Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Otyłość u psów

Otyłość u psów

Od jednej z naszych czytelniczek dostaliśmy pytanie na temat otyłości psa. Temat ten dotyka wielu zwierzaków. Często starszych, ale nie tylko. Okazuje się, że jeden plasterek salami dla naszego psa, jest jak cała paczka chipsów dla człowieka! Jakich błędów żywieniowych unikać i na co zwracać uwagę podczas karmienia psa? Odpowiada lek. wet. Anna Pastuła.

PYTANIE: Pies mojej mamy (rasy beagle) znacznie przytył. Co może być tego przyczyną i jak go “odchudzić”? Jakie choroby zagrażają otyłym zwierzętom?

 

Pytanie, które Pani zadała dotyczy sporej grupy zwierząt i bardzo istotne jest uświadomienie skali problemu z jakim mamy do czynienia w codziennej pracy w gabinecie weterynaryjnym. Istnieją wytyczne dla poszczególnych ras psów co do optymalnej masy ciała.

Pies z prawidłową masą ciała powinien mieć smukłą sylwetkę, którą w prosty sposób można zobrazować jako: dobrze wyczuwalne podczas przesuwania skóry żebra i guzy kulszowe miednicy oraz wcięcie w „tali” patrząc na zwierzę z góry i z boku. Nadmiar tkanki tłuszczowej szczególnie jest widoczny w obrębie jamy brzusznej i boków ciała. Wzrost masy ciała o 20% — 40 % średniej masy ciała świadczy o nadwadze, wzrost o 40 % o stanie chorobowym określanym jako otyłość.

Do ras psów predysponowanych do wystąpienia otyłości zaliczamy m. in. labradory, teriery (małe rasy), cocker spaniele, jamniki, bassety, a także wspomniane w pytaniu beagle. Przyczynami prowadzącymi do otyłości jest najczęściej dostęp do nadmiernej ilości pokarmu, często w połączeniu z niedostateczną aktywnością fizyczną.

Należy sobie uzmysłowić, że podawanie smakołyków/przekąsek wiąże się z dodatkowymi kaloriami i stanowi też posiłek, co należy uwzględnić w dobowej dawce żywieniowej. Dla przykładu jeden plasterek salami dla zwierzęcia to równowartość paczki chipsów dla człowieka!

Otyłość może być także objawem wtórnym w przebiegu innych chorób tj. niedoczynności tarczycy, nadczynności kory nadnerczy, chorób wątroby, cukrzycy. Należy pamiętać, że przy otyłości procesem chorobowym objęty jest cały organizm. Obciążeniu ulega układ mięśniowo-szkieletowy. Pojawiają się dolegliwości ze strony stawów oraz problemy z kręgosłupem. Otyłość przeciąża także układ sercowo-naczyniowy.

Na dalszą część Pani pytania „co zrobić aby go odchudzić?” możemy odpowiedzieć dopiero, gdy uświadomimy sobie, że jest to proces długotrwały i sukcesem jest wyeliminowanie problemu nadwagi do końca życia zwierzęcia. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia naszego pupila, zapewniając mu większą dawkę ruchu. Nie należy zapominać, iż dawki pokarmowe powinny być właściwie dobrane do zapotrzebowania bytowego. Ułatwiają to specjalnie skomponowane diety lecznicze przeznaczone dla psów z otyłością.

Otyłość u psów

Pies o normalnej budowie ciała vs pies z nadwagą

Wzrost masy ciała o 20% — 40 % średniej masy ciała świadczy o nadwadze, wzrost o 40 % o stanie chorobowym określanym jako otyłość.

Opracowała lek. wet. Anna Pastuła z Przychodni Weterynaryjnej Na Asnyka w Tarnowie

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(4)/2016