Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Krewetki nie tylko na talerzu

Krewetki nie tylko na talerzu

Nie mogłem się powstrzymać, by poruszyć temat zawarty w tytule artykułu. Zrobiłem to, by rozwiać wszelkie wątpliwości, że krewetki mimo swojego doskonałego smaku, mogą również znaleźć się w naszych akwariach. Już wiele razy słyszałem w sklepie zoologicznym pytanie dotyczące tych małych stworzonek – „Czy je można zjeść?”. Oczywiście, że można. Jednak dzisiaj zaproponuję lepsze wykorzystanie tych małych żyjątek.

Tekst: Bartosz Sadło.
Pasjonata akwarystyki.
Spotkać go można w sklepie zoologicznym Zoo Iguana w Rzeszowie

Krewetki w akwarium

 

 

Po luźniejszym wstępie, mogę spokojnie przejść do sedna sprawy. W artykule postaram się przytoczyć podstawowe zasady hodowli słodkowodnych krewetek akwariowych. Podpowiem jakiego sprzętu będziemy potrzebować oraz jakie parametry wody musimy zapewnić naszym podopiecznym. Dodatkowo przedstawię główne odmiany krewetek, które występują w hodowli.

Krewetki zdecydowanie później pojawiły się w akwariach niż rybki. Niemniej jednak są równie ciekawym urozmaiceniem zbiornika. Co więcej są genialnymi sprzątaczami. Z racji tego, że są wszystkożerne, pomagają utrzymać porządek w akwarium oczyszczając roślinki i żwirek z zanieczyszczeń. Dodatkowo większość krewetek akwariowych pożywia się znienawidzonymi przez każdego akwarystę glonami.

Krewetki w akwarium

Foto. archiwum sklepu Zoo Iguana

W akwarium najczęściej pojawiają się 4 rodzaje krewetek potocznie nazywane: Amano, Sulawesi, Caridina i Neocaridina. Jest to umowny podział, ponieważ krewetka Amano oraz Sulawesi zalicza się do rodzaju Caridina. Ten podział bierze się głównie z tego, że każda z tych grup potrzebuje innych warunków do życia. Jednak na potrzeby artykułu i łatwiejszego zrozumienia tak podzielę te krewetki.

 

Wyposażenie akwarium z krewetkami

 

Przyszedł czas na wyposażenie krewetkarium.  Pierwszą i główną rzeczą bez której ciężko będzie hodować krewetki akwariowe jest akwarium. Akwariumpowinno być prostokątne, odradzałbym kule, ponieważ trudniej jest ją czyścić, umieścić w niej potrzebne oprzyrządowanie i zadbać o odpowiednie parametry. Dla grupy 10 sztuk proponowałbym akwarium o pojemności 10 litrów, ponieważ zaczną się nam rozmnażać i może w krótkim czasie zabraknąć dla nich miejsca.

Ważnym elementem jest również lampka. Jednak spokojnie koszty prądu nie pochłoną, ponieważ krewetki nie potrzebują mocnego oświetlenia. Co więcej zdecydowanie wolą stonowane natężenie światła.

Filtr powinien być wydajny, dlatego że krewetki potrzebują czystej wody i są wrażliwe na zanieczyszczenia. Tutaj można tak na prawdę zaszaleć. Wszystkie filtry wchodzą w grę. Z dużymi sukcesami akwaryści stosują filtry hamburskie jak i U-Jety do hodowli krewetek. Jednak filtry wewnętrzne, kaskadowe, filtry napędzane brzęczykiem, zewnętrzne „kubełki” czy pod- żwirowe spokojnie dadzą sobie radę. Tak jak widać, jeżeli chodzi o filtrację, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Jest tylko jedna rzecz, o której należy pamiętać, mianowicie gęsta gąbka, która uniemożliwi wciągnięcie młodych krewetek do filtra.

Grzałka nie jest konieczna, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu z krewetkami odpowiada wymaganiom cieplnym danej odmiany. Jednak, gdy są wahania temperatury w pomieszczeniu z akwarium, zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w taki sprzęt.

krewetka w akwarium

Foto. archiwum sklepu Zoo Iguana

 

 

Pielęgnacja akwarium z krewetkami

Krewetki w akwarium

Foto. archiwum sklepu Zoo Iguana

Gdy przygotowany został już osprzęt do hodowli krewetek, będzie potrzebne odpowiednie podłoże. Jeżeli chodzi o to, jest to troszkę bardziej skomplikowany aspekt. Krewetki Neocaridina i Amano dadzą sobie radę na zwykłym drobnoziarnistym żwirku kwarcowym lub bazaltowym. Jednak krewetki Caridina oraz Sulawesi potrzebują odpowiedniego podłoża, które utrzymuje parametry w akwarium. Krewetki Caridina wymagają kwaśniejszej wody, więc najlepsze będzie dla nich podłoże aktywne, specjalnie dedykowane pod hodowlę krewetek. Dla krewetek Sulawesi potrzebujemy podłoża, które będzie bardziej zasadowe, ponieważ pochodzą z miejsc, gdzie woda jest dosyć twarda i zasadowa. Warto tutaj również dodać, że na rynku są specjalistyczne sole dedykowane dla krewetek akwariowych. Takie sole należy zmieszać z wodą destylowaną lub RO (odwrócona osmoza), dzięki czemu woda będzie miała odpowiednie parametry.

Jeśli chodzi o pielęgnacje akwarium, to nie różni się ona zbytnio od zajmowania się standardowym akwarium. Jednak należy przykładać większą uwagę do cotygodniowych podmian, gdyż krewetki są bardziej narażone na zanieczyszczenia wody.

Oczywiście przypominam, że był to wstęp do zagadnienia, gdzie tematy związane z hodowlą krewetek zostały jedynie poruszone. Przed zakupem krewetek jak i jakichkolwiek zwierząt polecam poczytać więcej o konkretnym gatunku i o jego wymaganiach. To wszystko po to, byście cieszyli się swoimi zwierzątkami, a wasze zwierzątka cieszyły się z warunków, które im zapewniliście.

 

 

 

 

 

Jak założyć akwarium? Przeczytaj: link

Tekst opracował: Bartosz Sadło. Pasjonata akwarystyki. Spotkać go można w sklepie zoologicznym Zoo Iguana w Rzeszowie

Artykuł z magazynu PUPIL numer 3/(23)/2021