Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Rally-O sport wzmacniający więź z Twoim psem

Rally-O sport wzmacniający więź z Twoim psem

Kiedy w 2011 roku sprowadziłam Rally-O do Polski nie myślałam, że ta dyscyplina będzie cieszyła się aż tak dużą popularnością. Warto poznać Rally-O bliżej, gdyż może Ty i Twój pies pokochacie je tak, jak pokochali je inni psiarze.

 

Tekst opracowała:
Olga Nylec – Prezes Stowarzyszenia Rally-O.

Trener psów. Właścicielka szkoły
Psiok.com.pl oraz szkolenia.psiok.com.pl
gdzie można doskonalić swoje umiejętności online

 

W zawodach Rally-O, które organizujemy w całej Polsce startuje przeszło 500 drużyn rocznie! Na ten rok mamy zaplanowanych aż 15 imprez w miastach takich jak Sopot, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Poznań, Warszawa, Tarnów czy Bolechowice koło Krakowa. Szkoły, w których można przygotowywać się do tych zawodów znajdziecie w całej Polsce. Lista tych placówek dostępna jest na stronie: www.rally-o.pl.

 

Wyjątkowy psi sport

 

Rally-O, to wyjątkowy psi sport, który łączy elementy psiego posłuszeństwa z elementami agility.
Wszystkie zadania, które znajdują się na torze Rally-O z powodzeniem wykorzystasz w codziennym życiu z psem.
Jeśli więc na co dzień ćwiczysz z psem siady, leżenia, chodzenie przy nodze czy zostawanie, to zdecydowanie masz już podstawy Rally-O.
W wyższych klasach dokładamy elementy agility, czyli skoki przez przeszkody oraz komendy na odległość. Wówczas robi się już bardziej widowiskowo.

 

 

Sport dla kundelka i psa rasowego. Dla psiego seniora i szczeniaczka

 

W Rally-O nie ma właściwie ograniczeń w kwestii wieku czy rasy psa. W zawodach mogą startować psy dorosłe, szczeniaczki oraz psi seniorzy, zarówno pieski rasowe, jak i kundelki.
Te młodsze mają łatwiejszy tor do przejścia i można nagradzać je smakołykiem za każde wykonane zadanie. Mniejszą ilość zadań do wykonania mają też starsze pieski, które startują w Klasie Senior. W tej kategorii ilość ćwiczeń dostosowana jest do wieku psa. Psi seniorzy nie skaczą też przez przeszkody.

 

 

Rally-O sportem dla najmłodszych

 

Ideą Rally-O jest też edukowanie, zwłaszcza najmłodszych, bo przecież „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego w Rally-O utworzone zostały specjalne kategorie dla dzieci i młodzieży. Mamy kategorię Kids, w której startują dzieci do 8 roku życia. Na torze zawsze obecny jest opiekun, który asekuruje, wspiera dziecko czy po prostu czyta jakie zadania są do wykonania na danej stacji. Tak, tak czyta tabliczki, gdyż najmłodsze startujące w zawodach dzieci mają zaledwie 5 lat. Najważniejsze jest jednak to, że to dziecko trzyma smycz, wydaje psu komendy, nagradza i przede wszystkim wspólnie w duchu pozytywnej relacji przygotowują się do startu w zawodach. W Rally-O każdy maluch wygrywa i staje na podium na miejscu 1.
Starsze dzieci też mają swoją kategorię nazwaną Junior, gdzie zaczynają od łatwiejszych zadań i awansują do wyższych kategorii młodzieżowych.

 

 

W duchu pozytywnego szkolenia

 

Podczas rajdu na torze Rally-O drużyna – przewodnik i pies, mają do przejścia tor, który składa się z od kilku do kilkunastu stacji. Dzieci czy szczeniaczki mają ich 8, a w najwyższych klasach dorośli nawet 21.
Podczas rajdu na torze liczy się pozytywna relacja. Można psa nagradzać nie tylko smakołykami, ale też głaskać czy na koniec, po przejściu rajdu pobawić się zabawką. Przejście rajdu powinno odbyć się na luźnej smyczy, gdyż każde napięcie smyczy czy to przez przewodnika, czy psa skutkuje naliczeniem punktów karnych. Nie wolno stosować żadnych form zmuszania psa do przyjęcia pozycji czy wydawania głośnych, zastraszających komend, gdyż skutkuje to nawet dyskwalifikacją drużyny. Można zachęcać psa do podążania za przewodnikiem czy powtarzać komendy i nie ma za to punktów karnych.

 

Od czego zacząć?

 

Warto jest przeczytać regulamin i sprawdzić, do jakiej klasy czy kategorii kwalifikujemy się na zawody. Dzięki temu będziemy wiedzieć, z jakiego zakresu znaków powinniśmy się przygotować.
Następnie czytamy opis znaków z regulaminu. Przy każdej grafice znajduje się wyczerpujący opis, jak krok po kroku wykonać dane zadanie.
W sklepie Rally-O dostępna jest podręczna talia kart z grafiką i opisem wszystkich znaków Rally-O. Talia może być pomocna podczas spacerów, gdzie możecie ćwiczyć pojedyncze znaki czy w ogródku ułożyć samodzielnie mini torek Rally-O.
Polecam też obejrzenie filmików z zawodów, aby zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

trening rally-o

Foto. Olga Nylec

Zajęcia w psiej szkole

 

Warto jest pomyśleć o zajęciach w psiej szkole pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Przy wyborze szkoły kieruj się opiniami o niej i pamiętaj o pozytywnych metodach szkoleniowych. W Rally-O nie można stosować korekt w postaci na przykład szarpania psa, niedozwolone jest używanie kolczatek czy łańcuszków zaciskowych.
W psiej szkole będziesz miał okazję nie tylko nauczyć psa komend, ale też poćwiczyć w towarzystwie innych psów czy wymienić doświadczenia z pozostałymi uczestnikami kursu.
Trener rozłoży tor jak na zawodach Rally-O i będziesz mógł przećwiczyć znaki w różnej kombinacji.

