Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Przygotuj psa na pojawienie się dziecka

Przygotuj psa na pojawienie się dziecka

Każdy rodzic marzy o pięknej relacji swojego dziecka z psem, wzorowanej na amerykańskich filmach familijnych. Wspólne przygody, przytulanie się na kanapie czy szalone zabawy mogą dopełnić szczęśliwe dzieciństwo. Jednak decydując się na dziecko, często wielu rodziców ma obawy, jak pies, który do tej pory był ich oczkiem w głowie, zareaguje na maluszka.
Na co dzień spotykam się z wieloma świadomymi opiekunami psów, którzy chcą odpowiednio przygotować swojego czworonożnego przyjaciela na pojawienie się nowego członka rodziny. Dzięki wcześniejszej pracy z psem można znacznie ułatwić mu odnalezienie się w nowej rzeczywistości, a to w przyszłości zaowocuje wspaniałą międzygatunkową relacją.

 

Autorką tekstu jest Mamazpsem – Małgorzata Bieniek|
Behawiorystka zwierząt, zoopsycholog, trener profilaktyki pogryzień.
Specjalizuje się w relacji pies-dziecko.

Edukuje i pomaga rodzicom przygotować psa na pojawienie się dziecka
oraz zadbać o ich bezpieczną relację.
www.mamazpsem.pl,
Instagram:@mamazpsem_

 

 

CZY PIES WIE O CIĄŻY OPIEKUNKI?

 

Niektóre kobiety obserwują zmiany w zachowaniu swojego czworonoga i łączą to z momentem zajścia w ciążę. Czasem pies staje się bardziej opiekuńczy i broni swojej opiekunki, czasem wręcz nie odstępuje jej na krok i całymi dniami przytulałby się do jej brzucha. Niektóre czworonogi wykazują obniżenie nastroju i niepokój. Czy to oznacza, że pies wie, że za kilka miesięcy w jego rodzinie pojawi się dziecko? Może wcale nie trzeba przygotowywać go na nowego członka rodziny?
Dzięki niesamowitemu węchowi pies może wyczuć nawet najmniejsze zmiany w otoczeniu. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, w jej organizmie zmienia się gospodarka hormonalna. Taka burza hormonów powoduje, że przyszła mama zaczyna pachnieć inaczej. Dla ludzi jest to niewyczuwalne, ale za to doskonale wykryje to psi nos.
Jednak należy pamiętać, że pies nie potrafi wyciągać wniosków jak ludzie i na ich podstawie przewidywać przyszłości. Nie rozumie, co się dzieje, a jedynie reaguje na zmiany w zachowaniu czy zapachu swojego człowieka. Nie wie, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się dzidziuś, dlatego odpowiedzialny opiekun powinien w prawidłowy sposób przygotować psa na pojawienie się dziecka w rodzinie.

 

WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA

 

Najczęściej kilka miesięcy przed porodem, gdy stan zdrowia kobiety nie pozwala już na pracę, lekarz podejmuje decyzje o wysłaniu przyszłej mamy na zwolnienie. Jest to wspaniały czas dla większości psów, gdyż mają swoją opiekunkę przez cały dzień

Przygotuj psa na pojawienie się dziecka

Foto. archiwum prywatne

tylko dla siebie. Jednak pewnego dnia sielanka się kończy i po kilku dniach nieobecności ukochana pani przynosi do domu noworodka. Od tego momentu psi świat staje na głowie.
Jego opiekunowie, którzy do tej pory poświęcali każdą wolną chwilę swojemu pupilowi, teraz wcale nie mają dla niego czasu. Opiekunka, której przez ostatnie tygodnie pies nie odstępował na krok, teraz denerwuje się bliskością czworonoga. W mieszkaniu pojawiają się dziwne sprzęty, centrum domu zajmuje mata i mnóstwo zabawek, których psu nie wolno dotykać – a jeszcze do niedawna wszystko należało do niego.
Nagle godziny spacerów się zmieniają, obiad przesunięty jest o godzinę, a wieczorna zabawa nie jest już mile widziana. Wszyscy domownicy i każdy gość, których ostatnio w domu jest dużo, poświęcają czas małej istocie, która wydaje przerażające dźwięki i wykonuje nieprzewidywalne ruchy.
Pies nie wie, co się właściwie dzieje. Dlaczego tak nagle wszystko się zmieniło? Kim jest nowy przybysz i dlaczego skupia na sobie uwagę całego świata? W obliczu tylu zmiennych, zwierzę nie potrafi sobie poradzić. Niektóre psy doświadczą obniżenia nastroju, wycofają się z życia rodzinnego i całe dnie będą przesypiać. Inne zaczną niszczyć, nadmiernie szczekać, czy staną się reaktywne. Często w takim momencie opiekunowie oceniają psa jako niegrzecznego. Niektórzy podejmują decyzję o oddaniu czworonoga innemu członkowi rodziny, część osób decyduje się sięgnąć po wsparcie behawiorysty. Jednak, gdy w domu jest niemowlę, czas na pracę z psem jest ograniczony i ćwiczenia mogą nie przynieść szybko pożądanych efektów.

