Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Kastracja, sterylizacja, ropomacicze i kaszaki – co warto wiedzieć?

Kastracja, sterylizacja, ropomacicze i kaszaki – co warto wiedzieć?

Czym się różni kastracja od sterylizacji? Kaszaki, sterylizacja i kastracja oraz ropomacicze – o te kwestie pytamy lek. wet. Urszulę Skowron z Gabinetu Weterynaryjnego EDEN w Opolu.

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

Potocznie stosuje się termin “sterylizacja” przy określeniu pozbawienia płodności samic, natomiast “kastracja” zwyczajowo dotyczy samców. Z medycznego punktu widzenia termin sterylizacja to pozbawienie możliwości rozmnażania się, czyli usunięcie jajników\podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów. Natomiast kastracja dotyczy pozbawienia samicy jajników wraz z macicą (ovariohysterectomia), a samców jąder i jest bardziej pożądana pod względem zdrowotnym. Kastracja jest zabiegiem znacznie zwiększającym szansę długiego, zdrowego życia zarówno samic jak i samców. Naukowe opracowania dowodzą, iż najlepiej wykonać zabieg kastracji psów oraz kotów w 4-6 miesiącu życia (u gryzoni wcześniej). Najczęściej w tym wieku nie występuje jeszcze ruja u samic oraz znaczenie terenu u samców.

 

Czy warto sterylizować i kastrować?

Korzyści jakie odnoszą zwierzęta w wyniku kastracji są nie do przecenienia. U samic kastrowanych przed pierwszą rują\cieczką spada niemal do zera ryzyko raka gruczołu mlekowego, eliminujemy również ryzyko nowotworów jajników, macicy oraz ropomacicza. Samice niekastrowane są również narażone na ryzyko nieprawidłowej ciąży oraz ciężkiego porodu. Równie ważne jest ograniczenie bezdomności, która obecnie jest przyczyną śmierci lub cierpienia wielu niechcianych zwierząt.

U samców eliminujemy problem nowotworów jąder oraz przerostu prostaty (jest to bardzo częsty problem u starszych psów). Spada agresja związana z testosteronem, zmniejsza się tendencja do włóczęgostwa, nie pojawia się lub zanika potrzeba znaczenia terenu. W\w zabiegi wykonuje się rutynowo i są one obarczone niewielkim ryzykiem powikłań. Aby zwierzę było prawidłowo przygotowane do zabiegu należy wcześniej wykonać podstawowe badania krwi oraz osłuchać serce. Zawsze warto zapytać lekarza weterynarii jaki rodzaj zabiegu wykona i jaki sposób szycia zaproponuje (szwy zewnętrzne czy śródskórne), czy zwierzę będzie musiało poruszać się w kubraczku pooperacyjnym, kołnierzu czy bez żadnego ograniczenia.

U psów-samców jest również możliwa czasowa sterylizacja hormonalna poprzez wszczepienie implantu pod skórę. Pamiętajmy o tym, że przyjmowanie przez samice hormonów hamujących występowanie rui lub leków poronnych zwiększa ryzyko nowotworów układu rozrodczego oraz gruczołu mlekowego, cyst jajnikowych oraz ropomacicza.

czy wartko kastrować

Czym jest i jak się leczy ropomacicze? U jakich zwierząt występuje to schorzenie?

 

Ropomacicze jest jedną z najczęściej występujących chorób układu rozrodczego starszych samic. Rozwój choroby jest uzależniony w dużej mierze od wieku zwierzęcia (ale zdarzają się przypadki zachorowania podczas pierwszej rui). Ryzyko wystąpienia ropomacicza zwiększa również podawanie hormonów hamujących ruję oraz leków poronnych. Większego wpływu na chorobę nie ma natomiast fakt wydania przez samicę na świat potomstwa lub jego brak.

 

Objawy ropomacicza są dość charakterystyczne: wzmożone pragnienie, brak apetytu, wymioty; czasem zwiększony obrys jamy brzusznej oraz wypływ ropny lub ropno-krwisty z pochwy.
Choroba rozwija się kilka tygodni, najczęściej po zakończeniu rui, a objawy są obserwowane ok. 30-60 dni później. W wyniku ropomacicza dochodzi do przerostu gruczołów macicznych i nadprodukcji wydzieliny, która może ulec zakażeniu. Fizjologicznie macica w fazie spoczynku, pomiędzy rujami zawiera śladowe ilości płynu, natomiast podczas choroby u większej suczki może zgormadzić się nawet kilka litrów wydzieliny!
Największym zagrożeniem w związku z ropomaciczem jest zatrucie organizmu toksynami powstającymi wewnątrz macicy. Toksyny są rozprowadzane po organizmie przez krew przepływającą przez naczynia macicy, a narządami szczególnie narażonymi na uszkodzenie są nerki, wątroba oraz serce. Drugim problemem jest rozciąganie macicy pod wpływem wydzieliny oraz osłabienie jej ścian co może skutkować rozerwaniem i wylaniem się zawartości do wnętrza jamy brzusznej. Najlepszym sposobem diagnozowania problemu jest badanie usg oraz badanie krwi.
Ropomacicze leczy się najczęściej chirurgicznie – usuwając chory narząd wraz z zawartością. W porę zauważone objawy zwiększają szansę powodzenia zabiegu i bardzo szybkiego powrotu do zdrowia. Leczenie farmakologiczne prowadzi się właściwie tylko u szczególnie cennych samic hodowlanych oraz (bardzo rzadko) przy bezwzględnym przeciwwskazaniu do przeprowadzenia narkozy. Jest to jednak leczenie kosztowne, długotrwałe, obarczone ryzykiem niepowodzenia a także nawrotów choroby.
Reasumując polecam opiekunom zwierząt kastrację samców i samic przed 6 miesiącem życia, a także przestrzegam przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej u samic.

Kaszaki u psa – jakie są sposoby ich usuwania? Czy można to zrobić samemu? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Kaszak (torbiel łojowa, torbiel naskórkowa) to łagodna zmiana nowotworowa, powstała w obrębie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Twór w kształcie guzka powstaje w podskórzu lub śródskórnie i daje się swobodnie przesuwać w ograniczonym zakresie. Zazwyczaj kaszaki są niewielkie i nie przekraczają kilku centymetrów średnicy, okrągłe, czasem widoczny jest na środku otwór, przez który wypływa serowata wydzielina. Guzek może być miękki lub twardy, zawiera łój oraz złuszczony naskórek.

Zwykle diagnoza przeprowadzana jest na podstawie badania palpacyjnego. Doświadczony lekarz weterynarii najczęsciej nie ma problemu z odróżnieniem kaszaka od innych zmian. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak biopsja, aby wykluczyć guzy innego rodzaju. Kaszak zwykle jest niebolesnym guzkiem zlokalizowanym w obrębie skóry lub tkanki podskórnej.

Jeśli ulegnie nadkażeniu staje się bolesny, a okolica guzka jest zaczerwieniona. Aby usunąć zmianę należy udać się do lekarza weterynarii , który zdecyduje o sposobie leczenia. Nie należy samemu usuwać kaszaków, ponieważ może to skutkować zakażeniem okolicy lub pęknięciem torebki (zawartość rozleje się pod skórą). Czasem guzek znika samoistnie, może być nacięty/nakłuty i zdrenowany. Lekarz może również zalecić usunięcie guza wraz z torebką w celu wykluczenia powtórnego wzrostu zmiany.

 

kaszki

 

 

TEKST PRZYGOTOWANY PRZEZ: lek. wet. Urszulę Skowron z Gabinetu Weterynaryjnego EDEN w Opolu.

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(9)/2018