Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

7 sposobów jak odpowiednio dobrać rasę do domu z dzieckiem

7 sposobów jak odpowiednio dobrać rasę do domu z dzieckiem

Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za życie zarówno naszego dziecka jak i psa, dlatego tak ważne jest, aby w naszym domu panowała harmonia, spokój i wzajemny szacunek. Kiedy decydujemy się na psa powinniśmy zastanowić się jaką rasę dobrać do naszego stylu życia.

Agata Halczok
Trener szkolenia psów
Założyciel szkoły Psi Start

Idealna rasa psa do domu z dzieckiem?

 

Często naszym wyborem kierują emocję i zapominamy o najważniejszym, czyli o pochodzeniu naszego psa. Każda istniejąca rasa ma swoją historie, a przede wszystkim przeznaczenie o czym często zapominamy i co doprowadza do problemów.

Zapytana o to, jaka rasa jest idealna do domu z dzieckiem, odpowiem, że takowa nie istnieje. Nie ma idealnej rasy dla dziecka. Jedynie na co można zwrócić uwagę przy wyborze rasy to nasza aktywność i styl życia, a także hodowla i pochodzenie danego osobnika. Pamiętając oczywiście o przeznaczeniu danej rasy, również skojarzenie danych osobników jest istotne. W każdej rasie można znaleźć psy o bardziej rozwiniętych instynktach, zachowaniach, reakcjach na dane sytuacje. Najczęściej jest to związane z pochodzeniem psa i jego genami oraz pracy jaką wykonywali jego przodkowie. Kiedy wybierałam psy do swojego domu, musiałam nie tylko kierować się swoimi ambicjami i miłością do psów, ale przede wszystkim rozsądkiem jako mama trójki dzieci (wtedy jeszcze dwójki bardzo aktywnych chłopców). Każda moja decyzja opierała się na długiej rozmowie z hodowcą o tym, czy na pewno jego psy będą odpowiednie do mojego domu, a czy ja stanę się odpowiednim właścicielem dla psa z jego hodowli. Warto również tu zapytać się w jakich warunkach żyją szczeniaki na przykład czy mają kontakt z dziećmi, jak są socjalizowane, czego uczone w domu hodowcy. Oczywiście nawet najlepszego psa możemy zepsuć, stąd drugą i chyba najważniejszą kwestią jest oczywiście wychowanie tego szczeniaka, ale również dziecka w tej relacji. Ustalenie zasad wspólnego życia oraz dbanie o budowanie wzajemnej relacji. To od nas zależeć będzie kolejne kilkanaście lat wspólnego życia. 

 

pise z dziećmi

Pies i dzieci mogą stworzyć bardzo zgraną paczkę!

Wskazówki jak wybrać rasę psa do domu z dzieckiem

 

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak dobrać dla siebie i swojej rodziny wymarzonego psiaka, czyli…. 

7 praktycznych porad jak odpowiednio dobrać rasę do domu z dzieckiem

 

  1. Wybierz rasy jakie Cię zainteresują, a następnie wykonaj research sprawdzając dokładnie ich pochodzenie i przeznaczenie.
  2. Oceń czy dana rasa na pewno będzie odpowiednia dla twojego trybu życia (czy będziesz w stanie sprostać jego wymaganiom).
  3. Poszukaj kilka hodowli FCI wybranej rasy psa. Sprawdź opinie o hodowcy i jego psach. 
  4. Skontaktuj się z hodowcami i porozmawiaj z nimi jakie posiadają psy oraz jaki mają charakter rodzice danego miotu szczeniąt. Opowiedz również o Twoim trybie życia i wspólnie z hodowcą podejmij decyzję czy jego psy będą odpowiednie do życia z Tobą i Twoją rodziną. 
  5. Wybierz tą najbardziej zaufaną hodowlę po wcześniejszej rozmowie, a następnie znajdź czas i pojedź zobaczyć szczeniaki przed ich odbiorem, zobacz jak zachowują się również względem dzieci. Jeśli jedziesz bez dziecka poproś hodowcę o ocenę czy na pewno jego szczenięta będą nadawać się do życia z dzieckiem. Obserwuj również zachowanie psiej mamy i rodzeństwa.
  6. Poproś hodowcę o odpowiedni dobór szczeniaka do Twojego trybu życia. 
  7. Zacznij przygotowywać dziecko i twój dom do życia ze szczeniakiem.

 

Szczeniak w domu. Co teraz?

 A kiedy już szczeniak trafi do Twojego domu zajmij się jego wychowaniem, kiedy nie wiesz jak to zrobić poproś specjalistę o pomoc. Pamiętaj, że wszystko co zrobisz na początku wspólnego życia z psem zaowocuje na kolejne kilkanaście lat wspólnego, mam nadzieje cudownego życia. 

Bądź odpowiedzialnym właścicielem psa, a także rodzicem, który dba o dobro swojej całej psio-ludzkiej rodziny ;-).

 

Tekst opracowany przez Agate Halczok – trenerkę szkolenia psów. Założycielkę szkoły Psi Start

Psi start logotyp

Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(20)/2020