Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Kawia domowa czyli o hodowli słów kilka

Kawia domowa czyli o hodowli słów kilka

Kawie domowe to przede wszystkim bardzo wesołe stworzonka. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób jest zainteresowanych założeniem własnej hodowli. Co trzeba wiedzieć, zanim założy się swoją pierwszą, domową hodowlę?

Kawia domowa – co warto wiedzieć na początku?

Do najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych Kawii domowych należą kawie o krótkim włosie. To właśnie te o krótkim włosie jako pierwsze przypłynęły do Europy wraz z odkrywcami Ameryki sdsxs. Południowej. Do ras krótkowłosych należą kawie: gładkowłose, angieslkie crestedy, amerykańskie crestedy, US teddy, rexy, lakelandy, cuye, abissynki (zwane rozetkami). Do ras długowłosych należą: sheltie, coronety, peruwianki, merino, texele, alpaki, lunkarye. Do ras półdługowłosych należy rasa CH Teddy. Aby zacząć hodowlę tych uroczych zwierząt, należy poczytać o rasach świnek, czym się różnią one między sobą, jakich warunków potrzebują, co jest niezbędne aby kawie czuły się komfortowo i bezpiecznie u swojego nowego właściciela. Należy starannie przeanalizować możliwości finansowe, np. czym będziemy karmić kawię, jaką ściółkę będziemy stosować itd. Aby nabrać pewności co do decyzji o założeniu hodowli, przyszły hodowca powinien udać się na wystawę świnek morskich, aby porozmawiać z hodowcami i wysłuchać dobrych rad. Podczas wystawy na żywo może zobaczyć jak wyglądają rasy świnek. Zawsze na wystawie otrzyma się wiele cennych wskazówek i rad, można też zobaczyć jak wygląda ocena rasowej kawii. Aby zakupić kawię i założyć hodowlę należy poszukać zarejestrowanego hodowcy, który należy do jednego ze stowarzyszeń zajmujących się rasowymi kawiami  i otrzyma rodowód, który jest świadectwem, że kawia jest rasowa i przekaże swojemu potomstwu określone i pożądane cechy. Każde stowarzyszenie ma własny standard ocen świnek oraz regulaminy, jakie hodowca powinien przestrzegać, dlatego należy przemyśleć do którego stowarzyszenia chce się zapisać. Hodowca powinien choć raz przeczytać podstawy genetyki oraz jakie rasy świnek można ze sobą łączyć, aby zachować wszystkie cechy wszystkie cechy danej rasy lub uzyskać jej jeszcze lepsze cechy.

Co trzeba kupić, kiedy w domu pojawi się kawia?

Kawie domowe są wyjątkowo uroczymi gryzoniami

Kawie domowe są wyjątkowo uroczymi gryzoniami

Dla jednego lub dwóch domowników tego gatunku potrzebne jest: – klatka o wymiarach minimum 80×50 cm (jedna kawia), dla dwóch świnek klatka o wymiarach 100×60 cm – ściółka, np. pellet, trociny – sianko, aby kawia nie niszczyła siana można użyć kulki na siano – miska na suchą karmę, może być ceramiczna co pozwoli nam na wyczyszczenie jej gdy się zabrudzi – poidło umieszczone tak, by nas

z pupil miał swobodny dostęp do wody – domek, z którego będzie kawia mogła korzystać – lizawka, czyli sól z mikro i makro elementami – dodatki żywieniowe, np. suszone zioła, patyczki do gryzienia ( dzięki nim Twój pupil będzie ścierał zęby).

 

 

Co trzeba kupić, kiedy w domu pojawi się kawia?

Kawie domowe są roślinożercami – ich ulubionymi przysmakami są warzywa: marchew, pietruszka (korzeń) seler naciowy, buraki, jarmuż, kapusta pekińska, ogórki, nać marchwi, nać pietruszki, dynia, arbuz (powinien być podawany z umiarem ze względu na b. dużą zawartość cukru), melon, liście od rzodkiewek, kukurydza (liście, łodygi i kolby), cykoria, brokuł. Z owoców kawia  nie powinny dostawać owoców wielkopestkowych – czyli tych, które mają w środku jedną pestkę. Kawie morskie uwielbiają również mlecz, babkę i trawę. Kawia morska powinna mieć przez całą dobę dostęp do gotowej mieszanki suchej, siana oraz wody i podawane kilka razy dziennie różne warzywa. Powinna mieć też w klatce pędy drzew owocowych lub suchą bułkę w celu ścierania stale rosnących ząbków.

PAMIĘTAMY O DAWCE WITAMINY C

Ok. 3 kropli (Cebion bądź MultiCebion) podawane doustnie przy pomocy strzykawki insulinówki (bez igły!) raz na tydzień.

 

 

 

Autorką tekstu jest: Liliana Bytomska Na sędzinę PCBA zdawała w 2011 roku, u Don’a Payne’a. Jest hodowcą kawii domowych od wielu lat. Jej specjalnością są rasy krótkowłose, a w szczególności Crestedy oraz Gładkowłose. Jako doświadczony hodowca i sędzia posiada szeroką wiedzę w dziedzinie wszystkich ras z zakresu hodowli, oraz umaszczeń.

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(1)/2016