedy się o siebie ocierają, myją. Choroba objawia się świądem, kot „trzepie uszami”, pojawia się w nich ciemna wydzielina. Jest to dla kota bolesne. Konieczne jest wdrożenie leczenia. Najczęściej lekarstwami w przypadku tej dolegliwości są odpowiednio dobrane maści lub krople do uszu.
Czy kota można zabezpieczyć przed chorobami uszu? Kota można zabezpieczyć stosując preparaty przeciwpasożytnicze. Są takie, które podaje się w formie tabletek albo w formie płynnej – zakropia na karczek. Takie środki chronią również koty przed innymi pasożytami, na przykład kleszczami, pchłami. Niektóre działają również całościowo – jako środek odrobaczający, przeciw wewnętrznym pasożytom jelitowym. Podsumowując: można i przede wszystkim warto – kota zabezpieczyć.
Zęby
Najczęstszym problemem jest kamień nazębny. Na jego tle często zdarzają się zapalenia dziąseł. W myśl powiedzenia „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – warto spróbować szczotkować kociakowi zęby. Najlepiej codziennie – o ile sobie pozwoli i nie będzie to dla niego stanowiło problemu. W innym wypadku, kiedy nie będzie to możliwe lub po prostu kamienia będzie dużo – jedynym rozwiązaniem jest usunięcie go przez weterynarza. Zabieg ten przeprowadzany jest pod narkozą. Po jego wykonaniu najlepiej, aby opiekun stosował profilaktycznie pasty do smarowania lub spróbował szczotkować zęby pupila.
Z powodu kamienia nazębnego, który występuje u kota, niekiedy pojawiają się problemy z jedzeniem, krwawiące dziąsła, zwierzę może być markotne.
Zabiegi chirurgiczne i badania diagnostyczne ratują życie!
Anestezjologia w weterynarii kilkadziesiąt lat temu wyglądała całkowicie inaczej – jedynie kilka dostępnych leków anestetycznych i schematów znieczulenia, brak aparatury pomiarowej, brak badań i szkoleń z tego zakresu – to już przeszłość. Śmiało mogę stwierdzić, że ta dziedzina weterynarii zmienia się na lepsze na naszych oczach. Śmiertelność podczas zabiegów w weterynarii wśród psów i kotów zbliża się do śmiertelności w medycynie człowieka. W naszej przychodni każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i z troską, podczas nawet „błahego” znieczulenia do zdjęć RTG. Nad bezpieczeństwem psa czuwają przynajmniej 3 osoby, czyli standard zbliża się do warunków znieczulenia człowieka.
Przewód pokarmowy
Kotom często zdarza się, na przykład podczas zabawy, połknąć ciała obce. Jakieś wstążki, nitki, drobne przedmioty. Czasem nawet igłę, a ta może przebić układ pokarmowy lub stanąć w poprzek żołądka i zatorować przejście treści pokarmowej. Każde ciało obce, które dostanie się do przewodu pokarmowego zwierzęcia jest niebezpieczne. Wszystkie mogą doprowadzić do przytkania układu, a to stanowi duży problem.
W przypadku kotów wychodzących – problemem może być każde złapane zwierzę, którego szkieletu kot nie będzie w stanie przetrawić. Poza tym kości sprawiają, że stolec kota jest bardzo twardy a to powoduje problemy z wypróżnieniem. Oprócz tego kosteczki są na tyle małe i ostre, że mogą się wbić w ścianę jelita lub żołądka, a to z kolei może być przyczyną zakażeń, perforacji lub zatkania przewodu pokarmowego.
Jakie objawy mogą sygnalizować problemy z układem trawiennym? Kot zacznie się zdecydowanie gorzej czuć albo od dłuższego czasu może mieć problemy z wypróżnieniem. Właściciel zauważa, że kot chodzi częściej do kuwety, pręży się, ale nie może oddać kału.
Jeśli kot jest wychodzący i zdarza się mu polować – trudniej jest zauważyć niepokojące sygnały, bo w takich przypadkach często załatwia swoje potrzeby również na zewnątrz. Warto wtedy zwrócić uwagę na to czy kot ma apetyt, czy normalnie je i pije.
