Jak należy karmić koty po zabiegach sterylizacji i kastracji? Podobnie jak dotychczas – małymi porcjami. Z tą tylko różnicą, że karma powinna być nieco mniej kaloryczna. Druga ważna kwestia – należy też zadbać o właściwą aktywność fizyczną kota.
Zabieg kastracji i sterylizacji a otyłość
Zarówno kastracja jak i sterylizacja, to nazwy zabiegów uniemożliwiających rozmnażanie. Często termin sterylizacja jest używany w odniesieniu do samic, a kastracja do samców. Nie do końca jest to poprawne. Kastracja polega na całkowitym usunięciu jajników wraz z macicą u samic, jąder u samców. Sterylizacja natomiast u samic sprowadza się do przecięcia lub podwiązania jajowodów, a u samców nasieniowodów. Zatem oba zabiegi mogą być przeprowadzone zarówno u kotek jak i kotów.
Na temat kastracji krążą różne informacje, niekoniecznie prawdziwe. Jedna z nich dotyczy przekonania, że kotka powinna co najmniej raz w roku wydać potomstwo. Fakty są jednak takie, że nie ma ku temu medycznych wskazań. Co więcej okres ciąży, porodu i karmienia młodych jest dużym obciążeniem dla organizmu kotki.
Inna mówi o tym, że kastracja wywołuje otyłość. Jest to spore uproszczenie. Co prawda koty po kastracji są bardziej narażone na wystąpienie problemu otyłości, jednak można zapobiegać mu stosując zrównoważoną dietę oraz odpowiednią porcję aktywności.
Dla równowagi warto w tym miejscu powiedzieć także o kilku faktach związanych z kastracją. Zabieg ten zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego oraz schorzeń macicy u samic, u samców nowotworów i innych chorób prostaty. Dodatkowo, wykastrowany samiec jest mniej agresywny, nie oddala się od domu, a jego mocz ma mniej intensywną woń. I co kluczowe – zabieg kastracji zapobiega nieplanowanemu rozmnażaniu.
Jak karmić po zabiegach sterylizacji i kastracji?
Przede wszystkim mniej kalorycznie. Aby utrzymać stabilną wagę kota należy ograniczyć liczbę kalorii o ok. ¼. Może to być o tyle trudne, że apetyt zwierzęcia wzrasta i jeżeli pozostaniemy przy dotychczasowej karmie możemy nie doprowadzić kota do stanu sytości. Taki niezaspokojony głód, prócz oczywistego dyskomfortu może prowadzić do wielu niepożądanych zachowań lub wręcz zaburzeń. Dlatego niezwykle ważne jest podawanie kotom po zabiegach sterylizacji i kastracji, karmy o zmniejszonej kaloryczności, niższej zawartości tłuszczu, ale przy tym ze zwiększoną ilością białka oraz włókna, które wspomaga trawienie.
Aktywność fizyczna kotów
Odpowiednia karma i aktywność fizyczna są kluczem do utrzymania kota we właściwej kondycji. Ważne jest tutaj zaangażowanie właściciela, który go zmobilizuje i zainicjuje zabawę.
Aby podejść do tematu kompleksowo należy również pamiętać o zapewnieniu kotu stałego dostępu do świeżej, czystej wody, ponieważ niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów może znacznie zwiększyć ryzyko chorób dolnych dróg moczowych.
Problemy moczowe kota a dieta
Schorzenia związane z układem moczowym u kotów często mają charakter przewlekły. Ich przyczyn upatruje się w czynnikach środowiskowych, relacjach między kotem, a opiekunem oraz w stresie. Często problemy te mylone są z zaburzeniami behawioralnymi i nierzadko spotykają się z brakiem zrozumienia nawet ze strony kochających opiekunów. Z tego wynika potrzeba zrozumienia oraz umiejętność rozpoznawania objawów schorzeń tak, aby móc podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia naszych pupili.
Jest kilka objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Należą do nich: oddawanie moczu poza kuwetą, widoczne i słyszalne oznaki wysiłku podczas oddawania moczu, krew w moczu, częste oddawanie moczu połączone z długim przesiadywaniem w kuwecie.
W przypadku schorzeń układu moczowego nie ma jednego idealnego rozwiązania. Dlatego też niezwykle ważna jest współpraca z lekarzem weterynarii, aby wybrać odpowiedni sposób postępowania. Najlepsze efekty daje kompleksowe podejście do problemu, na które składają się leki weterynaryjne, w razie konieczności zabiegi chirurgiczne oraz odpowiednia karma wspierająca prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.
Odpowiednia dieta w przypadku wielu przypadłości układu moczowego, stanowi element profilaktyki. Karmy wspierające układ moczowy zawierają właściwie zbilansowany skład (również pod kątem zawartości składników mineralnych), który ogranicza powstawianie kamieni moczowych. Mogą również zawierać składniki wpływające na pH moczu. I chociaż nie wszystkich schorzeń można uniknąć, to poprzez właściwą dietę możemy ograniczać częstość ich występowania.
Przypisy:
- „Zabiegi sterylizacji i kastracji u zwierząt domowych”; Pupil nr 4(24)/2021
- https://pupilkarma.pl/blog/zywienie-kotow-sterylizowanych/
- https://www.hillspet.pl/health-conditions/cat/cat-urinary