Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Jak przygotować dziecko do adopcji psa. Porady dla rodziców.

Jak przygotować dziecko do adopcji psa. Porady dla rodziców.

Chyba nie ma rodzica, który w którymś momencie nie usłyszałby od swojego dziecka „Chcę pieska!”. W wielu rodzinach to pragnienie może wywołać emocje i skłonić do rozważenia przyjęcia czworonoga do domu. Jednak odpowiedzialni rodzice wiedzą, że adopcja psa to nie tylko spełnienie dziecięcych marzeń, ale także zobowiązanie na długie lata. Decyzja o posiadaniu psa powinna być przemyślana, z uwzględnieniem czasu, zasobów i możliwości, jakimi dysponuje rodzina. Gdy zdecydujemy się na adopcję psa, szczególnie w rodzinie z dziećmi, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W niniejszym artykule przedstawię wskazówki, jak przygotować dziecko na tę życiową zmianę w sposób, który będzie bezpieczny i pozytywny zarówno dla dziecka, jak i dla psa.

 

Autorką tekstu jest Mamazpsem – Małgorzata Bieniek, behawiorystka zwierząt, zoopsycholog,
trener profilaktyki pogryzień. Specjalizuje się w relacji pies-dziecko.
Edukuje i pomaga rodzicom przygotować psa na pojawienie się dziecka oraz zadbać o ich bezpieczną relację.
www.mamazpsem.pl, Instagram:@mamazpsem_

 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie dziecka do adopcji psa jest kluczowe

 

Aby radość dzieci z nowego członka rodziny nie była chwilowa, a entuzjazm z wykonywania nowych obowiązków szybko nie przygasł, przede wszystkim niezbędne jest odpowiednie przygotowanie młodszych członków rodziny na tak dużą zmianę. Najważniejszym aspektem jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas kontaktów z psem, a to nie będzie możliwe bez wcześniejszych rozmów i edukacji.

 

Znaczenie posiadania psa w życiu dziecka

 

Wychowywanie dziecka z psem przynosi szereg korzyści zarówno dla jego rozwoju emocjonalnego, fizycznego, jak i społecznego. Bliska relacja z czworonożnym przyjacielem sprzyja budowaniu empatii, odpowiedzialności oraz wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. Badania naukowe potwierdzają, że obecność czworonoga w życiu dziecka zmniejsza poziom stresu i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wspiera również rozwój psychiczny. Ponadto posiadanie psa zachęca dzieci do aktywności fizycznej. Regularna zabawa z psem i spacery pomagają zapobiegać otyłości. Naukowcy udowodnili też, że obecność psa w życiu dzieci ma pozytywny wpływ na ich zdrowie i zmniejsza ryzyko wielu schorzeń.

 

Odpowiedzialność związana z opieką nad zwierzęciem

 

Decyzja o adopcji psa powinna w stu procentach należeć do rodziców. To rodzice muszą spełniać obowiązki opiekuna zwierzęcia, a dzieci mogą ich w tym jedynie wspierać. Nie wolno wymagać od dziecka, aby brało całkowitą odpowiedzialność za czworonoga. Jednak warto jak najwięcej angażować je w opiekę nad psem. Można wyznaczać drobne zadania, które będą dostosowane do wieku dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej obowiązków może przejąć, jednak powinno się wspierać je w opiece, a nie jedynie wymagać – to prosta droga do szybkiego zniechęcenia do porannego wstawania czy zabawy z psem.

Najważniejszym elementem koniecznym, by zbudować w dzieciach poczucie odpowiedzialności, jest postawa rodziców. Dawanie dobrego przykładu i włączanie dzieci we wspólne wypełnianie obowiązków pozwoli kształtować w nich dobre nawyki. Karmienie, dbanie o świeżą wodę w misce czy spacery budują w dzieciach nawyk systematyczności i uczą szacunku do potrzeb zwierzęcia.

 

Edukacja dzieci to podstawa

 

Aby relacja między dzieckiem a psem była szczęśliwa i bezpieczna, niezbędne jest przygotowanie dziecka do życia z czworonogiem. Warto poprosić o pomoc specjalistę, który jeszcze przed adopcją omówi z dziećmi i dorosłymi obowiązki opiekuna psa, wyjaśni, jak odczytywać sygnały wysyłane przez zwierzę oraz zapozna z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. Warto wybrać osobę, która dostosuje sposób przekazywania wiedzy do wieku dziecka i jednocześnie przekaże najważniejsze informacje rodzicom. Z zawodowego doświadczenia wiem, że takie konsultacje mogą sprawić, że adopcja psa jest przyjemnością. Zachęcam również, aby zainteresować się, czy w placówce, do której uczęszcza dziecko, nie ma oferty zajęć edukacyjnych o psach.

