Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Artykuły

Psy wsparcia emocjonalnego na lotnisku Kraków-Balice

Psy wsparcia emocjonalnego na lotnisku Kraków-Balice

„Wszystko rozpoczęło się od inicjatywy lotniska Kraków Airport. Byliśmy pierwszą tego typu placówką w Europie, która wprowadziła psy wsparcia emocjonalnego na lotnisko. Miał to być taki krótkotrwały projekt. W wakacje 2019 roku mieliśmy się pojawić na lotnisku w ramach projektu na dwa miesiące, na okres wakacyjny. Zostało to wyjątkowo ciepło przyjęte. Pies był bardzo dobrze przygotowany, nie stresował się, bardzo lubił tę pracę. W związku z tym zostaliśmy do dzisiejszego dnia, oczywiście z przerwą pandemiczną, dosyć krótką, ale jednak. Pracujemy nieprzerwalnie do tej pory. W międzyczasie pojawiły się kolejne psy”.

Czytaj więcej...
Kocie wędrówki okiem behawiorysty

Kocie wędrówki okiem behawiorysty

Kot domowy, ale wędrujący – to widok, który wciąż ukazuje się naszym oczom, szczególnie gdy nastają ciepłe dni. Nadal wielu opiekunów wierzy, że pozwalanie kotom na swobodne wędrówki jest wyrazem troski o ich naturalne instynkty. Tymczasem koci specjaliści apelują, a badania naukowe i statystyki weterynaryjne jednoznacznie wskazują, że koty wychodzące bez nadzoru są narażone na szereg poważnych zagrożeń – od chorób po głębokie zaburzenia behawioralne. Choć od argumentów o „wolności” kota przelewa się pośród facebookowych grup i na forach, należy zadać sobie następujące pytania: Czy warto ryzykować? Czy kot może odczuwać szczęście nie wychodząc? Jakie są alternatywy dla wypuszczania kota bez kontroli?

Czytaj więcej...
Grecki kot w Warszawie. Historia Amelii i Migotka

Grecki kot w Warszawie. Historia Amelii i Migotka

„Chciałabym prosić i przekonać, żeby ludzie w tych zmęczonych często oczach zwierzaków, które straciły jakąkolwiek nadzieję na pomoc, po prostu dostrzegli samą wartość. Żeby zdali sobie sprawę, że dla nich samych takie pomaganie być może nie będzie dużo kosztowało, ale to jest kwestia życia wielu zwierzaków. Formą pomocy może być przytulenie, jeden dotyk, miska wody, puszka karmy. Chodzi o to, żeby nie odwracać wzroku od nieszczęścia zwierzaków”. – mówi Pani Amelia, opiekunka
Migotka

Czytaj więcej...
Dieta agamy brodatej. Jak karmić jaszczurkę.

Dieta agamy brodatej. Jak karmić jaszczurkę.

Dieta to obok odpowiednich warunków w terrarium najważniejszy czynnik wpływający na właściwy wzrost i zdrowie agamy brodatej (znanej także pod nazwą brodatka środkowoaustralijska). Menu jaszczurki może być niezwykle różnorodne, ale najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji na różnych etapach życia zwierzęcia. Agama brodata jest wszystkożerna, więc w jej diecie może znajdować się zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego (głównie będą to owady karmowe), jak i pokarm roślinny (głównie zielenina i wybrane warzywa). W tekście odpowiemy na pytania, jak powinien wyglądać codzienny jadłospis jaszczurki, czego lepiej nie podawać jej do jedzenia oraz jak sobie radzić w sytuacjach, kiedy brodatka odmawia przyjmowania pokarmu.

Czytaj więcej...
Jak przygotować dziecko do adopcji psa. Porady dla rodziców.

Jak przygotować dziecko do adopcji psa. Porady dla rodziców.

