Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Kąpiel szynszyli – czy to ważne

Kąpiel szynszyli – czy to ważne

Kąpiel szynszyli – czy to ważne? Jakie znaczenie ma kąpiel pisakowa dla szynszyli? W jakim naczyniu kąpać szynszyle? Jaki piasek kąpielowy jest najlepszy? Bentonit – składnik piasku kąpielowego.

Kąpiel a naturalne środowisko szynszyli

Szynszyla to gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych. Wyróżnić możemy dwa rodzaje szynszyli: szynszyla mała (Chinchilla lanigera) oraz szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla chinchilla). W naturalnych warunkach zwierzęta te żyją w Ameryce Południowej. Zamieszkują suche i jałowe tereny Andów na wysokości około 3 do 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Tereny te są skaliste i piaszczyste, rzadko porośnięte krzewami, ziołami czy kaktusami. Panuje tam pustynny, suchy klimat, który cechuje się małymi opadami deszczu i niską wilgotnością powietrza. Mogą następować duże wahania temperatur pomiędzy nocą a dniem.
Szynszyle wiodą życie na otwartych przestrzeniach, w szczelinach skalnych, grotach. Prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Są zwierzętami stadnymi. Żyją w koloniach liczących od 50 do nawet kilkuset osobników. Niestety ich populacja w warunkach naturalnych została znacznie uszczuplona ze względu na piękne futro, uznawane za najbardziej miękkie oraz jedno z najcenniejszych na świecie.
Futro szynszyli rośnie w pęczkach po 50-90 włosów z jednego mieszka włosowego. Przez to staje się ono bardzo gęste i chroni przed zagnieżdżeniem pasożytów, zimnem lub nadmiernym przegrzaniem.
Szynszyla w naturalnym środowisku kąpie się, a właściwie czyści swoje delikatne futro w pyle wulkanicznym. W sposób instynktowny wybiera drobny, delikatny piasek, który może znaleźć niedaleko swoich nor. Pył wulkaniczny to najdrobniejszy piasek, którego cząstki nie przekraczają 0,05 mm. W skład naturalnego pyłu wulkanicznego wchodzą sproszkowane skały i krzemiany. Może on zawierać mangan, potas, żelazo, wapń. Zawarte w nim jony chloru czy sodu poprawiają ukrwienie skóry i przyspieszają eliminacje toksyn.

Rytuał kąpieli szynszyli

Szynszyla ze względu na swój nieprzeciętny wygląd i wspaniałe miękkie futerko zyskała fanów w hodowli amatorskiej. Jej przyjazny i żywiołowy charakter psotnika przysporzył jej wielu zwolenników. Szynszyle, to zwierzęta niezwykle łagodne i bardzo inteligentne, chociaż bywają uparte i potrafią być niezależne, co powoduje, że za bardzo nie lubią, kiedy nosi się je na rękach.

Aby szynszyla czuła się dobrze w warunkach domowych należy jej zapewnić, oprócz prawidłowego pożywienia, możliwość stałych kąpieli w piasku. Kąpiel taka oprócz walorów higienicznych dostarcza również pupilowi zabawę i ruch,  wpływa pozytywnie na psychikę zwierzęcia, odpręża i relaksuje, ogranicza stres.

Dobór odpowiedniego piasku jest więc bardzo ważny. Pył kąpielowy powinien posiadać niewielkie drobinki, co umożliwi mu wnikanie w gęste futro szynszyli, aby oczyścić delikatną skórę i ją dotlenić. Powinien być jakościowo jak najbardziej zbliżony do piasku, w jakim kąpie się zwierzę w warunkach naturalnych. Idealny piasek do pielęgnacji to taki, który ma konsystencję lekkiego, miękkiego puchu o intensywnych właściwościach pylących i minimalnych ściernych. Twardy, szorstki, nieprzyjemny w dotyku, gruboziarnisty piasek może nie tylko uszkodzić bardzo gęstą strukturę futra pupila i delikatną skórę uszu, ale może też podrażniać spojówki. Na rynku mamy dostęp do różnego typu piasków kąpielowych dla szynszyli, które nie zawsze są dobre dla naszych zwierzaków. Ważne jest, aby pyły kąpielowe były oparte na surowcach mineralnych pochodzenia naturalnego. Do takich surowców zaliczany jest między innymi bentonit.

PUCEK pył kąpielowy

Reklama

Bentonit jako składnik piasku kąpielowego

Bentonit to osadowa skała ilasta. Powstaje on w wyniku montmorillonityzacji szkliwa wulkanicznego, występującego w osadach piroklastycznych, takich jak tufy lub tufity wulkaniczne. Zbudowany jest przede wszystkim z minerałów grupy smektytu (głównie montmorillonitu), którym towarzyszą resztki materiału piroklastycznego (sanidyn, biotyt, kwarc, a także szkliwo wulkaniczne, zeolity). Bentonit jest bogatym źródłem potasu, sodu, aluminium oraz wapnia. Charakteryzuje się on doskonałymi właściwościami absorpcyjnymi. Skutecznie likwiduje mikroorganizmy, bakterie i grzyby, a także hamuje ich rozwój działając biostatycznie. Dzięki swoim właściwością oczyszczającym i drobnemu uziarnieniu w granicy do 0,4 mm świetnie pełni rolę piasku kąpielowego dla szynszyli. Pył kąpielowy na bazie bentonitu swoimi właściwościami fizykochemicznymi jest bardzo zbliżony do naturalnych pyłów wulkanicznych, jakie występują u podnóża Andów, a więc występujących w naturalnym środowisku życia szynszyli. Zastosowanie produktu opartego na bazie bentonitu zapewni naszemu pupilowi skuteczną kąpiel i dostarczy wspaniałej zabawy.

 

Tekst opracowała: Donata Styczyńska technolog w firmie Certech

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(22)/2021