Koty mają to do siebie, że zazwyczaj bardzo późno okazują ból. Sygnałem dla opiekunów, że coś jest na rzeczy, może być intensywna wokalizacja – kot cały czas chodzi i miauczy, na pierwszy rzut oka bez powodu: miska jest pełna, woda w zasięgu, w kuwecie był, wszyscy domownicy w domu, a mimo to jest niespokojny.
Układ moczowy
U kotów często pojawia się problem z zapaleniem pęcherza, które występuje na różnym tle.
Niekiedy przyczyną może być stres. Pod jego wpływem zmienia się pH moczu, co może prowadzić do odkładania się kryształów w pęcherzu moczowym. Są one bardzo drobne i mogą powodować mikro urazy błony śluzowej pęcherza, krwawienie, a nawet ból. Niekiedy z czasem zbijają się w konglomeraty i tworzą kamień, który już widać gołym okiem. Jest na tyle duży, że nie jest on w stanie przejść przez cewkę moczową i taki kot przestaje po prostu sikać.
U mruczków problemy z pęcherzem moczowym mogą wystąpić także na tle bakteryjnym. Kot, u którego można podejrzewać chorobę pęcherza często chodzi do kuwety, ale nie może oddać moczu, tylko kropelkuje. Łączy się to również z brakiem apetytu – kot nie chce jeść, nie chce pić. Mocz może być także podbarwiony na czerwono – podeszły krwią. W takich przypadkach należy zwrócić się po pomoc do lekarza weterynarii i wdrożyć leczenie.
Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z układem moczowym warto wdrożyć odpowiednią dietę. Podawać karmę, która jest dedykowana dla kotów z konkretnymi problemami, tutaj – z układem moczowym. Te najczęściej mają w nazwie słowo „urinary”. Pomagają one utrzymać prawidłowe pH moczu u kotów, u których pojawiają się problemy z pęcherzem.
Nerki
Z uwagi na to, że koty zwykle nie są zainteresowane miską z wodą i nie chcą za dużo pić – filtracja ich nerek jest gorsza. Tym samym, substancje, które powinny one przefiltrować i wydalić do moczu, z biegiem czasu kumulują się w organizmie. Najczęściej problem dotyczy starszych kotów, które skończyły ósmy rok życia i mało piją. Niestety, objawy w przypadku chorych nerek pojawiają się bardzo późno, dopiero przy około ich 70% uszkodzeniu. Najczęściej pogarsza się stan sierści kotów, które przestają o nią dbać, wylizywać się. Oprócz tego mało sikają, nie chcą pić, tracą apetyt, mogą pojawić się wymioty lub biegunki. Ważne jest, aby obserwować kota, wtedy o wiele łatwiej i w miarę szybko będziemy mogli wyłapać wszystkie odchylenia od normy.
W przypadku zdiagnozowanie chorób nerek najczęściej wdrażanym leczeniem są kroplówki. Z uwagi na to, że w pierwszej kolejności musimy wypłukać metabolity, które nerka powinna wydalić, a z powodu małej ilości moczu zostały skumulowane we krwi. Podawanie kroplówek, najczęściej trwa minimum tydzień. Oprócz tego, w zależności od stanu kota, zmieniamy mu dietę. Zwykle na nisko białkową. Karmy dedykowane dla kotów z problemami nerkowymi w opisie mają najczęściej słowo „renal”.
Jak zapobiegać chorobom nerek? Powinniśmy sprawdzać parametry nerkowe u kota raz na pół roku – raz na rok. W zależności od wieku i stanu kota. Warto również zachęcać go do picia.
Jak zachęcić kota do picia?
Niektóre koty lubią spijać wodę kapiącą z kranu. Są też specjalne fontanny dla kotów. Inne lubią pić wodę z „kradzionego źródła” – warto postawić na przykład szklankę z wodą w bezpiecznym miejscu, z której kot będzie mógł się napić.
Serce
Rasy dużych kotów są bardziej predysponowane do chorób serca, u których już nawet w młodym wieku mogą pojawiać się wady serca. Są to na przykład Maine Coony, Brytyjczyki. Jest też choroba kardiomiopatia rozstrzeniowa – gdzie jamy serca rozszerzają się, ściany stają się cieńsze, a siła pompowania krwi maleje. Dlatego, nawet jeśli nie ma żadnych objawów, kot się bawi, je i ogólnie wszystko wygląda w porządku – warto sprawdzać jego serce u kardiologa raz do roku.
