Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI – przyjaciel rodziny

BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI – przyjaciel rodziny

Białe owczarki rozwijały się stopniowo jako odrębna rasa w USA i Kanadzie. Pierwsze psy sprowadzono do Szwajcarii w latach siedemdziesiątych minionego wieku. 5 marca 1966 roku urodził się pies o imieniu Lobo, który uznawany jest za „ojca” tej rasy w Szwajcarii.

To właśnie jego potomkowie, którzy zostali wpisani do księgi rodowej (LOS) i kolejne sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych i Kanady psy dały początek grupie białych owczarków. W roku 1991 rasa została uznana w Szwajcarii, a oficjalnie zatwierdzona przez FCI w 2002 roku.

Podstawowe informacje o rasie 

 

  • Klasyfikacja FCI: Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające. Sekcja 1 – Psy pasterskie. Bez prób pracy.
  • Kraj pochodzenia: Szwajcaria
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Rodzaj szaty: gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem. Włos okrywowy twardy i prosty. Dopuszczalny włos lekko falisty, o ile jest twardy.

 

Sierść średnio długa: Pysk, uszy i przednia strona nóg porośnięte włosem krótkim, a szyja i tylne strony nóg – trochę dłuższym, niż na tułowiu.

Sierść długa: Pysk, uszy i przednia strona nóg porośnięte włosem krótkim, na szyi długi włos tworzy wyraźną grzywę, a na udach portki, obfita kita. Włos nie powinien być nigdy przesadnie długi.

  • Maść: Biała
  • Wysokość w kłębie:

Psy: 58-66 cm; Suki: 53-61 cm

  • Waga dorosłego osobnika:

Pies: ok. 30-40 kg Suka: ok. 25-35 kg

spacer

Rozmowa z Emilią Peek-Kwaśniewską, Hodowla „U Źródła” Białe Owczarki Szwajcarskie www.bialy-owczarek.pl

Hodowla białych owczarków szwajcarskichu źródła

www.bialy-owczarek.pl

PUPIL: Od jak dawna zajmuje się Pani białymi owczarkami szwajcarskimi?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Hodowlą zajmuje się od 2009 roku i jest to jedyna rasa, którą hoduje. Mam jeszcze teriera, ale jest to pies bardziej moich dzieci 🙂 Owczarki szwajcarskie, to moja pasja.

 

PUPIL: Dlaczego akurat białe owczarki szwajcarskie?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Pierwszy raz tę rasę widziałam w Niemczech, gdzie się wychowywałam i można powiedzieć, że od zawsze o nim marzyłam. Później, już jako dorosła osoba, przypadkowo natrafiłam na ogłoszenie dotyczące białych owczarków szwajcarskich i razem mężem pojechaliśmy po suczkę. No i potoczyło się dalej – postanowiłam założyć hodowlę, która cały czas się rozwija. W tej chwili mamy 11 szczeniąt, które się urodziły kilka dni temu (rozmowa z dn. 8.10).

 

PUPIL: Jakie są psy tej rasy?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Przede wszystkim bardzo inteligentne i oddane swojej rodzinie. Można powiedzieć, że to takie przylepy. Bardzo lubią być blisko swoich ludzi, są bardzo cierpliwe wobec dzieci.

Jestem mamą czwórki, która się wychowała z tymi psami i nigdy nie doszło do żadnego incydentu. Zawsze były łagodne zarówno do moich pociech, jak i do innych dzieci i osób.

Są bardzo wszechstronne, czy to chodzi o jakieś sporty, czy pracę w dogoterapii, ratownictwie. Bardzo dobrze sprawdzają się jako pies towarzyszący i do pracy w terenie.

To bardzo czujne czworonogi i przy tym bardzo wesołe. Maja swoje głupawki i za to je bardzo lubię.

 

PUPIL: Jakie są w kontaktach innymi zwierzętami?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Na tym polu również nie ma problemów – dobrze się dogadują z innymi zwierzętami. Zdarza się, że osoby, które dzwonią w sprawie szczeniaka mówią, że w domu maja kota. Zawsze powtarzam wtedy, że kot sobie psa ustawi i nie będzie problemów. Bardzo fajnie się dogadują też z innymi psami

Mam również stadninę i moje owczarki wychowują się przy koniach – świetnie nadają się na psy towarzyszące jeźdźcowi.

Biały owczarek szwajcarski wygląd

Fot.: Archiwum “U Źródła”

PUPIL: Z tego co Pani mówi można wywnioskować, że jest to raczej aktywny pies?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Tak, na pewno nie jest kanapowcem. To jest owczarek, on potrzebuje mieć swój rytm, swoje zadania. Jeśli tego nie dostanie – to sobie sam znajdzie. W takich sytuacjach może nawet zacząć rozrabiać.

PUPIL: Jest to bardziej pies do domu z podwórkiem czy w mieszkaniu też się odnajdzie?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Są aktywne i lubią ruch, ale nie jest tak, że w mieszkaniu będzie im źle. Jeśli właściciel zapewni psiakowi rozrywkę: jakąś zabawę, psie sporty, pływanie, bieg przy rowerze, itp. – to jak najbardziej. Kiedy ma odpowiednia dawkę ruchu, nie będzie żadnego problemu, po prostu położy się przy swojej pani czy panu i będzie odpoczywał :-).

 

PUPIL: Jak powinien wyglądać wzorcowy pies tej rasy?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Są to pieski o bardzo eleganckiej wydłużonej sylwetce, średniej wielkości. Średnio umięśnione, nie za mocne. Uszy muszą być stojące. Sierść jest dwuwarstwowa z podszerstkiem, mamy wersje krótko i długowłosą.

