Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Szczur – najważniejsze informacje o opiece i karmieniu

Szczur – najważniejsze informacje o opiece i karmieniu

Nie ukrywajmy – szczury owiane są w Polsce złą sławą. Nie w każdym zakątku świata jest tak samo. W Chinach czy Indiach są symbolem szczęścia, a w Radżasthanie jest świątynia, która jest jednocześnie schronieniem dla świętych szczurów. Na szczęście i w Polsce mają swoich zagorzałych miłośników. Szczury, to wyjątkowo inteligentne i towarzyskie zwierzaki. Oswojony szczurek jest wspaniałym kompanem do zabaw i potrafi bardzo przywiązać się do swojego opiekuna. Co warto o nich wiedzieć? Jak opiekować się szczurem i czym karmić?

 

Szczur domowy, a dziki

 

Na początku rozróżnijmy szczury. Te dzikie nie nawiązują żadnych relacji z człowiekiem. Wprawdzie żyją i gromadzą się blisko ludzkich osad, ale tylko ze względu na łatwy dostęp do pokarmu. Często można więc je spotkać przy śmietnikach, gdzie żywią się resztkami. Potrafią też same zapolować, dlatego w ich diecie nie brakuje mięsa: potrafią upolować rybę, pisklę czy bezkręgowca. Uważane są za szkodniki ponieważ żerują też na polach uprawnych. W Polsce wolnożyjące szczury, to najczęściej wędrowny i śniady. Domowy gryzoń pochodzi od szczura laboratoryjnego. Jest znacznie bardziej inteligentny i przyjazny w stosunku do człowieka. Z czasem stały się też wolne od chorób. Dzięki temu nasi domowi przyjaciele żyją zdecydowanie dłużej (koło 3 lat). Wolnożyjące gryzonie kojarzone są (zapewne przez przebywanie na śmietnikach) z brudnymi i przenoszącymi choroby. W przypadku domowych jest zupełnie inaczej. Szczury są wrażliwe na złą dietę. Nie zjedzą popsutych nasion czy nadgniłych resztek. Zapewnienie im pożywienia wysokiej jakości jest więc bardzo ważne.

 

 

Przed zakupem szczura

 

Te ruchliwe i ciekawe świata gryzonie potrzebują sporo miejsca dla siebie. Mowa tu nie tylko o klatce, ale również przestrzeni w mieszkaniu. Szczury uwielbiają bawić się, gonić, jeść wspólnie posiłki. Zaglądają do każdej przestrzeni i czasem podgryzają z ciekawości rzeczy, które napotkają na swojej drodze. Dodatkowo są to zwierzęta, które mają bardzo duże potrzeby życia w stadzie. Jako opiekunowie musimy poświęcić im dużo uwagi – szczególnie na początku naszej relacji, żeby oswoić ze swoim towarzystwem i nauczyć podstawowych zasad życia w tym „stadzie”. Zaleca się kupić przynajmniej dwa osobniki. Radość z obserwowania ich wspólnych zabaw, spania ze sobą, wspólnego spożywania posiłków – gwarantowana! Przestronna klatka, to podstawowe wyposażenie domu, w którym mieszkają szczurki. Najlepsze są takie klatki, które kupuje się koszatniczkom. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, warto rozważyć klatkę dwupoziomową. Szczury uwielbiają się wspinać, więc im więcej pięter, tuneli, drabinek, huśtawek czy kryjówek – tym lepiej. Oczywiście w klatce nie może zabraknąć również miejsca na miseczki, poidełko i osobne miejsce do spania.

Szczur potrzebuje towarzystwa. Przed zakupem zastanów się czy będziesz mógł poświęcić czas swojemu zwierzakowi w ciągu dnia

 

Czym karmić szczura?

