Rośliny w akwarium nie są tylko dekoracją, ale również stanowią schronienie dla ryb, pomagają dbać o jakość wody. Utrzymanie roślin w dobrej kondycji niestety może być frustrujące i nastręczać problemów. Wiele zależy od odpowiedniego dobrania roślin, prawidłowego zasadzenia ich. W artykule radzimy, jakie rośliny będą dobre na początku przygody z akwarystyką i jak zasadzić z zbiorniku.
Rośliny do akwarium
Rośliny, które możemy zasadzić w akwarium to szeroka grupa roślin. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ich wygląd, sposób sadzenia i zastosowanie, możemy wyróżnić:
– rośliny pierwszego planu – najniższe, które pięknie prezentują się posadzone w przedniej części zbiornika,
– rośliny z drugiego planu – do zasadzenia w środkowej części akwarium,
– rośliny wysokie – świetnie sprawdzają się w tylnej części zbiornika, gdzie mogą maskować filtry i inne akcesoria,
– rośliny pływające – to na przykład mchy czy wgłębka wodna,
– epifity – są to rośliny, których nie trzeba sadzić w glebie. Wystarczy, że zostaną przyczepione do elementu dekoracyjnego w akwarium.
Planując roślinność do akwarium trzeba również zastanowić się nad tym w jakim miejscu będzie umieszczone akwarium. Od tego zależy czy powinniśmy się zdecydować na roślinę ciemno czy światłolubną. Równie ważne jest to jakie rybki będą pływać oraz jak duże akwarium mamy. Warto zadbać też o aranżację zbiornika. Rośliny jasnozielone pięknie prezentują się w otoczeniu ciemnozielonych albo czerwonych. Okrągłe liście można zasadzić obok roślin pierzastych, aby zwiększyć atrakcyjność aranżacji.
Mało wymagające rośliny akwariowe
Z całego przekroju roślin do akwariów wybraliśmy 5, które naszym zdaniem są dobrą propozycją, dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z akwarystyką.
- Anubias – nazywany też żelazną rośliną, ponieważ grube liście są niemal nie do zniszczenia przez rybki. Toleruje szeroki zakres temperatur (optymalna to 18-30 stopni Celsjusza). Poradzi sobie nawet przy bardzo słabym oświetleniu czy nawet jego braku – jednak będzie wtedy bardzo wolno rosła. Opórcz tego, że tolerują nawet skrajne warunki, są roślinami, które łatwo zaaranżować. Można sadzić je w podłożu, przytwierdzić do kamienia czy korzeni innych roślin. Poradzi sobie też jako roślina pływająca. Anubis nie wymaga specjalnego nawożenia, ale nawozy potasowe pomogą mu lepiej się rozkrzewiać.
- Bakopa drobnolistna – podobnie jak opisana wyżej roślina, Bakopa lubi słabe oświetlenie lub miejsca zacienione. Nie straszna jej zimna woda, ale najlepiej czuje się w zbiornikach o temperaturze 18-25 stopni. Potrafi dopasować się do kwasowości i twardości wody. W sprzyjających warunkach może zająć całe akwarium, ponieważ rośnie wtedy naprawdę szybko. Można oczywiście wycinać lub podcinać gałęzie. Najlepiej wygląda posadzona w kępki po 10-12 sztuk w środkowym lub na bocznym planie.
- Wgłębka pływająca – to kolejna roślina, która pięknie wygląda (tworzy dywanowe lub kuliste skupiska), a jednocześnie jest mało wymagająca. Toleruje szeroki zakres temperatury wody: od 10 do 30 stopni Celsjusza. Oprócz walorów estetycznych, roślina ta świetnie oczyszcza wodę z nadmiaru fosforanów i azotanów. Jeżeli chodzi o naświetlenie – wgłębka, która znajduje się w górnej części akwarium poradzi sobie ze słabym oświetleniem, jednak te, które rosną przy podłożu potrzebują światła. Sadzić tę roślinę można na podłożu, przyczepić do elementów stałych albo traktować jako okaz pływający. Przy tej roślinie należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby lubią ją niszczyć. Na przykład brzanki.
- Mech jamajski – roślina znana również jako Java Moss. Jest świetnych schronieniem dla narybku, a ryby chętnie składają ikrę w niej. Przybiera formę kulistą. Jest mało wymagająca – sprawdzi się w akwariach tropikalnych jak i zimnowodnych. Podobne z pH – toleruje szeroki zakres. Podobnie jak wgłębka, roślina ta jest lubiana przez kosiarki.
- Rzęsa drobna – jest to roślina praktycznie nie wymagająca żadnej pielęgnacji. Jedyną czynnością, o której trzeba pamiętać, jest kontrola jej wzrostu. Roślina bardzo szybko się rozrasta, a z racji tego, że jest pływająca, może zająć całą taflę akwarium. Nie tylko ozdabia akwarium, ale też jest dobrym filtrem, który pochłania nadmiar azotu, oraz rozprasza nadmiar intensywnego oświetlenia.
Jak zasadzić rośliny w akwarium
Dbanie o rośliny akwariowe rozpoczyna się już podczas transportu. Aby cieszyły oko, należy dobrze zaplanować ich zakup, transport, a później zasadzenie. Jeżeli mamy już przemyślane, jakie rośliny kupimy, czas ruszyć do sklepu na zakupy. W sklepie zwróćmy uwagę, aby sprzedawca zapakował nam rośliny do pojemników z wodą i aby nie uległy zniszczeniu podczas transportu. Dodatkowo w zimie konieczna jest ochrona przez zimnem. W domu rośliny przekładamy do pojemnika z wodą, o takiej samej temperaturze, jak docelowa. Do wody dodajmy 10-cio procentowy roztwór nadmanganianu potasu, aby zdezynfekować rośliny. Po wyjęciu z tak przygotowanej wody dokładnie przepłuczmy, usuńmy folie, zabezpieczenia, uszkodzone czy zwiędnięte liście, martwe korzenie i liście oraz liście u podstawy łodygi, aby łatwiej było nam umieścić roślinę w podłożu. Rośliny do gleby można sadzić w akwarium jeszcze bez wody lub w częściowo zalanym. Rośliny sadzimy tak, aby między poszczególnymi kępkami były przestrzenie na rozrastanie się oraz dla rybek. Po wsadzeniu roślin należy odczekać około dwa tygodnie, aby sprawdzić czy rośliny się przyjęły i dopiero wtedy wpuszczać rybki.
Jak sadzić rośliny akwariowe
- Rośliny do gleby delikatnie przysypujemy podłożem do szyjki korzeniowej
- Kłącza sadzimy pod skosem (delikatnym) oraz nie przysypujemy w całości
- Rośliny, które pływają wystarczy gdy zajmą 10-20% powierzchni wody