Na rynku pokarmów gotowych dla psów i kotów możemy znaleźć produkty dopasowane do potrzeb i preferencji każdego zwierzęcia oraz jego opiekuna. Możemy wybierać spośród karm pełnoporcjowych, uzupełniających, mokrych, suchych, w różnych opakowaniach oraz należących do odmiennych segmentów – ekonomicznego, premium i superpremium.
Rynek pokarmów gotowych dla psów i kotów jest bardzo duży i dynamiczny. Istnieje ogromny wybór różnego rodzaju produktów, których rola jest czasem odmienna. Podział karm dla zwierząt opiera się na kilku kryteriach.
Pełnoporcjowa czy uzupełniająca?
Z żywieniowego punktu widzenia najistotniejszym kryterium podziału jest kompletność odżywcza. Na tej podstawie karmy gotowe dzieli się na pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe dostarczają zwierzętom, dla których są przeznaczone, wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach i mogą stanowić wyłączny pokarm każdego dnia. Do karm uzupełniających zaliczamy przysmaki, gryzaki i suplementy, będące dodatkiem do diety.
Karmy mokre i suche
Wśród karm pełnoporcjowych wyróżnia się karmy suche, mokre oraz rzadziej – półwilgotne, które powstają w wyniku odmiennych procesów technologicznych i charakteryzują się innymi właściwościami np. wilgotnością, różną zawartością poszczególnych surowców, koncentracją energii i składników odżywczych. Dzięki tym różnicom wywierają odmienny, pozytywny wpływ na zwierzęta. Żywienie łączące oba formaty karm pełnoporcjowych pozwala na korzystanie ze wszystkich ich zalet i zapewnia zdrowe urozmaicenie diety czworonoga. Zalety karm suchych i mokrych przedstawiono w tabeli.
Opakowanie
Inne kryterium podziału karm gotowych dotyczy sposobu ich zapakowania. Karmy suche z reguły pakowane są w worki lub kartonowe pudełka różnej wielkości. Możemy kupić zarówno małe porcje karmy suchej np. opakowania zawierające 400g produktu, jak i zdecydowanie większe np. 15-to kilogramowe worki karmy. Karmy mokre są dostępne w puszkach różnej pojemności, na aluminiowych tackach lub w saszetkach. Ogólnie opakowania dzieli się na jednoporcjowe – małe puszeczki, tacki, saszetki oraz wieloporcjowe: większe puszki, worki, kartonowe pudełka. W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród opiekunów psów i kotów cieszą się karmy w opakowaniach jednoporcjowych, które są wygodne w zastosowaniu i gwarantują świeżość oraz atrakcyjność sensoryczną pokarmu.
Segmentacja karm
Segmentacja karm uwzględnia pewne cechy jakościowe jedzenia, opakowań, a także dostępność czy ekskluzywność produktu i ma na celu jego jak najlepsze dopasowanie do potrzeb i wymagań konsumenta. Inaczej mówiąc segmenty karm to określone kategorie produktów, odpowiadające konkretnym potrzebom konsumentów. Najczęściej wyróżnia się trzy segmenty: ekonomiczny/podstawowy, premium i superpremium. Należy podkreślić, że podział ten jest umowny i nie podlega regulacjom prawnym.
Karmy ekonomiczne
Ta grupa produktów obejmuje karmy pełnoporcjowe, które dostarczają zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze za możliwie najniższą cenę. Są to produkty o prostych, otwartych recepturach, bez lub z ograniczoną liczbą dodatków funkcjonalnych, zaspokajające podstawowe potrzeby żywieniowe psów i kotów. Często w obrębie tego segmentu nie znajdziemy wielu wariantów smakowych ani rozróżnienia na etapy życia, różne poziomy aktywności zwierząt, dla których produkt jest przeznaczony.
Karmy premium
Są to produkty, które poza zaspokojeniem podstawowych potrzeb żywieniowych zwierząt, cechują się dodatkowymi zaletami i bardziej precyzyjnym dopasowaniem. Wśród tego segmentu znajdziemy karmy przeznaczone dla: różnych etapów życia (dla szczeniąt/kociąt, osobników dorosłych, seniorów), psów i kotów różnych ras, zwierząt o szczególnych wymaganiach i stanie fizjologicznym (np. dla kotów wrażliwych, dla suk karmiących), zwierząt o różnej aktywności fizycznej i trybie życia (np. dla kotów wychodzących, dla psów o niskiej aktywności fizycznej, dla psów pracujących itd.). Karmy z segmentu premium są droższe od tych z kategorii ekonomicznej. Zawierają dodatki funkcjonalne np. wspierające zdrowie stawów i charakteryzują się wyselekcjonowanymi składnikami o wysokiej jakości i przyswajalności. Receptura może być otwarta lub zamknięta.
Karmy superpremium
Karmy z tego segmentu mają zazwyczaj najwyższą cenę. Produkty są ściśle dopasowane do konkretnej grupy zwierząt i wymagań ich opiekunów (np. karmy bezzbożowe odpowiadające na trendy w żywieniu człowieka). Karmy superpremium zawierają liczne dodatki funkcjonalne i mają receptury zamknięte. Często tego rodzaju produkty nie są również dostępne w niespecjalistycznych punktach sprzedaży
Aktualny stan wiedzy odnośnie zapotrzebowania pokarmowego psów i kotów oraz rekomendacji wartości odżywczych dostępny jest w polskiej wersji wytycznych żywieniowych FEDIAF, które możesz znaleźć na stronie:
Tekst został przygotowany przez zespół ekspertów POLKARMA w składzie:
Autor: Dr n. wet. Małgorzata Głowacka (Mars Polska)
Konsultacje merytoryczne:
Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (Nestle Polska)
Dr Jacek Wilczak (SGGW)
Mgr inż. Anna Maria Ziembińska (Royal Canin Polska)
Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(32)/2023