W momencie, kiedy mamy postawioną diagnozę, najczęściej konieczne jest już dożywotnie podawanie leków. Oprócz tego wskazane są regularne badania kota, w celu monitorowania jego stanu: czy choroba się zatrzymała lub w jakim stopniu się rozwija.
Tarczyca
U kotów, jeśli chodzi o dolegliwości tarczycy, pojawia się najczęściej jej nadczynność. Wówczas wytwarza ona za dużo hormonów, a metabolizm kota jest bardzo przyspieszony. Objawy, które wówczas się pojawiają, to: zmierzwiona sierść (koty niezbyt o nią dbają), gwałtownie chudną, często wymiotują, mogą być niespokojne, wokalizować. Aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy, bada się krew i w razie konieczności wdraża leczenie, które prowadzi się już do końca życia. Najczęściej podaje się odpowiednie dawki leku w formie syropu lub tabletek.
Cukrzyca
Najbardziej predysponowane do tej choroby są starsze, otyłe koty. Płeć nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Choremu kotu w celu unormowania poziomu cukru najczęściej podaje się insulinę. Jednak choroba może wchodzić w remisję. Nawet po kilku miesiącach mogą na nowo pojawić się wahania poziomu cukru, dlatego konieczne jest monitorowanie stanu kota i poziomu cukru we krwi. Poziom glukozy we krwi bada się glukometrem pobierając próbkę krwi, często wystarczy nakłucie ucha.
Wysoki poziom cukru u kota objawia się: nawracającymi problemami z pęcherzem i z zębami, zFdarzają się wymioty. Występuje tak zwana „stopa cukrzycowa” – kot przy chodzeniu kładzie na ziemi całą stopę, aż do stawu skokowego – co prawda, nie jest to przypadłość pojawiająca się tylko przy cukrzycy, ale warto to sprawdzić.
W przypadku kotów z cukrzycą ważna jest dieta – dostępne są karmy dedykowane kotom cukrzykom oraz regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi.
Choroby zakaźne
Panleukopenia – zakaźne, krwotoczne zapalenie jelit, czyli krwista biegunka. Zakażony kot nie ma apetytu, wymiotuje, często obserwuje się spadek temperatury ciała. Niestety nie ma leku na tę chorobę, dużo zależy od momentu w jakim zostanie dolegliwość zauważona. My możemy tylko łagodzić objawy. Jeśli kot wymiotuje – podać leki przeciw wymiotne, jeśli ma biegunkę – podać leki na biegunkę, kroplówkę.
Na szczęście można kota zaszczepić – już małe koty, właściwie od 6 tygodnia życia, natomiast dorosłe szczepimy raz na rok lub dwa lata. Warto to zrobić, zwłaszcza że jest to choroba z wysoką śmiertelnością. Dzięki szczepieniu, jeśli kot zachoruje, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przejdzie przez tę chorobą łagodniej.
FIV – wirus obniżenia odporności kociej. FeLV – wirus białaczki kociej. W przypadku tych chorób koty mogą przez całe życie być nosicielami tych wirusów, ale nie muszą wykazywać żadnych objawów.
We wszystkich przypadkach lepiej zapobiegać i zaszczepić koty niż leczyć.
Urazy
Zwichnięcia, złamania, zwyrodnienia. Te ostatnie mogą wystąpić zwłaszcza u kotów starszych. Jeśli kot przestał wskakiwać na półki, meble, może to świadczyć o tym, że coś jest na rzeczy. Takie koty przestają się również wylizywać – mają problem z kręgosłupem i tym samym wygięciem się w taki sposób, aby dosięgnąć na przykład pleców czy brzucha. Należy wówczas wykonać zdjęcie RTG, na którym będzie można zobaczyć i ocenić: czy ewentualnie tworzą się tam jakieś zwyrodnienia, mosty kostne. Niestety nie jesteśmy w stanie cofnąć zmian, które już wystąpiły. Wprowadza się w leczenie objawowe, aby jedynie złagodzić objawy lub spowolnić postęp choroby. Żeby polepszyć komfort życia zwierzaka stosuje się leki przeciw bólowe i przeciwzapalne, a także suplementy, które pomagają tworzyć maź stawową, co ułatwia ruchomość stawów.