Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

O świnkach słów kilka

O świnkach słów kilka

Świnki morskie inaczej cavie domowe, to gryzonie, które cieszą się popularnością i są pupilami w niejednym domu. Istnieje wiele ras tych gryzoni. Pojawić się więc może pytanie, czy oprócz tego, że różnią się między sobą wyglądem – różną się także charakterem? Nie, rasa nie wpływa na ich charakter. Jednak – mają różne wymagania pod względem pielęgnacji.

Co powinno się znaleźć na wyposażeniu świnki?

 

Zacznijmy od początku. Zdecydowaliśmy się na zakup świnki morskiej. Co powinniśmy jej zapewnić na start, aby czuła się bezpiecznie i komfortowo?

• miseczka na karmę i zioła,

• poidełko kulkowe,

• paśnik zewnętrzny lub wewnętrzny z przykrywką, aby uniknąć chęci wejścia do środka (może skończyć się uszkodzeniem łapki),

• legowisko otwarte,

• na wybieg – domki, hamaki,

• cążki do pazurków,

• szczotka, grzebień.

O świnkach słów kilka

Świnki w legowisku

A co je świnka? 

• siano

• zioła świeże i suszone

• zielonki

• warzywa

• owoce

• zbilansowaną karmę, która dostarczy niezbędnych mikro- i makroelementów

 

Pielęgnacja świnek morskich

Świnki długowłose trzeba regularnie, najlepiej codziennie wyczesywać, żeby nie dopuścić do powstawania kołtunów. Najpierw grzebieniem rozczesujemy delikatnie włos, później szczotką go wygładzamy.

Świnki krótkowłose wyczesujemy/szczotkujemy, dzięki temu usuwamy martwe włosy.

Świnki z prostym włosem wyczesuje się grzebieniem, szczotką. Włos czesze się zawsze od góry do dołu, tak aby robił się „lejący”. W razie potrzeby można go przyciąć do odpowiedniej długości.

Świnki z kręconym włosem najlepiej rozczesywać palcami. Jeśli pojawią się kołtuny, których nie sposób rozczesać – można go delikatnie wyciąć. U świnek nie wystawowych lepiej go wyciąć niż wyciągać, żeby niewprawnymi rękami nie zadać zwierzęciu bólu.

Świnki mają swoją naturalna florę bakteryjną, dlatego nie zaleca się ich kąpieli. Robimy to tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład przy zaleceniach weterynarza. Najlepiej jest myć tylko brudną część ciała.

Oprócz powyższego, należy również zwrócić uwagę na pazurki. Ich pielęgnacja, tj. przycinanie, można wykonać samodzielnie przy pomocy specjalnych cążek. Jest to konieczne, ponieważ świnka w swoim lokum nie ma możliwości ich ścierać, a za długie mogą powodować dyskomfort, ból i stany zapalne, a nawet wyłamywanie palców.

Zęby świnek rosną przez całe ich życie i ścierają się w trakcie przeżuwania jedzenia. Dlatego tak ważne jest dostarczanie im odpowiedniego pokarmu dostosowanego do ich potrzeb.

Kilka wybranych ras świnek morskich:

 

świnka morska sheltie

Sheltie: Charakteryzuje się prostym włosem, który rośnie na całym ciele, w kierunku tyłu świnki. Jest miękki, swobodnie płynący ze wszystkich części ciała.

 

Świnka morska merino

Merino: Świnki te mają kręcony włos, który rośnie w kierunku tyłu. Na całym ciele jest miękki i swobodnie płynący. Pośrodku głowy znajduję się koronka.

 

Świnka morska texel

Texel: Mają kręcony włos, rosnący w kierunku tyłu świnki. Na całym ciele miękki, swobodnie płynący ze wszystkich części ciała.

 

świnka morska crested

Angielski crested: Ich futro jest równomiernie krótkie (nie dłuższe niż 3 cm), gęste i przylegające do ciała. Pośrodku głowy znajduję się koronka.

 

świnka morska gładkowłosa

Gładkowłose: Mają równomiernie krótkie i gęste futerko, przylegające do ciała, nie dłuższe niż 3 cm.

 

 

Tekst powstał przy współpracy z Karoliną Smorendą, właścicielką Cerdo Vesuvio – hodowli rasowych świnek morskich zarejestrowanej w Cavies Club of Poland ( CCP KLUB) pod numerem CCP/168/2013.

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(26)/2022