Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Budowanie koncentracji u psa

Budowanie koncentracji u psa

Mieliście kiedyś wrażenie, że mówicie do swojego psa, a on – zamiast się skupić na zadaniu – myśli o niebieskich migdałach, liczy chmury na niebie, zaczyna się drapać, grzebie w ziemi i nagle ma tysiące innych, ważniejszych spraw? O tym jak ułatwic psu skupienie się podczas ćwiczeń, aby były one bardziej efektywne opowiada Barbara Klasik-Przychodzeń, właścicielka ośrodka szkoleniowego „Piesełkowo” 

Skąd problem braku koncentracji u psów?

 

Większość psów czasami ma problem ze skupieniem się i koncentracją. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy są zmęczone, zbyt pobudzone albo mają  do wykonania „na dzień dobry” za trudne zadanie. W dodatku im teren bardziej bogaty w „rozpraszacze”, tym trudniejsze warunki do nauki. 

Wyobrażasz sobie uczyć się na pamięć nowego wiersza na dworcu kolejowym, w godzinach szczytu, gdzie kręcą się dziesiątki osób i każdy robi coś innego?

Jeżeli to porównanie Cię nie przekonało, to wyobraź sobie, że jesteś dopiero co po nieprzespanej nocy, a nowe zadanie, które zlecił Ci pracodawca jest ponad Twoje umiejętności i masz nierealny czas na jego wykonanie.

Już troszkę rozumiesz, o jakim stanie mówię? 

Pytanie, co możesz zrobić, żeby Twój pies mógł się bardziej skoncentrować na zadaniu i bardziej „słuchał” co do niego mówisz?

 

Skorzystaj z 10 porad, które mogą poprawić koncentrację Twojego psa podczas nauki

1.Stwórz odpowiednie warunki 

Niektóre psy, żeby osiągnąć stan skupienia wymagają spokoju, inne dają radę pracować w bardziej rozpraszających warunkach. Bardzo ważne jest zrozumienie, jakie środowisko lubi i akceptuje Twój pies.

 

2. Stwórz odpowiednią atmosferę

Zobacz co sprawia, że Twój pies czuje się dobrze podczas pracy. Czasami cztery ściany naszego mieszkania wystarczą i sprzyjają budowaniu nastroju do nauki – proste, prawda?

 

3. Wyłącz telefon, radio i telewizor

Twój pies jest w stanie jakoś przetrawić działanie tych urządzeń, ale to Ty, jeśli ich nie wyłączysz, będziesz się ciągle gapić w ekran, żeby sprawdzić: co kto pisze, co tam grają, czy kto co mówi na ekranie 😉

Jeśli chcesz nauczyć swojego psa koncentracji, to podejdź do tego uczciwie i też postaraj się zaangażować na 100%.

 

4. Nie startuj zbyt ambitnie

Nie stawiaj na początek nierealnych poleceń swojemu psu. Zwłaszcza, jeśli nie do końca je rozumiesz, albo nie potrafisz mu pokazać, czego od niego oczekujesz.

W Internecie życie płynie piękniej, szybciej, bardziej szczęśliwie i wszyscy są mistrzami we wszystkim. Ty i Twój pies tacy idealni nie musicie być!

Zadanie, które jest problematyczne dla Twojego psa, może na samym początku zniechęcić go do dalszej pracy i zwiększyć brak koncentracji – a tego chcemy uniknąć!

 

5. Wykorzystuj do zabawy z psem różne zabawki na inteligencję

 Pies skupia się na rozwiązywaniu zagadki, żeby dostać się do ukrytego smakołyka.

Na początek ma to być coś bardzo prostego, jak proponowana zabawa z wyciąganiem szmatki z kubka. Postępuj z psem krok po kroku zgodnie z instrukcją, dokładnie tak, jakbyś korzystał np. z przepisu na pieczenie pączków.

 

6. Nie przesadzaj z akcesoriami

 Gdy zaczynasz naukę, czy jakąkolwiek zabawę z psem, miej przy sobie tylko niezbędne rzeczy, potrzebne do tych konkretnych zajęć czy aktywności. Im mniej rozpraszaczy, tym lepsza koncentracja na konkretach.

 

7. Zaplanuj codzienną rutynę

Może to trudne, ale harmonogram dnia pomaga nie tylko w zarządzaniu czasem, ale sprzyja też polepszeniu koncentracji u Twojego psa. Jak to zrobić?

