Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Żywienie młodych świnek morskich i królików

Żywienie młodych świnek morskich i królików

Wszyscy mamy świadomość, jak ważna jest jakość i ilość przyjmowanego pokarmu. Sprawdza się to zarówno w przypadku ludzi jak i zwierząt. Wielokrotnie słyszeliśmy stwierdzenie, że stajemy się tym, co jemy. Co ono właściwie oznacza? Najprościej rzecz ujmując – jakość przyjmowanego pokarmu wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Podobnie sprawa wygląda u zwierząt, z tą tylko różnicą i to wcale niedrobną, że zwierzaki, które utrzymujemy amatorsko w domach, nie mogą same decydować o swojej diecie. Zależy ona całkowicie od nas – ich właścicieli. Tak jest w przypadku dorosłych zwierząt, a cóż dopiero w sytuacji, gdy mamy do czynienia z „ juniorami”? Młode, tym bardziej wymagają większej troski i uwagi z naszej strony.

 

Młode świnki morskie i króliki – co warto wiedzieć

 

W sytuacji kiedy w domowej hodowli dojdzie do powiększenia stada należy pamiętać, że nawyki żywieniowe ukształtowane we wczesnym etapie życia, są utrwalane jako wzorzec na kolejne fazy wzrostu i rozwoju zwierząt. Dodatkowo, młode są szczególnie podatne na błędy żywieniowe i ich ewentualne konsekwencje. Chodzi tutaj głównie o dopiero rozwijający się układ kostny oraz pokarmowy.

karma dla młodych świnek morskich i królików

Reklama

Nowonarodzona świnka karmiona jest mlekiem matki, które pokrywa jej potrzeby żywieniowe w pierwszych tygodniach życia. Wraz z upływem czasu, wzrasta zarówno potrzeba jak i zainteresowanie młodych innymi pokarmami. Uważa się, że już po 14 dniach można poszerzyć dietę o siano oraz wodę, zaś po upływie 4 tygodni zacząć podawać zielonki. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku królików. Przez pierwsze tygodnie życia karmione są mlekiem matki, po upływie ok. 4 tygodni zaczynają smakować pokarmów stałych. Niemniej, mleko spożywane jest do ok. 8 tygodnia życia. Po tym czasie, każdy nowy pokarm powinien być wprowadzany stopniowo i z rozwagą.

 

 

Siano dla gryzoni

 

Siano, to mieszanka suszonych traw. Jego obecność w diecie każdego roślinożercy, którymi niewątpliwie są zarówno świnka, jak i królik, jest absolutnie niezbędna. Co więcej, siano powinno być dostępne stale i bez ograniczeń ilościowych. Najlepiej, żeby było zróżnicowane gatunkowo i nie zawierało zgrubiałych, przerośniętych łodyg. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych zwierząt, u których jeszcze rosną kości czaszki. Ważne, aby siano było dobrze wysuszone, pozbawione pyłu. Najlepiej podawać je w paśnikach, a nie bezpośrednio na dno klatki, ponieważ wtedy łatwo ulega zabrudzeniu i nie jest już pobierane przez zwierzęta.

Optymalnie jest, kiedy możemy podawać siano, składające się ze wszystkich nadziemnych części roślin. Jak już zostało powiedziane, króliki i świnki morskie są zwierzętami roślinożernymi, których układ pokarmowy przystosowany jest do wykorzystywania włókna pokarmowego. Co więcej, tylko dieta bogata we włókno pozwala im zachować zdrowie. Podczas żucia pokarmów wysoko włóknistych ścierają się stale rosnące zęby gryzoni i królików. Dodatkowo, żucie przeciwdziała nudzie, a także niewłaściwym zrachowaniom, jak np. obgryzanie przedmiotów czy wygryzanie futra. Odpowiednia ilość włókna w pokarmie gwarantuje właściwą perystaltykę jelit oraz zapobiega wzdęciom, biegunkom i innym problemom trawiennym.

Siano jest podstawowym pokarmem gryzoni i królików

 

Zioła, owoce i warzywa w żywieniu młodych świnek morskich i królików

 

Doskonałym uzupełnieniem diety są również zielonki, do których należą zarówno zioła jak i nadziemne części warzyw. Zioła szczególnie lubiane przez gryzonie i króliki to: mięta, melisa, mniszek, pokrzywa czy bazylia. Warta uwagi i wspomnienia jest także lucerna, jako roślina wyjątkowo bogata nie tylko we włókno, ale także w białko, szczególnie potrzebne młodym organizmom na etapie wzrostu, a także samicom karmiącym młode. Co do warzyw, które możemy bezpiecznie podawać, to warto wspomnieć tutaj natkę pietruszki – zawierającą mnóstwo składników odżywczych, w tym żelaza; czy brokuły stanowiące skarbnicę witaminy C.

Po 14 dniach od urodzenia można zacząć poszerzać dietę

Oczywiście warzywa korzeniowe jak marchew, burak, pasternak są źródłem mikro- i makroelementów oraz witamin. Owoce – z nimi należy zachować umiar, ponieważ zawierają dużo cukrów. Dlatego powinny występować raczej w charakterze przekąski niż dania.

 

Woda dla gryzoni

 

Woda – zwierzęta powinny mieć zapewniony do niej dostęp, nawet wtedy kiedy mamy wrażenie, że niewiele piją. Należy pamiętać, żeby wodę wymieniać systematycznie, gdyż niewymieniana może szybko stać się siedliskiem dla glonów. Zapotrzebowanie na wodę może się zmieniać w zależności od ilości pokarmów soczystych w diecie. Niemniej jednak warto zwracać uwagę ile i czy w ogóle zwierzę pije wodę.

Podsumowując, młodym zwierzętom należy zapewnić różnorodny i zbilansowany pokarm właściwie od pierwszych tygodni ich życia. Tak, aby od samego początku mogły przyzwyczajać się do „różnych smaków” i nabierać właściwych nawyków żywieniowych. Jeżeli zwierzę nie będzie przyzwyczajone do jakiegoś smaku w „dzieciństwie” może być mu trudno zaakceptować nowy pokarm w późniejszym etapie życia. Nie od dziś wszak wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

Należy pamiętać, że najlepsza dieta, to taka, która jak najbardziej odzwierciedla naturalny sposób żywienia zwierząt.

 

 

Tekst opracowała: Monika Sak, technolog w firmie Certech

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(25)/2022