 

Szczury to zwierzęta wszystkożerne. Dotyczy to zarówno tych dziko żyjących, jak i tych hodowanych w domu. Jednak jakość i odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych w przypadku naszych domowych pupili jest o wiele istotniejsze. Musimy zapamiętać, że podstawą diety zawsze powinny być ziarna zbóż i nasiona. Kupując gotowe mieszanki, zwróćmy uwagę czy są urozmaicone i zawierają najważniejsze składniki, takie jak: pszenicę, owies, jęczmień, grykę, nasiona słonecznika, płatki kukurydziane i owsiane. Ważne są również dodatki, aby dieta była wystarczająco zbilansowana. Owoce, warzywa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego są również niezbędnym elementem wyżywienia. Tego ostatniego nie potrzebują wiele, jednak musi się ono znaleźć w jadłospisie.

karma dla szczura

Reklama

Z rzeczy, które absolutnie nie powinny znaleźć się w posiłku naszego pupila są: słodycze, kofeina, sałata, pestki owoców, cytrusy, resztki ze stołu.

W karmieniu szczurów ważne jest również ilość pokarmu oraz częstotliwość. Te zwierzaki, to wielkie łakomczuchy. Najczęściej zjadają tyle, ile mają w miseczkach. Dlatego nie możemy dopełniać jego miski w nieskończoność. Producenci najczęściej podają zalecane dawki biorąc pod uwagę skład karmy. Warto stosować się do tych zaleceń. Uogólniając – dorosły szczur powinien dostawać od 12 do 18 g  karmy podstawowej dziennie. Różnice wynikają nie tylko z wielkości pupila, ale również z jego aktywności i składników konkretnego pokarmu. Karmę najlepiej podawać wieczorem lub w nocy, raz na dobę. Szczury są zwierzętami nocnymi i właśnie wtedy wychodzą na „żer”. Nie dajmy się zmanipulować naszym pupilom. To, że wyjadły z miseczki tylko niektóre składniki, nie znaczy, że właśnie te w kolejnym dniu powinniśmy uzupełnić. Jak wcześniej wspominaliśmy: są bardzo inteligentne i gdy zobaczą, że dosypujemy im tylko to co chcą, to pewnego razu, gdy nie dostaną swoich smakołyków, mogą się zbuntować i przestać jeść. Będą liczyły, że szybko się ugniemy i nasypiemy to, co lubią najbardziej, a co często jest bardzo kaloryczne lub najsłodsze.

 

Woda dla szczura

 

Woda jest tak samo ważna w klatce, jak pożywienie. Powinna być ona wymieniana codziennie. Dlatego warto wybrać poidełko napełniane od góry i z systemem, który zapobiega kapaniu, co pozwala utrzymać klatkę, jak i wodę w czystości. Wiele osób, aby dogodzić swojemu pupilowi, ma ochotę poczęstować go mlekiem, które wydaje się bardziej wartościowe i smaczniejsze. Nie jest to dobry pomysł. Mleko może powodować rozwolnienie i problemy żołądkowe. Odpowiednio zbilansowany posiłek w zupełności wystarczy.

 

Jaka karma dla szczura?

 

Wybór gotowej karmy dla szczura jest jednym z najłatwiejszych sposobów zapewnienia pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy tylko sprawdzić i przenalizować, która z proponowanych na rynku będzie najlepsza. Na co zwrócić uwagę? Podstawowym składnikiem powinny być ziarna. Najlepiej, aby w jednej paczce znalazły się różnorodne ziarna i nasiona, tak by dieta nie była monotonna. Warto sprawdzić też, czy producent deklaruje pełną naturalność. Nie potrzebne są polepszacze, barwniki czy aromaty. Uzupełnieniem do ziaren powinny być warzywa, owoce, kwiaty i dodatki proteinowe. Dobrze, aby w składzie znalazły się również włókna, na których szczurki będą ścierały sobie stale rosnące zęby. Watro pochylić się nad mieszankami, które mają również dodatek witamin i prebiotyków. Będzie to gwarantowało lepszą kondycję skóry oraz sierści, a także rozwój flory jelitowej.

 

Tekst opracowała: Monika Sak, technolog w firmie Certech

Artykuł z magazynu PUPIL numer 3(23)/2021