W dobie coraz większego zanieczyszczenia środowiska, dużo osób boryka się z różnego typu alergiami. W ostatnich czasach okazuje się również, że problem alergii skórnej – kontaktowej lub pokarmowej, to także problem zwierząt.
Trendy w kosmetykach dla zwierząt
Właściciele pupili poszukują kosmetyków, które będą łagodne i przyjazne dla zwierząt. Również producenci widzą zmieniające się trendy i starają się sprostać wymaganiom klientów.
Bardzo popularny stał się trend szamponów Eco czy naturalnych – konsumenci czytają etykiety i analizują ich skład. Wartością dodaną dla kosmetyków jest to, że nie zawierają, jakże popularnego SLES odpowiedzialnego za drażniące działanie na skórę czy parabenów.
Cenione są kosmetyki, do których produkcji stosowane są substancje pochodzenia naturalnego, łagodne dla skóry, nawilżające i pełniące wiele funkcji w produkcie kosmetycznym.
Naturalne składniki w kosmetykach – także dla zwierząt!
Od lat nasze babcie stosowały rośliny z pól czy lasów i substancje pochodzenia naturalnego wiedząc, że mają zbawienny wpływ na nasz organizm i skórę. Składniki te będą także bezpieczne dla zwierząt, gdyż wiele lat same zwierzęta czerpały je z natury. Poszukując naturalnych składników skłaniamy się ku temu, aby syntetyczne betainy zastępować tymi z natury. Na przykład betainy oparte na pochodnych naturalnych aminokwasów, pozyskiwane m. in. z buraka cukrowego. Charakteryzują się właściwościami nawilżającymi i łagodzącymi podrażnienia. Dzięki zdolności do silnego wiązania wody, zapewniają skórze zachowanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Typowe anionowe sulfaktanty, jak SLES, zastępowane są łagodnymi amfoterycznymi substancjami myjącymi pozyskiwanymi ze składników roślinnych, jak kokoamfooctan – niedrażniący detergent dla skóry wrażliwej o doskonałych właściwościach zwilżających, co ułatwia usuwanie zanieczyszczeń ze skóry, sierści lub włosa. Ze względu na brak efektu drażnienia skóry i błon śluzowych, jest on polecany dla skóry wrażliwej, skłonnej do alergii oraz kosmetyków do częstego stosowania.
Delikatnym składnikiem szamponów naturalnym może być również alginian. Jest on zaliczany do naturalnych polisacharydów, pozyskiwanych z alg brunatnych. Jego zdolność do tworzenia żeli, a także właściwości zagęszczające i stabilizujące formy kosmetyczne zyskuje coraz większe uznanie. Dodatkowo, wykazuje działanie okluzyjne, tworząc na skórze film ochronny, który zabezpiecza przed utratą wody przez naskórek i chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, a więc również alergizującymi, które mogą znajdywać się w powietrzu.
Alergie zwierząt a kosmetyki
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, narażone są na alergie, podrażnienia i różnego rodzaju choroby skóry. Właściciele pupili pewnie nie raz przekonali się, że kosmetyk, który jest przeznaczony dla ludzi, nie może być stosowany u zwierząt. Głównym powodem jest różne pH skóry.
Produkty dla zwierząt powinny posiadać pH zbliżone do 7 czyli neutralnego, a pH skóry ludzi to 5,5. Dodatkowo zastosowane składniki w preparatach dla pupili powinny być dobrane w taki sposób, aby po zaaplikowaniu zachowywać naturalne właściwości sierści i skóry. Ważne jest aby stosowane kompozycje zapachowe, były pozbawione alergenów, które są czynnikami, mającymi bardzo negatywny wpływ na zwierzęta.
Coraz częściej na rynku poszukiwane są szampony dla psów dedykowane np. dla psów skłonnych do alergii, z długim włosem czy krótką sierścią. Świadomy producent szamponów dla psów traktuje ten produkt, jak preparat kosmetyczny dla ludzi i wykonuje badania zewnętrzne w celu określenia działania uczulającego. Ma to miejsce np. w przypadku szamponów antyalergicznych, do długiej czy krótkiej sierści. Bo nie od dziś wiadomo, że zdrowy i szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel, który wróci po dobrej jakości produkt.