Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Jak rozpocząć treningi RALLY-O ze swoim pupilem

Jak rozpocząć treningi RALLY-O ze swoim pupilem

Wiesz już, co to jest Rally-O, pisałam o Rally-O w letnim numerze Pupila. Wydaje Ci się, że może to być Wasza wspólna aktywność? Chciałbyś zacząć, ale nie bardzo wiesz od czego? Pomożemy!

 

Tekst opracowała:
Olga Nylec – Prezes Stowarzyszenia Rally-O.

Trener psów. Właścicielka szkoły
Psiok.com.pl oraz szkolenia.psiok.com.pl
gdzie można doskonalić swoje umiejętności online

 

Rajd Rally-O jest dynamiczny. W ciągu całego przejścia pies wykonuje w dość krótkim czasie około kilkunastu komend. Do tego przez cały czas trwania rajdu pies powinien iść blisko przewodnika, a zatem wykonywać komendę chodzenia przy nodze. Oznacza to, że przez około 2-4 minut musi być skupiony tylko na przewodniku. Wydaje się, że to niedługo, ale jednak zadanie nie jest łatwe, gdy wokół tyle się dzieje. Pies wchodzi zazwyczaj na nowy teren. Zawody Rally-O organizowane są w przestrzeniach publicznych. Na takim terenie jest mnóstwo nowych zapachów. Do tego sporo ludzi z psami, z którymi trzeba dzielić przestrzeń. A zatem start w zawodach może okazać się trudny chociażby ze względu na liczbę rozproszeń.

Przygotowując siebie i swojego psa do startu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Znajomość przez psa komend: „siad”, „leżeć” czy „zostań” w warunkach domowych może okazać się zdecydowanie zbyt małą umiejętnością. To, że wykonuje powyższe komendy w domu, nie oznacza, że poradzi sobie z nimi podczas zawodów.

 

Od czego zacząć treningi RALLY-O

 

Biorąc pod uwagę powyższe, należy rozpocząć od zbudowania dobrej relacji z pupilem. Relacji opartej na zaufaniu, na zrozumieniu psa i jego emocji oraz sposobu odbierania świata w kontekście bodźców zewnętrznych.
Co to oznacza? Pracuj tylko metodami pozytywnymi, dzięki czemu będziesz budować dobrą relację. Zresztą, w Rally-O nie można stosować kolczatek czy obroży zaciskowych, natomiast głośne lub zastraszające komendy skutkują dyskwalifikacją na torze. Wzmacniaj zachowania pożądane, stosuj nagrody nie tylko w postaci smakołyka, ale też zabawy, węszenie czy inne formy nagradzania, które lubi Twój pies. Jeśli myślisz poważnie o starcie w zawodach Rally-O, podejdź do treningów w sposób przemyślany, strategiczny i zaplanowany.

treningi rally-o

Zbuduj dobrą relację z psem. Relacja powinna być oparta na zaufaniu i zrozumieniu.

 

Wciel się w rolę trenera

 

Wyobraźmy sobie, że chcesz trenować tenis ziemny i właśnie zaczynasz treningi. Jesteś pełen energii, zapału do pracy, chcesz trenować. Zastanówmy się przez chwilę, jaki powinien być trener, z którym chciałbyś pracować. Na pewno pełen entuzjazmu i wiary w Twoje umiejętności. Konkretny, czyli jasny w przekazie – przecież chcesz wszystko zrozumieć. Stawiający przed Tobą wyzwania, ale dostosowane do Twoich możliwości. Zbyt trudne zadania zniechęcą Cię do treningów, zbyt łatwe natomiast sprawią, że będą one nudne. Dobrze by było, aby miał plan, który pozwoli Ci iść do przodu, doskonalić się. Powinien też notować Twoje postępy – przyda się do tego notes czy elektroniczny notatnik. Trener powinien być też empatyczny. Dobrze wiesz, że czasem możesz mieć gorsze dni i słabiej przyswajać nowo zdobytą wiedzę, więc liczysz na to, że Twój trener zrozumie, jak się czujesz i że dziś łatwiej popełniasz błędy. W takiej sytuacji poprowadzi lub zmodyfikuje trening tak, żeby mimo słabszej formy, nie dopadła Cię frustracja.
I wreszcie Twój najlepszy trener podchodząc do treningu kompleksowo, zadba też o Twoją formę psychiczną. Rozegrasz mecz z publicznością na nieznanym korcie. Będzie zabierał Cię na mecze w różne miejsca, abyś się „obył” z publiką, różną nawierzchnią czy warunkami atmosferycznymi. A jak coś pójdzie nie tak, to mimo wszystko będzie Cię wspierał, bo zależy mu nie tylko na zwycięstwie, ale przede wszystkim na Tobie. Taki będzie idealny trener!