 

Relacja opiera się na zaufaniu. Przygotuj psa na różne warunki

 

Relacja opiera się na zaufaniu. Określenie człowieka, który posiada psa słowem „Przewodnik” zobowiązuje! Dlatego w Rally-O drużyna to przewodnik i pies. Przewodnik przewodzi, a pies podąża u jego boku. Ważne jest, aby przewodnik wiedział, jak i kiedy dać wsparcie swojemu psu, gdyż nie wszystko da się przećwiczyć w warunkach aranżowanych podczas treningów. Zawody odbywają się w przestrzeniach publicznych takich jak parki czy tereny szkół. Oprócz zawodników startujących w zawodach mamy kibiców oraz przypadkowych spacerowiczów. Czasami zawody odbywają się podczas psich pikników, gdzie bardzo dużo się dzieje. Jeśli nie przygotujemy psa na takie warunki, narazimy go na niepotrzebny stres, a co za tym idzie nasz start może się nie udać.

Dlatego jak już opanujesz czytanie znaków, a Twój pupil komendy Rally-O, warto ćwiczyć je w przestrzeniach publicznych.

Idąc z psem na spacer, przechodzisz przez przejście dla pieszych, posadź psa i poproś, aby poczekał. Zapali się zielone światło, ruszacie razem, pies idzie przy lewej nodze na luźnej smyczy. Mijacie slalomem tłum ludzi, pies grzecznie idzie przy nodze. To wszystko są elementy wykorzystywane w Rally-O.

 

Rally-o jak trenować z psem

Foto. Milena Serafin

Wprowadzaj rozproszenia

 

Poćwicz w pobliżu placu zabaw dla dzieci. Obserwuj psa! Jeśli widzisz, że trudno jest mu się skoncentrować, oddal się na taką odległość, gdzie będzie mu łatwiej. Stopniowo zwiększaj rozproszenia.

Pamiętaj, trening nie powinien trwać długo. Staraj się też nie powtarzać jednego ćwiczenia wiele razy. Ileż można robić powtórek siad czy leżeć. Każdemu może się znudzić. Chcemy, żeby pies wykonywał nasze komendy z radością. Urozmaicaj trening zabawą, poszukiwaniem smaczków w trawie, czy wykonywaniem ulubionych sztuczek.

 

Zajęcia w psiej szkole

 

Ring na zawodach ogrodzony jest taśmą, która czasami za sprawą wiatru mocno na nim trzepocze i wydaje charakterystyczny dźwięk.

Jeden pies się przestraszy i odmówi współpracy na ringu, inny nie. Warto jest sprawdzić, jaka będzie reakcja Twojego psa i przygotować go, również na takie okoliczności. Czasami przygotowania do zawodów w Twoim mieście trwają kilka tygodni czy miesięcy, szkoda by było, aby z powodu taśmy nasze przygotowania poszły na marne.

Aranżuj sytuacje, które mogą wydarzyć się podczas Twojego startu.

Poproś znajomych psiarzy czy przyjaciół o pomoc. Podczas gdy Ty wykonujesz ćwiczenia Rally-O ze swoim psem, oni bawią się obok ze swoimi psami. Na zawodach obok ringu rozgrzewają się startujący zawodnicy. Zwykle robią to w oddali, ale i na to trzeb się przygotować.

Może zdarzyć się sytuacja, że ktoś z publiczności będzie odpakowywał z szeleszczącego papieru kanapkę. Czy jesteście na to gotowi?

Trenując w parku zobaczysz, jak wiele sytuacji może Cię zaskoczyć. Po takich treningach miejskich na pewno będziesz lepiej przygotowany do startu w zawodach!

 

Zajęcia w psiej szkole

 

I tak i nie. Jak w każdym sporcie ważnych jest wiele elementów, aby odnieść sukces.

Trudnością w Rally-O jest jednoczesne czytanie tabliczek z zadaniami i wydawanie komend psu czy reagowanie na jego zachowanie. Na rajdzie sporo się dzieje, gdyż raz za razem ustawione są tabliczki z zadaniem do wykonania. Dzięki temu rajd jest dynamiczny. Jest też dużo chodzenia przy nodze i to może sprawić trudność. Natomiast w Rally-O nie liczy się tak bardzo precyzja, dlatego nie trzeba wielu miesięcy przygotowań. Sam rajd też nie trwa długo, gdyż maksymalnie drużyna spędza  na torze 4-5 minut.

Im więcej startów za Wami, tym kolejne starty wydają się łatwiejsze. Więc praktyka i doświadczenie sprawią, że Wasze wyniki będą coraz lepsze.

 

Rally-O to życie z psem na co dzień

Wszystkie Twoje treningi i przygotowania do zawodów Rally-O wzmocnią relacje z psem i sprawią, że będziesz mógł zabrać go w niemal każde miejsce. Pies będzie cudownym towarzyszem w pełni uczestniczącym w Twoim aktywnym życiu!

Udział w zawodach może być świetną motywacją do regularnych treningów z psem. Będzie też motywacją do dalszego doskonalenia waszych umiejętności i wspólnie spędzonego czasu podczas przygotowań.

Powodzenia!

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(30)/2023