Co robią producenci aby przygotować dla naszych Pupili najlepsze posiłki? Jaki jest najlepszy posiłek dla pupila? Znaczenie mają: dobra receptura, najważniejszy składnik – mięso, smakowitość, przyswajalność, niski stopień przetworzenia.
Szeroki wybór karm dla zwierząt
Na półkach sklepowych znajdziemy wiele produktów różniących się od siebie nie tylko marką, ale przede wszystkim jakością. Udając się do profesjonalnego sklepu zoologicznego możemy liczyć na szeroki wybór pokarmów, wśród których znajdziemy takie, które dopasowane są indywidualnych preferencji poszczególnych gatunków, różnych koncepcji żywieniowych czy zasobności portfeli Opiekunów.
Istnieje mylne przeświadczenie, że wraz z ceną rośnie jakość produktów. Otóż nie jest to reguła, na której możemy zawsze polegać. Dlatego warto zapoznać się bliżej z produktem analizując jego skład i cechy.
Wiedza o żywieniu zwierząt jest coraz szersza. Dostępne są także coraz lepsze rozwiązania technologiczne, które dają producentom możliwość udoskonalania swoich wyrobów. Możemy obecnie obserwować wielokierunkowy rozwój w zakresie metod wytwarzania karm dla zwierząt domowych, dający możliwość wdrożenia wcześniej nieosiągalnych receptur. Rozwój ten może być źródłem wielu korzyści dla naszych czworonożnych podopiecznych. Przedstawiamy Wam kilka istotnych zagadnień, na które warto zwracać uwagę przy wyborze karmy, a które w ostatnich latach ewoluowały w celu zapewnienia zwierzętom jeszcze lepszego dla ich zdrowia pożywienia.
Dobra receptura karmy zaczyna się od potrzeb żywieniowych
Indywidualne dla poszczególnych gatunków potrzeby żywieniowe są punktem wyjścia dla większości producentów podczas tworzenia receptur karm dla naszych pupili. Chociaż wśród specjalistów popularne są nadal różne koncepcje dotyczące składów, to jednak większość z nich koncentruje się na odpowiednim zbilansowaniu i dążeniu do uzyskania pełnowartościowego posiłku. Te zabiegi mają zapewnić zwierzakom zdrowie, witalność i radość życia. Wielu producentów idzie jednak dużo dalej dopasowując proponowane diety do wieku, aktywności, a nawet rasy psów oraz kotów.
Najważniejszy składnik karmy – mięso
Co do tego aspektu większość specjalistów jest zgodna – mięso i inne produkty odzwierzęce powinny stanowić podstawę diety psów i kotów. W ostatnim dziesięcioleciu możemy obserwować zmianę trendu z produktów zawierających sporą ilość składników roślinnych, na te zawierające ich coraz mniej, przez produkty bezzbożowe, aż do tych zawierających ponad 60% mięsa i wyszukane dodatki roślinne.
Te ostatnie składniki, jak twierdzi wielu specjalistów, nadal stanowią ważny element diety psów i kotów, a ich jakość sukcesywnie rośnie. Oznacza to, że dużą wagę przykłada się do rodzaju stosowanych dodatków roślinnych, którymi coraz częściej są warzywa i owoce.
Trendem, który w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat mocniej zagościł wśród wybranych marek, jest wykorzystywanie w produkcji świeżego mięsa oraz ryb, co jest alternatywą dla standardowo wykorzystywanego mięsa suszonego. Jak się powszechnie uważa, wpływa to pozytywnie na smakowitość takich pokarmów.
Aktualnie, jedne z najlepszych pokarmów cechują się zawartością recepturową świeżego mięsa dochodzącą nawet do 85%. Takie produkty często zapewniają w pakiecie 100% białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli dodamy do tego stosowanie nowoczesnych technologii prowadzących do eliminowania wykorzystania barwników oraz konserwantów, okazuje się że jesteśmy już na całkiem wysokim poziomie jakościowym w zakresie pokarmów dla naszych pupili.
Produkty o niskim stopniu przetworzenia
Kolejnym celem do którego dążą producenci pokarmów dla zwierząt jest zachowanie jak największej ilości składników odżywczych naturalnie występujących w surowcach. Jedną z nowszych metod, jeszcze szeroko nierozpowszechnioną jest tłoczenie na zimno w temperaturze poniżej 100 °C. Ta innowacyjna technologia pozwala uzyskać maksimum wartości odżywczych ze składników! Niskie temperatury przy produkcji gwarantują nie tylko smaczniejszy posiłek, ale też bardziej naturalny. Jakość białek jest o wiele wyższa, niż w tradycyjnie produkowanych karmach, a wraz z nią pupil dostaje cenne witaminy i minerały. Taki posiłek nie wykazuje tendencji do pęczenia w żołądku i jest bardzo dobrze przyswajany, nawet przez zwierzaki z wrażliwymi brzuszkami.
W dostarczaniu produktów o niskim stopniu przetworzenia oraz z ograniczonym lub wyeliminowanym wykorzystaniem konserwantów, niezwykle istotną rolę odgrywa postęp w zakresie metod pakowania wyrobów. Aby produkty mogły posiadać odpowiednio długi termin przydatności, stosuje się specjalne barierowe opakowania oraz beztlenową atmosferę w ich wnętrzu. W ten sposób karmy, które trafiają do miski naszego pupila zachowują bezpieczeństwo podczas przechowywania oraz maksymalną świeżość.
Smakowitość i przyswajalność karmy
Nad tym zagadnieniem technolodzy i specjaliści od żywienia głowią się najbardziej. Wiemy już, że jednym z ważnych aspektów jest wykorzystanie świeżego mięsa. Ponadto w dobrych karmach możemy znaleźć w składzie także świeże aromatyczne zioła, warzywa i owoce. Kolejnym zabiegiem wpływającym na smakowitość może być macerowanie mięsa czy ryby we własnych sokach. Ogromne znaczenie dla finalnego efektu ma także obróbka termiczna. W tym procesie bowiem może dojść do znacznej utraty smakowitości. Delikatne gotowanie w niskich temperaturach pozwala na zatrzymanie wszystkich pysznych soków własnych mięsa i ryb we wnętrzu chrupka. To sprawia, że takie karmy są wyjątkowo smakowite i soczyste. Nowym rozwiązaniem na rynku, potencjalnie ułatwiającym pobieranie pokarmu przez zwierzęta są miękkie chrupki. Te, przy użyciu niewielkiej siły można łatwo rozgnieść w palcach. Takie produkty świetnie sprawdzają się na każdym etapie życia dorosłego psa. Problemu z pogryzieniem chrupek nie mają nawet psi seniorzy, których zęby nie są już w najlepszej kondycji.
Ważnym aspektem dla wielu opiekunów jest także wyszukanie produktów niewywołujących alergii pokarmowych. W tym celu wybrani producenci stosują specjalną technologię, polegającą na rozszczepianiu cząsteczek białka na tak małe elementy, aby organizm zwierzaka nie wykrywał ich jako alergeny. Dzięki temu karmy są wysoce przyswajalne, bezpieczniejsze również dla psów zmagającym się z alergią pokarmową. Nie trzeba już rezygnować ze smakowitej kaczki, czy bogatego w białko kurczaka.
Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(22)/2021