Po przyjściu z pracy z pewnością idziesz z psem na spacer, więc już jest okazja na poćwiczenie pewnych rytuałów. Zanim wyjdziecie z domu, poproś psa, żeby usiadł, bo inaczej drzwi się nie otworzą. Zanim odepniesz smycz, niech na Ciebie popatrzy.

Zastanów się, kiedy podajesz psu posiłek – po powrocie ze spaceru, czy przed? Ja sobie nie wyobrażam wzmożonej koncentracji, kiedy jestem pełna i ociężała! Wyjście na spacer z najedzonym psem to trochę tak, jakby proponować komuś zajęcia fitness, kiedy dopiero skończył obfity posiłek w restauracji.

 

8. … i trzymaj się ustalonego planu dnia

 W każdym domu panują jakieś rytuały, które pomagają psu zapanować nad chaosem. Pies, który spodziewa się, co może się za chwilę wydarzyć, nie ekscytuje się nadmiernie, ale spokojnie czeka. Warto więc zachować pewien rytm dnia i plan, które również nam dają poczucie spokoju i pewnej przewidywalności co do tego, jak zachowa się nasz pupil.

 

9. Postaw na zdrowie i dobre samopoczucie psa

 Czy jesteś w stanie się skoncentrować, gdy swędzi Cię całe ciało, albo masz biegunkę? No właśnie, dlatego najważniejsze jest zdrowie naszego psa, zanim będziemy się doszukiwać w nim jakiś problemów behawioralnych czy posądzać o brak inteligencji.

 

10. Codziennie znajdź czas na naukę i „powtarzanie wiersza” z psem

Ty i Twój pies nie musicie się niczego nauczyć „na jutro’ na pamięć, ale dzięki systematycznym ćwiczeniom i powtarzaniu, w końcu Wasz wspólny wiersz wyrecytujecie razem bez zająknięcia. Praktyka czyni mistrza. To tak, jak z językiem obcym – jeśli regularnie go nie używamy, zaczynamy go powoli zapominać.

 

10 kroków do poprawienia koncentracji u psa 

 

  1. Stwórz odpowienie warunki
  2. Stwórz odpowiednią atmosferę
  3. Wyłacz radio, telefon, telewizję
  4. Nie startuj zbyt ambitnie
  5. Wykorzystaj różne akcesoria do zabawy
  6. …ale nie przesadź z ich ilością
  7. Zaplanuj rutynę dnia
  8. Trzymaj się ustalonego planu
  9. Postaw na zdrowie i dobre samopoczucie psa
  10. Znajdź codziennie czas na naukę i powtarzanie

 

Jak zacząć i się nie zniechęcić?

 

Nawet wtedy, gdy bardzo chcemy – całego świata nie zbawimy! Spróbuj zacząć zmieniać swoje otoczenie i podziel duże zadania na mniejsze, bo wtedy masz większą

Ćwiczenia z psem

Ważne jest nie tylko przygotowanie odpowiednich warunków do ćwiczeń, ale też wypracowanie rutyny

szansę na osiągnięcie sukcesu. W ten sposób nie zniechęcisz się na starcie, a Twój pies i Ty będziecie szczęśliwi z osiąganych sukcesów.

Czasami warto jeść małą łyżką i często 😉

Zobacz, jakie informacje Twój pies najlepiej przyswaja, które lubi.

Może to miłe słowo? Kontakt socjalny? Pogoń za zabawką? Jedzenie?

Wykorzystaj to w nauce!

 

Sprawdź, kiedy dla Ciebie i Twojego psa jest najlepsza pora na naukę i kiedy jesteście najbardziej wydajni.

Z kim przestajesz, takim się stajesz, więc z pewnością Twój pies „złapie” ten sam rytm dnia co Ty. Ja na przykład jestem typowym człowiekiem-sową i wolę pracować wieczorem.

Wykorzystaj swoją tzw. porę wyżu intelektualnego 🙂

Jeśli rano budzisz się dopiero po trzeciej kawie, może lepiej zacznij od mniej skomplikowanych lekcji posłuszeństwa. Wyczuj Waszą wspólną energię. Zaobserwuj, kiedy Ty i Twój pies jesteście w najlepszej formie i na wtedy zaplanuj trudniejsze zadania.

 

Trzymam za Was kciuki. Powodzenia!

 

Autorką tekstu jest: Barbara Klasik-Przychodzeń, właścicielka ośrodka szkoleniowego „Piesełkowo”
www.facebook.com/Pieselkowo

Artykuł z magazynu PUPIL numer 3(19)/2020