Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Zdrowy jak ryba. Jak dbać o ryby w akwarium

Zdrowy jak ryba. Jak dbać o ryby w akwarium

Piękne, zadbane akwarium to miód dla oczu. Życie ryb, które dzięki akwarium możemy podglądać, jest fascynujące i bardzo angażujące. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie akwarium w swoim domu. Mimo, że opieka nad rybami nie jest bardzo wymagająca, warto wiedzieć jak dbać o zdrowie i dobrą kondycję pływających pupili.

Zdrowa ryba

Jak dbać o ryby w akwarium

 

Jak powinna się zachowywać zdrowa ryba? Ma apetyt. Zdrowa ryba to ruchliwa ryba, która się płynnie porusza. Należy również zwracać uwagę na wygląd. Niepokój powinny wzbudzić wszelkie białe punkty na łuskach bądź płetwach albo skaleczenia czy otarcia. Sytuacje, w których ryba wychyla się stale ponad powierzchnię wody również powinny wzbudzić naszą czujność. Zdrowe ryby nie izolują się od innych przedstawicieli swojego gatunku.

 

Jak zapobiegać chorobom ryb

 

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania ryb warto przestrzegać kilku zasad. Nowe akwarium obsadzić dużą ilością roślin, pamiętając o tym, by ryby wpuścić dopiero w momencie, kiedy środowisko się ustabilizuje. Nie należy hodować wielu ryb jednocześnie. Część wody powinna być regularnie wymieniana (co dwa do czterech tygodni). Kolejna czynność, którą należy wykonywać regularnie, to czyszczenie filtrów, z których gąbkę należy płukać w wodzie zlanej wcześniej z akwarium do pojemnika. Systematycznie należy sprawdzać parametry wody. Ryby powinny być karmione zbilansowaną karmą z witaminami. W momencie zakupu nowych osobników dobrze jest poddać je co najmniej tygodniowej kwarantannie i obserwować je pływające w oddzielnym zbiorniku. CHOROBY Należy ostrożnie podchodzić do podawania rybom leków od razu, kiedy tylko pada podejrzenie choroby. Niepotrzebnie użyte mogą spowodować osłabienie, które wpłynie na podatność na choroby. Jeśli ryba wydaje się chora – można zastosować kwarantannę. Pamiętać należy jednak, że w przypadku niektórych chorób jest to bezcelowe, gdyż w zbiorniku zarazki zdążyły się już rozprzestrzenić. Choroby, które najczęściej dotykają ryby akwariowe, to: rybia ospa, pleśniawka, pasożyty skóry, wytrzeszcz oczu. Jest jeszcze wiele innych rybich dolegliwości, jednak są trudne w diagnozie albo wymagają konsultacji ze specjalistą. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się sprzedawcy w sklepie zoologicznym lub doświadczonego akwarysty.

 

 

Pielęgnacja roślin akwariowych a zdrowie ryb

Należy pamiętać o kontrolowaniu parametrów wody i jej systematycznym podmienianiu. Trzeba też pamiętać o prześwietlaniu roślin rozetowych i regularnym skracaniu roślin łodygowych. Odcięte rozłogi można sadzić ponownie. Koniecznie należy usuwać obumarłe czy obrośnięte glonami liście i od czasu do czasu odmładzać roślinność w zbiorniku.

 

 

Akwarium samo w domu

Urlop nie powinien być problemem w momencie kiedy akwarium zostanie wcześniej odpowiednio przygotowane. Na pewno bezpośrednio przed wyjazdem trzeba podmienić wodę, a także oczyścić zbiornik z glonów i mułu. Jeśli chodzi o dostarczanie pożywienia – rybki mogą pozostać bez pokarmu nawet do dwóch tygodni. W przypadku, kiedy planowany jest dłuższy wyjazd, na rynku dostępne są automatyczne podajniki karmy, które mogą okazać się przydatne.

 

 

Jak założyć akwarium? Przeczytaj: link

Materiał źródłowy: Klaus Veit (2015) Moje akwarium (wyd. drugie)

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(13)/2019