Chomiki, chomiczki, chomiczniki, chomce, lasochomiki czy chomiczaki – nie ma tu żadnej pomyłki. To obowiązujące nazwy podrodzin chomikowatych! Istnieje ponad 300 gatunków chomików, oznacza to, że niemal w każdej części świata można spotkać te pocieszne gryzonie. Najczęściej zaś można je spotkać w naszych domach, ponieważ są niebywale popularnymi pupilami. Urocze, niewielkie, towarzyskie, nieprzysparzające większych problemów hodowlanych zdobyły serca miłośników zwierząt. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tych sympatycznych, futrzastych przyjaciołach.
Mały, ale z charakterem!
Słodki wygląd chomików może być…nieco mylący. Są to bardzo niezależne zwierzaki. Jedną z ważniejszych rzeczy jaką powinniśmy o nich wiedzieć, to ta, że są samotnikami. Oczywiście w sklepie zoologicznym możemy zobaczyć grupę przytulonych do siebie maluchów, jednak trzeba pamiętać, że są to zazwyczaj chomiki z jednego miotu. Gdy urosną, nawet więzy krwi nie pomogą. Każdy chomik potrzebuje osobnej klatki. Próby łączenia ich w jednej klatce, nawet dużej, to dla tego gatunku duży stres, który może przerodzić się w agresję między osobnikami i prowadzić do walki, zranienia czy nawet zagryzienia.
A jak jest z relacjami chomika z ludźmi? To typowe „nocne marki”. Są bardzo żywiołowe, ciekawskie i lubią odkrywać nowe miejsca. Uwielbiają kopać i biegać (pewnie dlatego najczęściej kojarzoną zabawką chomika jest kołowrotek). Ale to wszystko już po zmroku. W dzień natomiast odsypiają i budzą się jedynie, aby coś zjeść. Nie lubią hałasu, na przykład: muzyki, odkurzania, głośnych rozmów, gdy za oknem jeszcze jasno.
Chomik dla dziecka?
Chomiki lubią towarzystwo ludzi, ale na swoich warunkach. Jeżeli zależy nam na pupilu dla małego dziecka, które będzie chciało go nosić i nieustannie się bawić, powinniśmy pomyśleć o innym zwierzaku. Ten gryzoń lubi przebywać na rękach, ale nie zawsze dobrze reaguje na przytulanie i głaskanie. Woli samotne zabawy. Nie pozwalają na to również jego niewielkie rozmiary i delikatne ciałko. Chomik natomiast świetnie sprawdzi się przy dziecku starszym, które rozumie już i szanuje granice zwierzęcia. Obserwowanie wieczornych wyczynów chomika, będzie dla całej rodziny świetną zabawą! A sam chomik jest stosunkowo mało wymagającym opieki pupilem. Karmienie, czyszczenie klatki i doglądanie stanu zdrowia to w zasadzie jedyne obowiązki przy zdrowym zwierzaku. Najczęściej wybieranym pupilem domowym z tej rasy jest chomik syryjski. Jest nieco bardziej towarzyski niż drugi często spotykany w naszych domach – chomik dżungarski.
Zakup chomika
Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup chomika, warto przemyśleć to jaki gatunek wybrać. Ogólnie chomiki nie żyją długo, średnia życia to 2-3 lata. Za najdłużej żyjące uważa się chomiki syryjskie. Kolejną kwestią jest charakter poszczególnych ras. Uznaje się, że nie różnią się one od siebie znacznie. Wszystkie aktywne są w nocy, lubią bawić się na kołowrotkach, psocić, mieć dużo przestrzeni osobistej. Przyjmuje się, że chomik Roborovskiego jest najtrudniejszy w oswojeniu, a syryjski potrafi przywiązać się do opiekuna. Jest też największym z popularnych udomowionych chomików – rośnie do 18 cm. Zdecydowanie mniejszy chomicznik malutki (Roborovskiego) osiąga długość około 5 cm. Chomik chiński, Campbella, dżungarski to wielkościowo podobne do siebie chomiki o długości 8-12 cm. Chomiki to niewielki wydatek, dlatego często decyzja o zakupie podejmowana jest dość pochopnie. Świadomy i odpowiedzialny przyszły opiekun tego maluch powinien jednak uwzględnić również koszty klatki, jej wyposażenia oraz późniejszego utrzymania.
Jeżeli planujesz zakup zwierzaka, sprawdź także ten artykuł, w którym dowiesz się jaką klatkę zapewnić chomikowi.
Średnia długość życia chomików
- Chomik syryjski – około 4 lat
- Chomik Roborovskiego – do 3 lat
- Chomik Campbella – około 2 lata
- Chomik dżungarski około 1,5 roku
O tym czym żywią się chomiki, przeczytasz w tym artykule.