Optymalne żywienie psów polega na dostarczaniu im wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Pełnoporcjowe karmy gotowe zaspokajają ich wszystkie potrzeby żywieniowe.
Jakie karmy wybierać dla swojego pupila?
Psy – bezwzględnie mięsożerne?
Psy to zwierzęta względnie mięsożerne i jako takie mogą efektywnie wykorzystywać zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Te ostatnie pokarmy stanowią bogate źródło energii i błonnika. W warunkach swojego naturalnego bytowania dzicy przodkowie psów, żywiąc się upolowanymi zdobyczami, zjadali nie tylko mięso mięśniowe ale również narządy wewnętrzne tzn. wątrobę, nerki, serca czy jelita, a także skórę i kości. Co ważne, udział tych „pozostałych” elementów w zdobyczy polującego mógł wynosić więcej niż połowę jego pokarmu.
Optymalne żywienie psów
Zbilansowane żywienie psów, podobnie jak i wszystkich zwierząt, polega na dostarczeniu im niezbędnych substancji odżywczych. Nie byłoby to możliwe, gdyby żywiły się wyłącznie mięsem. Dieta oparta tylko na mięsie szkieletowym, pomimo tego, że pokrywa zapotrzebowanie na białko i tłuszcz, jest jednak niekompletna. Nie dostarcza wielu ważnych składników takich jak: witaminy A i D, nienasycone kwasy tłuszczowe czy minerały. Zawartość mięsa w diecie psa związana jest z jego zapotrzebowaniem na białko. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik. Dlaczego? Ma to związek z dwoma czynnikami – zawartością białka i wody w wykorzystywanym surowcu. Pełnoporcjowe karmy, jak mówi definicja, zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt, dla których są przeznaczone. Gwarantują to odpowiednio skomponowane receptury, których mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są ważnym elementem.
Należy podkreślić, że karmy, których podstawę stanowi świeże mięso zapewniają wyższą wartość biologiczną białka dzięki zawartości wszystkich niezbędnych aminokwasów i znacznie wyższej strawności niż inne źródła białka.
Jakie karmy mięsne dla psa?
Warto przyjrzeć się tym karmom, które w swoim składzie zawierają świeże mięso i to w znaczącej ilości. Po karmy z jakimi rodzajami mięs możemy śmiało sięgać?
Drób – zawierający duże ilości białka i niewielkie ilości tłuszczu ( w tym zwłaszcza mięso z piersi kurczaków i indyków), zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz dużo cynku, magnezu, potasu i witamin z grupy B, co powoduje większy pobór energii z pożywienia i wzmacnia układ odpornościowy
Podroby – to jadalne narządy wewnętrzne zwierząt rzeźnych, m.in.: wątroby, żołądki, nerki, płuca, serca, mózgi, ozory, grasice oraz inne części ciała zwierząt niebędące mięśniami i kośćmi. Najczęściej są to narządy pochodzące od świń, kur, kaczek, krów i jagniąt. Podroby są bogate w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne, a ich zawartość jest uzależniona od rodzaju podrobów. Podroby to doskonałe źródło witaminy A, witaminy B12, witaminy B2, niacyny. W podrobach znajdują się też znaczne ilości składników mineralnych: żelaza, fosforu, miedzi i cynku.
Wołowina – to jedno z najwartościowszych odżywczo mięs – cechuje ją średni poziom zawartości tłuszczu oraz wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka. Wołowina jest jednym z głównych źródeł witaminy B12, nie występującej w produktach roślinnych oraz B1 i B6. Wołowina to również bogate źródło fosforu, żelaza (2,5 mg / 100 g mięsa) i cynku (3,8 mg / 100 g).
Wieprzowina – jedno z popularniejszych mięs, które oprócz walorów smakowych zawiera najwyższy spośród innych mięs poziom witaminy B1.
Podsumowując, chociaż mięso nie powinno stanowić wyłącznej diety psów to nie sposób umniejszać jego znaczenia w ich żywieniu. Wybierając mokrą karmę dla psów warto uważnie przeczytać ich etykietę. Propozycją wartą polecenia są na pewno karmy mięsne Super Beno, które w swoim składzie zawierają 70% mięsa świeżego a dodatkowo nie zawierają ziaren zbóż i są dostępne w trzech wariantach smakowych: drób z sercami, głowina z wołowiną oraz szynka.
Tekst sponsorowany
TEKST: MONIKA SAK – technolog ds. żywienia zwierząt w firmie Certech
Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(24)/2021