Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Rutyna w życiu psa

Rutyna w życiu psa

Psy czują się najlepiej, gdy wiedzą, czego mogą oczekiwać od otoczenia. Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym miejscu?

Tekst opracowała: Barbara Klasik-Przychodzeń

 

Posiadanie zwierzaka może być jednym z najważniejszych, dających satysfakcję doświadczeń. Wraz z nim przychodzi jednak odpowiedzialność. Dbanie o to, aby Twój pies był w doskonałej formie gwarantuje szczęśliwe życie dla Was obojga. Psy czują się najlepiej, gdy wiedzą, czego mogą oczekiwać od otoczenia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i dostęp do jedzenia. Kiedy po raz pierwszy przyprowadzasz do domu nowego psa – czy to młodego szczeniaka, czy adoptowanego psa – stworzenie rutyny może pomóc mu zaaklimatyzować się w okresie przystosowawczym, a później prowadzić szczęśliwe życie.

 

Dlaczego psu potrzebna jest rutyna?

 

Psy lubią rutynę. Sposób, w jaki postrzegają otaczający je świat, zależy od tego jak się czują i czy są szczęśliwe w swoim najbliższym otoczeniu. Aby mieć pozytywne nastawienie do życia i móc radzić sobie z wszelkimi zmianami i nowymi rzeczami, które przecież się zdarzają, psy muszą mieć pewną rutynę i być traktowane konsekwentnie. Chcą  wiedzieć, czego oczekują od nich właściciele. Wówczas ich zachowanie będzie odpowiedzią na te oczekiwania.

Psy, które nie mają wystarczająco uporządkowanego życia lub czują się niepewnie, bo ludzie, którzy się nimi opiekują, są niekonsekwentni, lub traktują je różnie, w zależności od widzimisię, są bardziej narażone na stres, niepokój lub depresję. Z kolei psy, które czują się bezpieczne w swoim środowisku, rutynie i codziennym życiu, znacznie łatwiej znoszą wszelkie zmiany lub niepokoje, które pojawiają się od czasu do czasu, niezależnie od tego czy są planowane, czy nie.

Codzienna rutyna jest podstawą życia psa i jednym z kluczowych obszarów, obok konsekwencji, który jest dla niego szczególnie ważny. Postaraj się, aby Twój pies wstawał mniej więcej o tej samej porze każdego dnia i mniej więcej o tej samej porze kończył dzień. W jego codziennym harmonogramie powinny się znaleźć takie czynności, jak karmienia, spacery, zabawy i chwile ciszy – wszystko według planu, na którym może polegać. Wprowadzenie regularności w znacznym stopniu pomoże Twojemu psu poczuć się kochanym i bezpiecznym, a ponadto  jest częścią procesu tworzenia więzi między nim a Tobą. Dodatkowe spacery, zabawy i inne czynności oraz zmiany, takie jak wspólne chodzenie do nowych miejsc są w porządku – o ile podstawowa struktura tego, jak mija dzień psa, pozostaje spójna niezależnie od tego, co robisz.

 

Stałe pory karmienia psa

 

Karmienie psa o tej samej porze każdego dnia jest ważne nie tylko dla jego dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego, ale także dlatego, że jego metabolizm przyzwyczai się do wprowadzonego wzorca i dostosuje się do ustalonego czasu karmienia i ilości podawanego jedzenia. Staraj się codziennie karmić psa w tym samym miejscu i upewnij się, że jest ono dla niego bezpieczne i wygodne. Ważne jest również, aby być konsekwentnym z podawanym jedzeniem i nie wprowadzać żadnych nagłych zmian w ilości lub zawartości jego posiłków. Zamiast tego wprowadzaj zmiany stopniowo.

 

Wychodzenie na spacer

 

Oczywiście ważne, aby reagować na sygnały dawane przez psa i wychodzić z nim wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego jednak, powinien mieć też stałe pory spacerów. Na przykład zaraz po tym, jak wstajesz z łóżka i wieczorem, przed pójściem spać. Poza tym oczywiście, jeśli tylko możesz, wychodź z psem tak często, jak to możliwe. Na pewno zdarzą się dni, w które będziesz w stanie wyprowadzać go częściej lub dłużej niż w inne, ale upewnij się, że co najmniej dwa spacery są zawsze uwzględnione w waszej codziennej rutynie i że odbywają się mniej więcej o tej samej porze. Dodatkowo podczas spaceru psy odpoczywają – wąchając. Zezwolenie psu na takie zachowanie jest bardzo ważne. Zaplanuj w swoim harmonogramie przynajmniej jedno dłuższe wyjście, podczas którego pies będzie mógł swobodnie obwąchać okoliczne krzaczki.

 

Żelazna konsekwencja 

 

Część podstaw rutyny Twojego psa sprowadza się do tego, jak jest traktowany przez Ciebie i innych członków rodziny. Upewnij się, że twoje polecenia są dla niego nie tylko jasne, ale także nie podlegają różnej interpretacji w zależności od okoliczności. Możesz pomyśleć, że to nic złego, pozwolić swojemu psu od czasu do czasu na małe „grzeszki” – na przykład siedzenie na sofie lub spanie na łóżku – ale tego rodzaju wyjątki i brak konsekwencji w postępowaniu tylko go zdezorientują. Twój pies potrzebuje, abyś zapewnił jasne ramy dla tego, co jest, a co nie jest dozwolone. Gdy raz ustalisz granice – trzymaj się ich. Inaczej, na dłuższą metę wyrządzisz psu krzywdę.

