Podejmując decyzję o założeniu akwarium należy pamiętać, że będziemy mieli pod opieką żywe stworzenia, którym należy zapewnić odpowiednie warunki. Na pewno przyda się wiedza na temat zwierząt, roślin, parametrów wody, urządzeń. Warto wcześniej zapoznać się z dostępną literaturą, porozmawiać z doświadczonym akwarystą lub sprzedawcą w sklepie, który pomoże nam rozwiać wątpliwości i odpowie na nurtujące pytania. Przy odrobinie zaangażowania, pielęgnacja akwarium nie powinna sprawiać problemów. W artykule zebraliśmy najważniejsze informację na początek.
Jak wybrać ryby do akwarium?
Wybierając ryby do akwarium jest kilka czynników, które trzeba uwzględnić. Musimy zasięgnąć informacji między innymi na temat tego, jakie wymagania mają poszczególne gatunki, jakie możemy ze sobą łączyć. Na początek przygody z akwarium polecane są ryby: molinezja, mieczyk, platka, gupik. W każdym akwarium powinien znaleźć się również jakiś gatunek glonożerny. Jeśli zdecydujemy się na różno- rodność, to wybrane ryby powinny mieć podobne wymagania względem temperatury i parametrów wody. Co do wielkości samego akwarium – zwykle proponuje się większe zbiorniki, około 100 litrowe. Rosną wtedy co prawda koszty urządzeń, które są niezbędne, jednak przekłada się to pozytywnie na jakość życia ryb. Można też w przybliżeniu wyliczyć minimalną potrzebną przestrzeń. Na jeden centymetr ciała ryby powinien być przypisany jeden litr wody. Na rynku dostępne są różne kształty zbiorników. Dokonując wyboru, warto uwzględnić między innymi jego praktyczność, na przykład możliwość zainstalowania w nim niezbędnych urządzeń. Najpraktyczniejszy w tym przypadku jest sześcian.
Jak krok po kroku urządzić akwarium
Urządzając akwarium należy pamiętać o potrzebach ryb. Niektóre lubią kryjówki, inne rozległą przestrzeń albo mają szczególne wymagania odnośnie do podłoża, są też lubiące bujną roślinność. W przypadku roślin warto zasięgnąć rady sprzedawcy, jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować. Samo urządzanie zbiornika należy przeprowadzić w odpowiedniej kolejności i zaplanować etapy działania.
Na początek przepłukujemy akwarium i ustawiamy je w wybranym, bezpiecznym i dobrze widocznym miejscu. Z praktycznych względów – tak umiejscowione, aby łatwo można było je pielęgnować. Istotne jest też gniazdo elektryczne, do którego będzie się podpinać niezbędny sprzęt. Należy unikać promieni słonecznych, jeśli nie chcemy hodować w akwarium glonów.
W pustym akwarium umieszczamy podłoże, które wcześniej należy wypłukać. Później montujemy urządzenia techniczne. Warto zainstalować je w takim miejscu, aby była możliwość zamaskowania ich elementami dekoracyjnymi, które później wykorzystamy.
Ostrożnie wlewamy wodę o temperaturze około 25oC, do 1/3 wysokości zbiornika.
Sadzimy rośliny. Na pewno przydatny tutaj będzie przygotowany wcześniej szkic obsadzenia akwarium.
Następnie uzupełniamy cały zbiornik wodą. Pamiętając o tym, że musi ona być wcześniej odpowiednio przygotowana poprzez na przykład dodanie środków uzdatniających stosowanych zgodnie z zaleceniami producenta.
Włączamy urządzenia. Tak przygotowane akwarium powinno poczekać na lokatorów przez około dwa tygodnie.
Przygotowane akwarium powinno czekać na lokatorów przez dwa tygodnie.
Jak bezpiecznie umieścić ryby w akwarium?
Plastikową torebkę, w której są ryby należy delikatnie rozchylić i zawiesić u góry akwarium na około 30 minut, by wyrównała się temperatura wody. Co 15 minut wymieniać 1/4 zawartości wody z torebki na wodę z akwarium. Ryby powoli będą się przyzwyczajały do nowego środowiska. Czynność powtórzyć trzy razy za każdym razem wylewając wodę z torebki. Na koniec wylać rybki z torebki na siatkę umieszczoną nad wiaderkiem i natychmiast umieścić w akwarium.
W jaki sposób należy dbać o akwarium i jak je sprzątać?
Codziennie należy obserwować zwierzęta (m.in. sposób poruszania się, apetyt, barwa) i w przypadku niepokojących objawów jak najszybciej podjąć odpowiednie działania (izolować). Codziennie należy też sprawdzać stan wszystkich urządzeń technicznych oraz usuwać obumarłe fragmenty roślin. Raz w tygodniu należy kontrolować parametry wody i w razie potrzeby ją korygować. Co 2-3 tygodnie należy: podmieniać częściowo wodę i usuwać muł z dna, oczyszczać wewnętrzne strony szyb z glonów i brudu za pomocą czyścika lub skrobaka, czyścić wkład z filtra, przycinać rośliny.