Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Czym karmić chomika? Najważniejsze zasady dobierania pożywiania

Czym karmić chomika? Najważniejsze zasady dobierania pożywiania

Chomiki są wszystkożerne. I słowo „wszystko” jest w ich przypadku szczególnie dobrze użyte. Są niezwykłymi łasuchami! Słone orzeszki, cytrynę, chipsy, ciastka – jeżeli tylko podamy im takie produkty, zostaną zjedzone w mgnieniu oka. Nawet plastikowe części klatki, małe zabawki, koraliki, które akurat wpadną w ich łapki. Nie trudno domyślić się konsekwencji takich niekontrolowanych posiłków. Dlatego warto skupić się na tym, co służy chomikom i co najlepiej im podawać, aby cieszyły się dobrym zdrowiem i długim życiem.

ZESTAW KARM DLA CHOMIKA

 

Ziarna i nasiona dla chomika

W przeciwieństwie do innych gryzoni, np. kawii czy szynszyli, chomiki potrzebują ziaren oraz nasion. Powinny one znaleźć się w ich codziennej diecie. Chętnie zajadają się pszenicą, owsem czy prosem. Są też smakoszami pestek dyni oraz słonecznika, jednak z nimi trzeba uważać. Są to produkty oleiste, przez które chomik może nabawić się otyłości. Dobre, gotowe mieszanki dostępne w sklepach uwzględniają te kwestie, dlatego pestek jest w nich stosunkowo niewiele. Natomiast jeżeli chomik z premedytacją będzie wyjadał tylko one z karmy, trzeba niestety ograniczać mu ich podawanie.

Siano oraz suszone zioła w diecie chomika

 

To właśnie siano wraz z suszonymi ziołami zaraz po ziarnach powinno być podstawą pożywienia chomików. Siano można samodzielnie pozyskać, jeżeli mamy dostęp do czystych łąk i pól z dala od spalin, najlepiej niepryskane i nienawożone. Dostępne są oczywiście też gotowe produkty w sklepach. Wybierajmy takie, w których sianko jest lekko zielonkawe, nie pyli się i ładnie pachnie. Siano, jeżeli będzie zanieczyszczone odchodami lub z oznakami fermentacji, może być szkodliwe, dlatego trzeba je systematycznie sprawdzać i wymieniać na nowe.

Warzywa i owoce – czy podawać chomikowi?

Warzywa to świetne uzupełnienie diety chomika. Znajdujące się z nich witaminy i składniki odżywcze dostarczają siły i witalności zwierzakom. Warzywa można podawać nawet codziennie, ale w niewielkich ilościach. W jadłospisie chomika może się znaleźć na przykład: marchewka, dynia, pietruszka, ogórek, czerwone buraczki. Kapusta, fasola, czy cebula to zaś warzywa, które nie są rekomendowane tym zwierzakom. Co z owocami? Te możemy podawać (bez pestek!) jako smakołyk ze względu na obecny w nich cukier. Chomik z pewnością ze smakiem zje: gruszki, jabłka, banany, maliny czy arbuza. Raczej nie podaje się owoców cytrusowych, mango, awokado czy papai.  Musimy też pamiętać, że świeże warzywa i owoce szybko się psują. Warto więc codziennie sprawdzać klatkę i usuwać niezjedzone przysmaki jeżeli podajemy je surowe. Dostępne są również w sklepach gotowe mieszanki warzywne i owocowe składające się tylko z dozwolonych produktów. Wysuszone, naturalne, dobrane pod kątem wartości odżywczych.

 

Białko zwierzęce

 

Z racji tego, że chomiki to zwierzęta wszystkożerna w ich diecie nie powinno również zabraknąć białka zwierzęcego. Świeże i suszone larwy mącznika, chrząszcze czy pasikoniki to świetne źródło białka. Oprócz owadów możemy podawać też chomikowi nabiał – jajka, biały ser czy jogurt naturalny bez dodatków, szczególnie bez soli. Oczywiście i tu z pomocą przychodzą nam gotowe mieszanki dostępne w sklepach.

 

Woda

 

Chomik musi mieć stały dostęp do wody. Czasem wypije jej mniej, czasem więcej w zależności od tego jakie pożywienie spożywa, jednak woda w jego klatce jest obowiązkowa. Wymieniana powinna być codziennie. Dobrze jeśli woda będzie przegotowana i ostudzona.

Produkty twarde koniecznie dla chomika!

 

Podobnie do innych gryzoni chomik posiada zęby bezkorzeniowe, czyli takie, które ciągle rosną. Musi więc mieć możliwość ścierania ich. Musimy więc zapewnić mu produkty twarde, takie jak: gałązki (np. z wierzby czy drzew owocowych, bezpestkowych) czy twarde warzywa. Wspomóc mogą nas również gotowe kolby, które nie tylko pomagają zadbać o uzębienie, ale również uzupełniają dietę w mikro- i makroelementy.

Jak karmić chomika syryjskiego?

Każdy chomik potrzebuje zrównoważonej diety, by zdrowo się rozwijał i nie miał problemów z otyłością. Kupując chomika nie możemy od razu zmieniać jego diety ale stopniowo ją rozszerzać. Warto zapytać sprzedawcę, jak dotychczas wyglądało żywienie chomika i przez pierwsze dni nic nie zmieniać. Z uwagi na nocny tryb życia, jedzenie najlepiej podawać mu wieczorem, aby było świeże, gdy wstanie z dziennego snu. W miseczce zawsze powinien mieć ziarno i nieco sianka oraz ziół. Będzie je jadł, gdy poczuje głód. Dodatkowe przekąski takie jak warzywa, owoce czy białko zwierzęce, lepiej podawać mu w ustalonych odstępach czasowych i wyznaczonych porcjach, żeby chomik nie przybrał zbytnio na wadze.

Opieka nad chomikiem powinna być dla nas przyjemnością, a wszystkie powyższe wymagania żywieniowe mogą nieco…przerażać.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotowywać wszystkie posiłki, warto wybrać gotowe produkty dostępne w sklepach.

Najlepiej naturalne i w całej linii, tak jak Korona Natury. Dlaczego? Składniki każdego produktu są tak zbilansowane i dobrane, żeby zapewniać wszystkie niezbędne elementów odżywcze. Każde opakowanie zaopatrzone jest w informację o tym, jak dozować dany produkt. Dzięki temu łatwiej dobrać odpowiednią dawkę dla naszego pupila.

Produkty Korona Natury dla chomika

  • Karma pełnoporcjowa
  • Suszone zioła
  • Kolbatony pełnoporcjowe
  • Przekąski warzywne i owocowe

 

 

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(20)/2020