Jak zacząć treningi rally-o

Zostań najlepszym trenerem swojego psa. Takim, jakiego Ty chciałbyś mieć!

 

Czy chcesz zostać właśnie takim trenerem?

 

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to do dzieła! Pamiętaj! Dobry trener jest uważny, zrozumiały dla psa, empatyczny. Jeśli uczeń czegoś nie rozumie, to na ogół jest to wina nauczyciela. Przekazując wiedzę, trzeba dostosować zadania do możliwości ucznia i czasami tłumaczyć na różne sposoby, tak aby uczeń w końcu zrozumiał. Więc jeśli pies jest skoncentrowany na Tobie, słucha, a jednak nie wykonuje zadania, to być może go nie rozumie. Zastanów się, co robisz nie tak, jak możesz ułatwić psu zrozumienie zadania. Dostosuj wymagania do jego możliwości w danym dniu.
Warto pamiętać o tym, że psy słabo generalizują. Jeśli pies wykonuje komendę „siad” zawsze z pozycji stojącej, to może mieć trudność, by usiąść z pozycji leżącej. Zwróć uwagę, że pracują wtedy inne grupy mięśni. Wystarczy jednak, że pokażesz psu kilka razy „siad” z leżenia i na pewno to zapamięta. Aby pomóc pupilowi, możesz użyć smakołyka i naprowadzić psa na „siad”. W Rally-O pies musi umieć siadać ze stania oraz z leżenia.

 

 

Od czego zacząć naukę Rally-O? Zaplanuj, gdzie będziesz trenować

 

Na początku treningi możesz robić nawet w domu czy ogrodzie. Spokojne miejsce bez dodatkowych bodźców służy skupieniu, a zatem też łatwiejszemu przyswajaniu nowych komend czy pracy nad detalami. Z czasem jednak treningi należy przeprowadzać w rozproszeniach, oczywiście stopniując je.

 

Kiedy trenować

 

Najlepiej wtedy, kiedy masz czas dla psa. Może to być pora Waszych dłuższych spacerów. Możesz również wygospodarować dodatkowe 30 minut na trening w porze odpowiedniej dla Ciebie, kiedy wiesz, że nic i nikt nie będzie Cię rozpraszał. Uwzględnij też dzienny rytm Twojego psa. Jeśli Twój pupil lubi długo spać i trochę mu zajmuje, zanim się rozkręci, to wstawanie o 6 rano, aby poćwiczyć przed pójściem do pracy, może okazać się nietrafionym pomysłem. Twój pies będzie myślał o spaniu, a nie o trenowaniu i nawet pyszne przekąski czy zabawka nie będą dobrym motywatorem.

 

Jak długo powinien trwać trening

 

 Jeśli trenujesz sam, trening nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Pod okiem trenera prowadzącego zajęcia mogą być dłuższe, gdyż zawsze jest coś do omówienia lub wytłumaczenia. Stąd treningi w psich szkołach zwykle trwają pomiędzy 45 a 60 minut, czasami nawet i dłużej. Podczas samodzielnego treningu dłuższa praca może okazać się zarówno dla Ciebie, jak i psa męcząca lub nudna.
Jest taka zasada, że trening należy zakończyć pozytywnie, czyli poprawnym wykonaniem jakiegoś ćwiczenia. Kończymy też wtedy, kiedy pies jeszcze ma zapał do pracy. Zostawiamy go z pewnego rodzaju niedosytem, co gwarantuje, że następnym razem z chęcią podejmie z nami pracę.

pozytywna relacja z psem t podstawa

Fot. archiwum prywatne

 

Ile treningów w tygodniu

 

Na początku nie narzucaj sobie zbyt wielkiego reżimu. Niech to będą jeden lub dwa 30-minutowe treningi w tygodniu. Powinien to być trening z prawdziwego zdarzenia, czyli zaplanowany, a najlepiej rozpisany w notatniku krok po kroku. Dodatkowo możesz ćwiczyć podczas spacerów, wtedy kiedy Ty i Twój pies będziecie mieli ochotę. Spacerując z psem, możesz przećwiczyć jeden czy dwa elementy, które właśnie utrwalasz.

