Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Fundacja Razem z Psem

Fundacja Razem z Psem

Fundacja Razem z Psem działa od 2012 roku. W jej ramach prowadzone są zajęcia w obszarze edukacji, sportu i rekreacji z psem. Wspiera także rozwój kyno i dogoterapii na terenie województwa podkarpackiego.

Rozmowa z Agnieszką Kopiec

 

Logo fundacji Razem z Psem

Logotyp Fundcaji Razem z Psem.

Działacie na wielu płaszczyznach, na czym polegają poszczególne i dla kogo są prowadzone?

Fundacja Razem z psem od wielu lat gości w szkołach, głównie podstawowych, a także w krośnieńskim I Liceum Ogólnokształcącym. Od roku 2017 regularnie edukujemy i wspieramy terapię dzieci przebywających na turnusach leczniczych w Rymanowie – Zdroju.

Podczas spotkań edukacyjnych skupiamy się na przekazaniu informacji na temat potrzeb psa, wyboru właściwej rasy, bezpiecznego życia z psem u boku, w rodzinie. Bowiem należy pamiętać o tym, że pies staje się na około 13 – 15 lat członkiem naszej rodziny.

Pokazujemy jak i w których miejscach dotykać psa, jak odczytywać wysyłane przez niego sygnały.

Na przykład oblizywanie się, ziewanie, to objawy stresu, itp.

Pokazujemy również bezpieczne zabawy z psem, prezentujemy różne rodzaje aktywności i zabawek, pomocy, które można wykorzystywać.

 

W spotkaniach edukacyjnych uczestniczą grupy/klasy liczące od 15 do 25 osób. Każde z nich prowadzi przewodnik (często kynoterapeuta) w towarzystwie wyszkolonego psa.

Tego typu spotkania organizowane są dla uczniów szkół podstawowych, przede wszystkim klas 1-4 (dzieci w tym wieku są najbardziej zainteresowane taką tematyką) ale również dla młodzieży oraz osób dorosłych. Krótko mówiąc – dla wszystkich chętnych. Prowadziliśmy zajęcia także dla dyrektorów szkół oraz bibliotek prowadzonych przez Marszałka Woj. Podkarpackiego, dla studentów Podkarpackiego Centrum Usług Dydaktycznych, kuracjuszy sanatorium Zimowit w Rymanowie – Zdroju czy sanatorium Dedal w Polańczyku. Podczas ferii zimowych Fundacja prowadzi w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza Kudłate Ferie, wtedy odbywa się dla dzieci spotkanie z wolontariuszami i ich psami.

Fundacja Razem z Psem

Źródło: Fundacja Razem z Psem.

Spotkania z elementami terapii, prowadzimy głównie dla dzieci leczonych w Rymanowie – Zdroju. Wtedy grupy liczą do 15 osób. W ich trakcie przekazujemy informacje na temat bezpiecznego obcowania z psem, potrzeb psa, a także wprowadzamy gry i zabawy o charakterze terapeutycznym. Na przykład zajęcia manualne, tor przeszkód (który pokonuje pies, a następnie uczestnicy) układanki, podejmowanie przez psa przedmiotów itp.

Spotkania terapeutyczne są organizowane dla dzieci przebywających na leczeniu w Rymanowie – Zdroju. To spotkania co turnusowe, dla chętnych, za zgodą ich prawnych opiekunów. W tych spotkaniach pies terapeutyczny jest motywatorem do aktywności, ruchu, działania. Rączka wyciąga się by dotknąć, pogłaskać, złożyć elementy układanki z pieskiem, rzucić piłeczkę, podać smakołyk, ułożyć puzzle itp.

Źródło: Fundacja Razem z Psem.

Źródło: Fundacja Razem z Psem.

Sport i rekreacja – od 10 lat organizujemy dogtrekking oraz 4 seasons Razem z psem. Podczas tych imprez Uczestnicy biegną razem z psem/psami na 4 dystansach: 5 km (trasa rodzinna), 10, 15, 25 km po wyznaczonych trasach.

Podczas tego wydarzenia uczestnicy miło spędzają czas oraz mają okazje poznać uroki Podkarpacia. Do tej pory organizowaliśmy zawody w Czarnorzekach, Jaśliskach, Lutowiskach i Rymanowie – Zdroju. Zwycięzcy otrzymują nagrody. Nagradzamy najmłodszego uczestnika oraz najstarszego psa biorących udział w imprezie. Do zawodów dopuszczone są czworonogi, które wcześniej zostały przebadane i mają aktualne szczepienia. W organizacji imprezy 4 seasons Fundacja uzyskuje ogromne wsparcie od Gmin i Sponsorów.

 

Kto prowadzi takie spotkania?

Zajęcia edukacyjne, terapeutyczne są prowadzone przez osoby, które posiadają wykształcenie pedagogiczne. Najczęściej nauczycieli, którzy oprócz tego są kynoterapeutami. Zawsze w spotkaniu uczestniczy także wyszkolony pies lub psy terapeutyczne.

fundacja Razem z Psem

Źródło: Fundacja Razem z Psem.

Jaką role odgrywa w tych zajęciach pies?

Są to psy terapeutyczne, których zadaniem jest: pomoc w moty

owaniu do aktywności, poprawić motorykę małą i dużą. W zajęciach uczestniczą także psy uprawiające sporty: agility, obidience i najczęściej prezentują swoje umiejętności na spotkaniach edukacyjnych. W ten sposób pokazujemy, że każdy może wyszkolić swojego psa, spędzać z nim aktywnie czas, Pies, który ma zajęcie nie nudzi się i kocha bezgranicznie swojego przewodnika, który spędza z nim czas.

Dzieci biorą udział w spotkaniach zawsze za zgodą swoich rodziców czy opiekunów prawnych. Na każdym z nich podkreślamy, że pies nie jest zabawką, że ma określone potrzeby.

 

Z Agnieszką Kopiec rozmawiała Katarzyna Nogaj

Artykuł z magazynu PUPIL numer 3(27)/2022