Chyba nie ma rodzica, który w którymś momencie nie usłyszałby od swojego dziecka „Chcę pieska!”. W wielu rodzinach to pragnienie może wywołać emocje i skłonić do rozważenia przyjęcia czworonoga do domu. Jednak odpowiedzialni rodzice wiedzą, że adopcja psa to nie tylko spełnienie dziecięcych marzeń, ale także zobowiązanie na długie lata. Decyzja o posiadaniu psa powinna być przemyślana, z uwzględnieniem czasu, zasobów i możliwości, jakimi dysponuje rodzina. Gdy zdecydujemy się na adopcję psa, szczególnie w rodzinie z dziećmi, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W niniejszym artykule przedstawię wskazówki, jak przygotować dziecko na tę życiową zmianę w sposób, który będzie bezpieczny i pozytywny zarówno dla dziecka, jak i dla psa.

Czytaj więcej...
Czy mój zwierzak ma chore serce?

Czy mój zwierzak ma chore serce?

Drobne ssaki, czyli gryzonie, króliki, fretki i jeże długo nie wykazują objawów choroby. Kiedy faktycznie objawy zaczynają być widoczne, choroba serca jest już zwykle bardzo zaawansowana. Warto więc wykonywać co jakiś czas badania przeglądowe, mogące wychwycić, że coś jest nie tak na wczesnym etapie, wdrożyć odpowiednie leczenie lub określić termin kontroli.

Czytaj więcej...
Koty brytyjskie  – silna osobowość w połączeniu z opanowaniem i rezerwą

Koty brytyjskie – silna osobowość w połączeniu z opanowaniem i rezerwą

Krzysztof Czyżkowski, wieloletni hodowca kotów rasy brytyjskiej, opisuje przedstawicieli tej rasy w następujący sposób: Można powiedzieć, że nazwa rasy dobrze służy określeniu podstawowych cech charakteru tych kotów – tak jak dwunożnych przedstawicieli byłego imperium, koty brytyjskie cechuje silna osobowość, połączona z opanowaniem i dużą rezerwą. To właśnie te ich cechy sprawiają̨, że nie wymagają̨ one tyle zainteresowania ze strony ludzi, co przedstawiciele innych ras. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o tej wspaniałej rasie, zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj więcej...
Prawdziwy Brylant wśród kotów. Codzienność z kotem brytyjskim.

Prawdziwy Brylant wśród kotów. Codzienność z kotem brytyjskim.

„Największą radością w życiu z Brylantem jest to, że mamy wspaniałą wieź i od czterech lat pogłębiamy ja codziennie. Uczymy się siebie nawzajem, znamy każdy swój ruch oraz gest. Mój kot ma wspaniały charakter. Myślę, że w wielu przypadkach powinnam pobierać od niego lekcje spokoju oraz opanowania w zamian za jego ulubione przysmaczki. (śmiech) Koty uczą nas, jak patrzeć na świat z innej perspektywy”.

Czytaj więcej...
Savoir vivre, czyli kultura spacerowa

Savoir vivre, czyli kultura spacerowa

Spacerowanie z psem to nie tylko codzienna aktywność, ale także okazja do interakcji społecznych zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Przestrzeganie zasad kultury spacerowej poprawia komfort spacerów, ale również buduje pozytywne relacje między psami i ich opiekunami. Spacer powinien być przyjemnością dla wszystkich uczestników przestrzeni publicznej. Przestrzeganie kilku zasad pomoże zapewnić komfort podczas spacerów, a także zadbać o bezpieczeństwo.

Czytaj więcej...
Wścieklizna choroba wciąż aktualna

Wścieklizna choroba wciąż aktualna

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w 2024 roku (z wyłączeniem grudnia) odnotowano sześć przypadków wścieklizny u zwierząt domowych, a dwadzieścia dziewięć u dzikich. Jest to dosyć spora liczba, która dowodzi, że Polska nadal nie jest krajem wolnym od wścieklizny. Najbardziej narażone są tereny Polski wschodniej, czyli Podlasie, Mazury, Podkarpacie. Tam wciąż odnotowuje się największą liczbę przypadków. Jednak zdarzają się one też w innych miejscach w Polsce, a czasem nawet w dużych miastach typu Poznań czy Wrocław.

Czytaj więcej...