Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Weterynarz odpowiada na pytania o pielęgnację psów

Weterynarz odpowiada na pytania o pielęgnację psów

Dział PORADY WETERYNARZA to miejsce, gdzie nasi specjaliści odpowiadają na Wasze pytania, dotyczące zagadnień, związanych ze zdrowiem Waszych pupili. Koniecznie przeczytajcie ich porady! Na tapecie – psy.

PYTANIE: Co robić w zimie, aby uchronić mojego psa, przed drażniącym działaniem soli, którą są posypywane chodniki?

 

Rzeczywiście zima to okres, w którym nasi czworonożni przyjaciele odczuwają dyskomfort z powodu drażniącego działania soli, którą posypywane są chodniki i jezdnie. Wywołuje ona podrażnienie skóry, pieczenie oraz silny świąd. Pies, próbując złagodzić ból, liże łapy, co w konsekwencji prowadzi do zaostrzenia procesu zapalnego. Trzeba pamiętać, że skóra pokryta jest lipidową warstwą ochronną, a działanie substancji chemicznych takich jak sól, powoduje zaburzenie jej integralności. Może to skutkować wniknięciem w jej głębsze warstwy bakterii i drożdżaków, które fizjologicznie występują w skórze przestrzeni międzypalcowych, prowadząc do infekcji. W tym okresie najlepiej omijać solone powierzchnie, ale ponieważ nie da się tego uniknąć, należy dbać o higienę łap. Co robić?

  •  przed spacerem należy posmarować przestrzenie międzypalcowe i opuszki placów maścią zawierającą np. wazelinę. W lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych są dostępne kremy służące do ochrony łap w tym okresie,
  • ponadto, warto zaopatrzyć się w specjalne, zimowe obuwie ochronne dla czworonoga,
  • dodatkowo, po powrocie do domu należy dokładnie wypłukać łapki w chłodnej wodzie.

Te proste czynności sprawią, że pupil uniknie niepotrzebnego bólu i leczenia.

 

Opracowała: lek. wet. Beata Pociecha z Przychodni Weterynaryjnej Na Asnyka w Tarnowie

spacer

 PYTANIE: co stosować do pielęgnacji jamy ustnej u psa?

 

Wiele psów cierpi na problemy z zębami, spowodowane przez osad i kamień nazębny. Pierwszymi oznakami nieprawidłowości jest nieświeży oddech i krwawiące dziąsła. Duże znaczenie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej psa ma regularne usuwanie osadu, zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego. Ponieważ bardzo niewiele psów toleruje szczoteczki do zębów, kości do żucia stanowią doskonały sposób czyszczenia ich zębów. Aby jednak działały skutecznie, ważne jest, aby pies żuł kość przez długi czas. W przeciwieństwie do przekąsek 8in1, zwykłe kości z surowej skóry nie są zbyt atrakcyjne dla psów, gdyż mają bardzo słaby zapach i smak. 8in1 Delights to opatentowane połączenie twardej surowej skóry i smacznego mięsa z kurczaka. Podczas żucia, kości czyszczą zęby i dziąsła usuwając osad i kamień nazębny. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują urozmaiconej diety. Dlatego opracowaliśmy wiele różnych wersji 8in1 Delights, dostępnych w różnych wielkościach, dostosowanych do wielkości psa. Wśród naszych przekąsek znajdziesz 8in1 Delights Beef z wołowiną, 8in1 Delights Strong dla psów o szczególnie mocnych szczękach. Wszystkie kości charakteryzują się niską zawartością tłuszczu i nie zawierają sztucznych barwników ani substancji wzmacniających smak.

 

Opracowała: lek.wet. Marta Fuks-Tichoniuk, współpracująca z marką 8in1 

spacer

 PYTANIE: Jak często i w jaki sposób powinnam czyścić uszy mojego psa?

 

Zdrowy kanał słuchowy oczyszcza się sam, dlatego nie ma potrzeby stosowania środków pielęgnacyjnych do uszu. Inaczej jest w przypadku chorób kanału słuchowego. Na podstawie badania otoskopowego, badania cytologicznego wydzieliny zapalnej lekarz zaleci odpowiedni płyn do płukania uszu oraz maść. Należy pamiętać o tym, że kanał słuchowy jest zagięty pod kątem prostym i pod żadnym względem nie możemy stosować patyczków higienicznych do czyszczenia uszu dla ludzi!

 

Opracowała: lek.wet. Beata Pociecha z Przychodni Weterynaryjnej Na Asnyka w Tarnowie