Są białe, z tym, że u niektórych może pojawić się złotawe zabarwienie. Jest to związane z żywieniem. Sposób żywienia ma wpływ na jego barwę.

 

PUPIL: Dla kogo biały owczarek szwajcarski?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Na pewno musi to być osoba aktywna, która zapewni mu ruch. Białe owczarki szwajcarskie, to rodzinne czworonogi, które potrzebują osoby prowadzącej. Ważne, wręcz konieczne jest wskazanie im i wyznaczenie od samego początku granic.

Są to psy, które lubią zadowalać swojego pana. Lubią rozrywkę i współpracę. Dlatego tak bardzo sprawdzają się w ratownictwie, w tropieniu, w sportach.

Sprawia im ogromną radość, jeśli mogą współpracować z człowiekiem. Nie lubią nudy, bezczynnie leżeć i nic nie robić.

 

PUPIL: A jakie są w stosunku do dzieci?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Często osoby zainteresowane zadają pytanie: „Czy ten pies nadaje się dla dziecka?” Pytam wtedy: „A czy dziecko nadaje się do psa?”

Zawsze wyczulam na to, żeby dzieci przygotować, wyszkolić, uświadomić, że pies też ma prawo do swojej przestrzeni. Współpracuję z różnymi placówkami, na przykład jeżdżę ze swoimi psami do przedszkoli i prowadzę takie zajęcia dla dzieciaków. Często dorośli nie uświadamiają swoich pociech pod tym kątem, a dzieci warto, a nawet trzeba nauczyć, że pieska (czy inne zwierzęta) trzeba szanować, że on też czuje. Dzieci powinny być nauczone intepretować mowę ciała psów.

Te wszystkie wypadki, które się zdarzają z udziałem psów, w zdecydowanej większości wynikają z tego, że dziecko nie wiedziało, nie zostało uświadomione, że pies nie jest zabawką, a żywym stworzeniem, które ma swoje prawa. Nie wolno gwałtownie podchodzić, nie wolno ciągnąć, nie wolno siadać, psy nie lubią nadmiernego przytulania.

Także jeśli chodzi o przygotowanie rodziny, to ja bym właśnie uświadomiła dzieci.

 

szczeniak biały owczarek szwajcarski

Fot. Żaneta Żmuda-Kozina

PUPIL: Jak przygotować się na przyjęcie psa tej rasy do domu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Zainwestować w dobry odkurzacz!!:-)

Poza tym, jeśli chodzi o szczeniaki – wiadomo – przygotować mieszkanie, jak dla szczeniaka każdej rasy. Na pewno warto i trzeba zabezpieczyć kable. I klocki – (jeśli są dzieci) – to akurat z mojego doświadczenia. Szczeniaki tej rasy potrzebują dobrej i intensywnej socjalizacji, warto wybrać się na przykład do psiego przedszkola.

Wracając do odkurzacza – będzie potrzebny, ponieważ te psy przez cały rok gubią włos. W okresie intensywnej wymiany sierści, trzeba częściej szczotkować, poświęcić więcej uwagi i czasu, bo podszerstek cały wychodzi, dlatego trzeba pomóc pieskowi.

 

PUPIL: A jak je pielęgnować?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Białe owczarki szwajcarskie, są fajne jeśli chodzi o pielęgnację. Mówi się, że są to tak zwane psy teflonowe. Struktura ich sierści powoduję, że piasek, błoto ze spaceru obeschnie na niej i opadnie. Także – chociaż to białe psy – nie wymagają częstej kąpieli.

Wtedy, kiedy jest mocna wymiana sierści, trzeba zainwestować w trymowanie – wyciąganie tego podszerstka. Poza tym okresem, wystarczy go raz w tygodniu porządnie wyszczotkować, i to w zupełności wystarczy. Nie strzyże się ich i nie goli.

 

PUPIL: Czy białe owczarki szwajcarskie mają szczególne wymagania żywieniowe?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Nie są zbyt wymagające pod tym względem. Wystarczy dobrej jakości, zbilansowana karma. Warto podkreślić, że nie lubią zmian. W ich przypadku bardzo niewskazane są eksperymenty, bo wtedy pojawiają się problemy. Najlepiej zdecydować się na jeden sposób karmienia – niezależnie, czy będzie to specjalnie przygotowana karma, barf, czy gotowe posiłki – którego należy się trzymać. Wtedy one bardzo dobrze dostosowują się do tego.

Ważne jest również podkreślenie tego, że dieta ma wpływ na kolor ich sierści.

 

PUPIL: Czy występują u nich jakieś choroby częściej niż u psów innych ras?

Emilia Peek-Kwaśniewska: Jest to dość odporna rasa, która nie jest obciążona genetycznie, jak się to zdarza w przypadku niektórych. W związku z tym, że pochodzi od owczarka niemieckiego, zdarza się, ale to naprawdę bardzo rzadko – dysplazja. Są to pojedyncze przypadki.

 

PUPIL: Co Pani najbardziej w nich lubi?

Emilia Peek-Kwaśniewska: To, że są niesamowicie inteligentne. Super się z nimi współpracuje, są rewelacyjne w szkoleniach i bardzo szybko się uczą. Wspaniała jest ich cierpliwość i oddanie człowiekowi. Są to, dosłownie, psy cienie – chodzą za opiekunem wszędzie – takie białe cienie :-). Niektórym może się to nie podobać, ale ja to uwielbiam. Jest to naprawdę wierny towarzysz człowieka.

PUPIL: Dziękuje za rozmowę.

 

Rozmawiała: Katarzyna Nogaj

Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(24)/2021