 

Zaplanuj trening

 

Oczywiście, że nie musisz, ale zobaczysz, że będzie Ci łatwiej. Przejrzysty plan nie tylko ułatwi Wam przygotowania. Dzięki niemu będziesz też śledzić postępy, co może okazać się świetną motywacją do dalszej pracy czy podejmowania kolejnych wyzwań.

 

Jakich komend musisz nauczyć psa w Rally-O

 

W Rally-O w Klasie 1, Twój pies musi na komendę siadać przy lewej nodze oraz kłaść się przy niej. Komendy „siad” i „leżeć” muszą być wykonane przy lewej nodze przewodnika, przy jednoczesnym założeniu, że pies powinien być zwrócony w kierunku, w który patrzy przewodnik. Trzeba też nauczyć psa zostawania w tych pozycjach. Trudność polega na tym, że podczas zostawania psa, przewodnik obchodzi go w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Podczas obchodzenia psa, ten nie może zmienić pozycji. Trzeba również nauczyć psa przychodzenia na zawołanie i siadania przed przewodnikiem. W Klasie 1 zwykle odbywa się to z pozycji przy lewej nodze z marszu.

W Rally-O mamy też dostawianie się do lewej nogi przewodnika na dwa sposoby. Pierwszy z nich wygląda następująco: pies z pozycji „siad” przed przewodnikiem obchodzi go z tyłu za plecami od prawej do lewej nogi. Drugi sposób: pies z pozycji „siad” przed przewodnikiem idzie na lewą stronę przewodnika i dostawia się do jego lewej nogi. Znak informuje przewodnika, czy ma posadzić psa przy nodze, czy nie sadzać psa, tylko razem z nim iść do kolejnej stacji.

Na koniec najważniejsza komenda, czyli chodzenie przy lewej nodze. Na torze Rally-O drużyna przemieszcza się od zadania do zadania. W tym czasie pies musi nieustannie iść przy nodze przewodnika. Większość dystansu drużyna przemierza w swoim normalnym tempie, ale sędzia może zaprojektować tor w taki sposób, że będzie trzeba przyspieszyć lub zwolnić. Dlatego też należy nauczyć psa chodzenia z komendą „równaj” w normalnym, wolnym oraz szybkim tempie.

Teraz już wiesz, czego musisz nauczyć psa. Rozpisz to w Waszym treningowym notesie. „Siad”, „leżeć”, „zostań”, „do mnie”, „noga”, „lewa”, „równaj” – to podstawowe komendy. Oczywiście możesz wszystkie wymienione tu komendy nazwać po swojemu, dla sędziego nie ma znaczenia, jak je nazywasz. Ważne, aby Twój pupil je znał i na nie reagował.

 

Co będzie przydatne podczas treningu

 

Przyda się saszetka na smakołyki, którą będziesz mieć na torze podczas zawodów. Możesz zabrać ze sobą garść zdrowych, niekruszących się smaczków. Pamiętaj! Zawsze sprawdzaj skład przysmaków, które dajesz pupilowi. Najlepsze to takie, które mają krótki skład i zawierają przynajmniej 70% dobrej jakości mięsa. Jesteś vege? Może i Twój pupil zasmakuje w smaczkach warzywnych lub owocowych. Sprawdź koniecznie.
Możesz również zabrać zabawkę. Nie każdego psa motywują smaczki. Możliwe, że Twój pies woli zabawę z Tobą zamiast smakołyków. Wykorzystaj to! Weź ulubioną zabawkę psa na trening. Będzie ona nagrodą za dobrze wykonane zadania. Zabawka świetnie sprawdzi się dla piesków, które lubią przekąski, ale nie pogardzą też dobrą zabawą. Podczas odpowiedniej zabawy budujecie dobrą relację, a Ty masz w rękach kolejny motywator. Zabawa z psem w trakcie przerwy między ćwiczeniami na pewno urozmaici trening.
Przekąski, zabawka, rozpisany plan treningowy, dobre nastawienie – do dzieła! Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy się podczas Waszych pierwszych zawodów Rally-O! Powodzenia!

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 3(31)/2023