 

WAŻNE JEST PRZYGOTOWANIE

 

Na szczęście można uniknąć psich problemów behawioralnych związanych z pojawieniem się dziecka. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie czworonoga do zmian. Warto rozpocząć pracę z psem na długo przed porodem. Najlepszym momentem jest drugi trymestr ciąży. Wtedy jest sporo czasu na ćwiczenia i wprowadzanie nowych zwyczajów. Warto jednak podkreślić, że nigdy nie jest za późno i nawet kilka tygodni przed dniem rozwiązania może być kluczowe w przystosowaniu psa do nowej rzeczywistości.
Gdy rodzice spodziewają się pierwszego dziecka, trudno im w pełni wyobrazić sobie jakie wyzwania czekają na nich po porodzie. Warto poprosić o pomoc doświadczonego behawiorystę, który wskaże, z czym psy najczęściej mają trudności i jak rozplanować pracę z czworonogiem. Często sama teoria pozyskana z książek i kursów nie wystarcza – warto wybrać specjalistę, który posiada własne doświadczenia w wychowywaniu dziecka z psem. Sama wiem, ile wnosi osobiste mierzenie się z wyzwaniami codzienności mamy z psem. Gdy spotykam się z rodzicami, zawsze dzielę się swoimi patentami na usprawnienie życia rodziny, w której jest pies.

 

 

CZY TWÓJ PIES NIE SPRAWIA PROBLEMÓW?

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy behawioralne naszego psa, które pojawiają się po porodzie, były już wcześniej – tylko wtedy nam nie przeszkadzały. Dlatego podczas moich konsultacji z przyszłymi rodzicami na początku przede wszystkim zastanawiamy się, czy zwierzak nie wykazuje zachowań, które mogłyby być szczególnie uciążliwe po pojawieniu się maluszka. Bardzo często okazuje się, że szczekanie psa na dźwięk domofonu nie będzie mile widziane podczas dziecięcej drzemki. Radosne skakanie przy powitaniu stanie się niebezpieczne, bo można przewrócić dziecko, a wymuszanie jedzenia przy stole nie pozwoli maluchowi zjeść w spokoju. Modyfikacje takich zachowań warto wprowadzić na długo przed porodem, aby życie z psem i niemowlęciem nie było uciążliwe.

 

NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO

 

pies i dziecko a bazpieczenstwo

Foto. archiwum prywatne

Gdy w domu pojawia się dziecko, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Dotyczy to szczególnie opiekunów psów. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa w kontaktach dziecka z psem jest, aby nigdy nie zostawiać dziecka z psem bez nadzoru. Maluszki są bardzo delikatne i wystarczy ułamek sekundy, żeby nawet przez przypadek, pies zrobił dziecku krzywdę. Dlatego tak ważna jest rola opiekuna. To dorosły jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka i czworonoga. Jeśli pies ugryzie dziecko, warto się najpierw zastanowić, dlaczego to zrobił – może maluch naruszył jego granicę i nie reagował na wysyłane przez czworonoga prośby. Tylko znajomość sygnałów wysyłanych przez psy i umiejętność reagowania na nie mogą uchronić dziecko przed interwencją ze strony pupila.

 

 

CZY WIESZ, CO MÓWI PIES?

 

Internet pełen jest słodkich filmików małych dzieci z psami. Możemy zobaczyć na nich, jak dzieci bawią się z pieskami, przytulają je, jeżdżą na psach jak na koniach. Pieski liżą dzieci po twarzach, ziewają znudzone, czy zachęcają do zabawy. Jednak, jeśli poznamy psi język, okaże się, że te słodkie obrazki wcale nie są przyjemne dla psa. W rzeczywistości lizanie po twarzy jest prośbą o dystans, ziewanie oznacza stres, a psi uśmiech czy odsuwanie głowy od dziecka świadczą o dużym dyskomforcie.
Od dawna wiadomo, że nasze czworonogi komunikują się między sobą. Jednak tych samych sygnałów używają w stosunku do ludzi. Wychowując psa oczekujemy, że będzie rozumiał komunikaty, które do niego wysyłamy. Należy pamiętać, że nasz psiak też chciałby być zrozumiany. Dwustronna komunikacja znacznie ułatwia wspólne życie z czworonogiem. Nauka psiego języka jest szczególnie ważna w kontaktach dziecka z psem. Tylko prawidłowo interpretując wysyłane przez pupila komunikaty, będziemy wiedzieli, kiedy maluch narusza granice i może wyprowadzić z równowagi swojego czworonożnego towarzysza. To opiekun powinien reagować na psie prośby i zabierać dziecko. Od początku również powinien przekazywać młodszemu pokoleniu co wolno, a czego nie w kontaktach z pupilami. Dzięki temu zadba o bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i czworonoga.

Jeśli spodziewasz się nowego członka rodziny lub masz już w rodzinie dziecko i pragniesz stworzyć bezpieczną relację między nim i psem, poproś o pomoc wykwalifikowanego behawiorystę, który pokaże Ci jak to zrobić. Więcej o budowaniu bezpiecznej relacji dziecka z psem oraz szczegóły konsultacji dla przyszłych rodziców przeczytasz na: www.mamazpsem.pl oraz na Instagramie @mamazpsem_.

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(34)/2024