Jednak bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, co oferuje edukator, ponieważ coraz częściej na tzw. zajęciach z dogoterapii w szkołach i przedszkolach nie uczy się dzieci zasad bezpieczeństwa w kontaktach z psami. Zajęcia skupiają się głównie na głaskaniu i przytulaniu puchatych piesków, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli maluch pod okiem terapeuty może zrobić z psem, co chce, później może przenieść to zachowanie na każdego napotkanego psa, również na czworonożnego domownika. Wiele psów nie lubi przytulania, gwałtownego nachylania się nad nimi i może dojść do nieszczęścia.

Jak przygotować dziecko do adopcji psa. Porady dla rodziców.

Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za odpowiednią edukację dziecka

Dostosowanie obowiązków do wieku dziecka

 

Angażowanie dziecka w opiekę nad czworonogiem jest bardzo istotne w budowaniu odpowiedzialności, jednak należy dostosować wymagania do jego wieku.

Dziecko w wieku 4-6 lat: Uważam, że nie warto decydować się na psa, jeśli nasze dziecko nie skończyło przynajmniej 3-4 lat. Młodsze dzieci nie rozumieją jeszcze wielu rzeczy i bardzo trudno będzie wytłumaczyć im, jak należy zachowywać się wobec czworonoga i czego robić nie wolno. Co więcej, same wymagają dużo uwagi i rodzicom ciężko będzie podzielić ją jeszcze na psa. Maluszki są bardzo chaotyczne i nieprzewidywalne, co może wywoływać lęk u psa i utrudniać stworzenie pięknej relacji. Trzy- i czterolatki są już dużo bardziej świadome, więc można powoli wprowadzać je w psi świat. Chętnie angażują się w pomoc przy karmieniu, czesaniu czy zabawie. Można przekazywać im podstawy psiej komunikacji i od początku uczyć zasad bezpieczeństwa w kontaktach z psem.

Dziecko w wieku 7-12 lat: To wiek, w którym dzieci są już na tyle duże, że mogą próbować samodzielnie wypełniać niektóre obowiązki psiego opiekuna. Mogą zaangażować się w naukę psich komend, pilnować, aby zwierzak miał zawsze świeżą wodę w misce, czy wspólnie się z nim bawić. Można powoli przyzwyczajać je do regularnych spacerów z czworonogiem, proponując wspólne wyjścia. Jednak tak małe dzieci nie powinny same wychodzić z psem. Bez towarzystwa dorosłego opiekuna może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, którym tak małe dziecko nie sprosta. Pies może zostać zaatakowany przez innego psa albo pobiec za kotem na ulicę i pociągnąć za sobą dziecko wprost pod nadjeżdżający samochód.

Dziecko w wieku 13-16 lat: Nastolatkowie mogą już w pełni wspierać swoich rodziców w opiece nad psem. Warto rozdzielać obowiązki na wszystkich członków rodziny, aby zbyt wiele zadań nie obciążyło dziecka i nie zniechęciło go do opieki. Można odstąpić nastolatkowi jeden spacer, np. po szkole lub wyznaczyć posiłek, który będzie podawał psu. Dobrze również, aby nastolatek towarzyszył w wizytach u weterynarza lub na psich treningach.

Warto pamiętać, że pies może być dobrym pretekstem do wspólnych rodzinnych spacerów i aktywności fizycznej, które zacieśniają więź rodziców z dzieckiem.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Rodzice powinni zadbać o to, aby relacja między dzieckiem a psem była nie tylko pełna radości, ale także bezpieczna. Niezbędne jest nauczenie dziecka podstawowych zasad bezpiecznego kontaktu ze zwierzęciem i odczytywania psiego języka. Od najmłodszych lat należy pokazywać dziecku wiedzę o sygnałach, które wysyła pies, gdy nie ma ochoty na kontakt. Oblizywanie się, ziewanie czy odwracanie głowy to podstawowe sygnały stresu wysyłane przez psa, kiedy zachowanie dziecka mu nie odpowiada.
Najważniejsze zasady bezpiecznego kontaktu:

  •  Nie należy przeszkadzać psu podczas jedzenia czy gryzienia smakołyków.
  •  Psie legowisko to strefa należąca wyłącznie do psa i dziecko nie powinno w nim przebywać.
  • Gdy pies odpoczywa lub śpi, nie należy do niego podchodzić.
  • Pies to nie zabawka, dlatego nie powinien być ozdabiany, przebierany czy malowany.
  • Psy tak samo jak ludzie odczuwają ból, dlatego nie wolno ciągnąć ich za ogon, uszy czy sierść.

    Stosując powyższe zasady dziecko będzie bezpieczne w kontaktach z psem, a pies będzie czuł się komfortowo. Pozwoli to stworzyć piękną więź na lata.

 

Adopcja psa to wartościowe doświadczenie, które może wzbogacić życie całej rodziny. Jednak odpowiednie przygotowanie dziecka do tego procesu jest kluczowe, aby relacja między dzieckiem a psem była pozytywna, bezpieczna i pełna radości. Cierpliwość, zaangażowanie i świadome podejście do opieki nad zwierzęciem sprawią, że adopcja psa stanie się wspaniałą lekcją życia, która na długo zostanie w pamięci wszystkich domowników.

 

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(37)/2025