 

 

Czas na zabawę dla psa

 

Wszystkie psy powinny mieć co najmniej 15-30 minut dziennie na swobodną zabawę. Ten nawyk jest niezbędny, aby pomóc im uwolnić się od stresu i wzbogacić ich codzienne życie w pozytywny sposób. Twoim zadaniem jest nauczenie psa rozróżniania co służy do zabawy, a co – chociaż chciałoby się potarmosić – jest nie do ruszenia. Praktycznie wszystkie psy w pewnym momencie swojego życia niszczą coś cennego dla swoich właścicieli, zwłaszcza gdy są szczeniętami. Nie powinieneś jednak pozwolić, aby było to nawykowe zachowanie. Pies musi wiedzieć, że do zabawy służą jego zabawki. Jeśli pies niszczy i gryzie inne rzeczy, warto się zastanowić, dlaczego to robi. Jeśli zostawiasz go na 12 godzin dziennie, może w ten sposób chcieć zwrócić na siebie uwagę. Niektóre psy wolą ignorować swojego właściciela, stosując tę taktykę, jako formę kary. Może się to również zdarzyć, jeśli nie mają wy- starczającej liczby zabawek. Idealnie byłoby, gdyby pies mógł się cieszyć aktywnością na świeżym powietrzu – grając w piłkę, frisbee, biegając za patykiem – i miał oprócz tego zabawki w domu. Pozytywne wzmacnianie podczas ich używania będzie kluczowe dla Twojego psa, aby zrozumiał, że to właśnie one służą do zabawy, a nie Twoje buty. 🙂

15-30 minut to minimalny czas, jaki powinien mieć pies na swobodną zabawę

 

Pozwól psu na odrobinę samotności

 

Jeśli chodzi o szczenięta, zaakceptowanie momentów, kiedy są same, jest zwykle trudniejsze. Zanim trafił do Twojego domu, szczeniak został oddzielony od matki i rodzeństwa. Chociaż wiesz, że jest to dla niego trudne, maluch musi nauczyć się być sam i przezwyciężyć słynny lęk separacyjny. Dlatego zacznij go zostawiać na krótkie chwile i w ten sposób wzmacniaj jego pewność siebie. Oczywiście, jak ze wszystkim, także i w tej kwestii trzeba zachować umiar.  Żaden pies nie powinien być skazany na samotność. Pamiętaj, że psy to zwierzęta towarzyskie, które żyją w stadach, więc obecność innych jest dla nich konieczna. Jeśli pies zdaje sobie sprawę, że będzie sam tylko przez pewien czas (nigdy nie przekraczaj 8 godzin!), reakcja na ten nawyk nie będzie negatywna. Jeśli jednak zostawiasz psa samego notorycznie na wiele godzin, mogą pojawić się problemy z zachowaniem. Takie jak niszczenie, wycie lub próba ucieczki. Mogą się one również pojawić, jeśli nie zaspokajasz należycie podstawowych potrzeb swojego pupila. Podsumowując – stałe towarzystwo nie jest konieczne. Ale życie spędzone w izolacji – na przykład w piwnicy, zamknięcie w kojcu lub uwięzienie na zewnątrz przez cały dzień – nie jest satysfakcjonujące dla żadnego psa.

 

Jak wprowadzić zmiany w życiu psa?

 

Niezależnie od tego, jak bardzo zależy Ci na tym, aby Twój pies miał określony porządek dnia, musisz zaakceptować fakt, że na pewnym etapie będziesz musiał jednak dokonać jakiejś zmiany. To, jak Ty sobie z tym poradzisz, przełoży się bezpośrednio na to, jak łatwo Twój pies się dostosuje. Jeśli wcześniej  w jego życiu była przewidywalność, z powodzeniem przetrwa zmianę – bo jest szczęśliwy i pewny siebie. Psy, które znają swoją rutynę i są z niej zadowolone, mają tendencję do akceptowania zmian o wiele lepiej niż psy, które nie są pewne, co przyniesie każdy kolejny dzień. Kiedy musisz wprowadzić coś nowego do otoczenia swojego psa lub zmienić coś w jego codziennym życiu, postaraj się robić to możliwie małymi krokami. Ponadto zmieniaj tylko jedną rzecz na raz – nie próbuj wprowadzać szeregu nowych rzeczy jednocześnie. Oceń, jak Twój pies na bieżąco radzi sobie ze zmianami i nowymi rzeczami i pamiętaj, aby zawsze traktować go konsekwentnie tak samo, aby mógł nadal mieć w Tobie oparcie, że mimo pewnych nowości, to nadal „stary” Ty – godny szacunku właściciel, szef i najukochańszy człowiek na świecie.

 

Tekst opracowała: Barbara Klasik-Przychodzeń, właścicielka ośrodka szkoleniowego „Piesełkowo”
www.facebook.com/Pieselkowo

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(22)/2021