Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Dziewczęta ratują zwierzęta

Dziewczęta ratują zwierzęta

„Zwierzęta, są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, którzy potrafią obdarzyć nas ogromną miłością. (…) Uważamy, że już od najmłodszych lat trzeba uświadamiać dzieci o losie zwierząt i o tym, w jaki sposób należy je traktować” – mówi Wiktoria Majewska, jedna z Dziewcząt, które ratują zwierzęta.

Z Wiktorią Majewską rozmawiała Katarzyna Nogaj
Fot. FB @dziewczeta.ratuja.zwierzeta

Wywiad

 

Kim są Dziewczęta, które Ratują Zwierzęta?


Jesteśmy grupą przyjaciół z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. W ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” stworzyłyśmy projekt „Dziewczęta ratują zwierzęta”

Foto. Facebook

Co jest celem tego projektu?


Celem naszego projektu jest propagowanie prawidłowej opieki nad zwierzętami, a także zmotywowanie ludzi do świadomej adopcji. Robimy to za pomocą mediów społecznościowych, gdzie na profilach publikujemy posty na ten temat. Chcemy również zwrócić uwagę na fakt, że w naszym lokalnym schronisku znajdują się także gady, a to nie jest codziennością. Niestety potwierdza to fakt, że każde zwierzę – bez względu na rasę, gatunek – może zostać porzucone przez człowieka. Za to my możemy i, co najważniejsze, chcemy im pomóc.
Oprócz edukowania we wspomnianym zakresie organizujemy także zbiórki pieniężne oraz rzeczowe na rzecz schroniska dla zwierząt w Lublinie, dzięki czemu możemy wpłynąć na poprawę ich sytuacji.
Zwracamy uwagę na jakość (a nie ilość) produktów. Zdecydowanie lepiej kupić jedną karmę, która kosztuje więcej, ale za to ma o wiele lepszy skład, niż tańszą – której skład jest dużo gorszy.

Inicjatywa uczennic V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Foto. Facebook

 

Skąd wziął się pomysł na realizację takiego właśnie projektu?


Zwierzęta, to nasi najlepsi przyjaciele, którzy potrafią obdarzyć nas ogromną miłością i lojalnością, więc należy im się jak najlepsze traktowanie. Wierzymy, że jeśli tak będzie, świat zmieni się na lepsze i odpłaci nam samym dobrem. Uważamy, że już od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieci o problemie, który jest coraz częściej widoczny w naszym społeczeństwie. Czyli losie zwierząt i o tym, w jaki sposób należy je traktować.

Jakie konkretnie działania realizujecie w ramach projektu?


Nasze działania rozpoczęłyśmy od wstawiania postów na profilu FB: @DziewczętaRatująZwierzęta. Są to między inny- mi edukacyjne infografiki. Oprócz tego, dzięki uprzejmości pracowników schroniska mogłyśmy dowiedzieć się z jakimi problemami mierzą się w swojej codziennej pracy zarówno oni, jak i współpracujący z nimi wolontariusze oraz odwiedzić podopiecznych – mieszkające tam zwierzęta.
Później tę wiedzę przybliżyłyśmy naszym obserwatorom, tj. jak wygląda praca w schronisku od środka.
Od listopada 20022 r. pracowałyśmy nad zorganizowaniem charytatywnego kiermaszu z nagrodami dla uczniów i nauczycieli z naszego liceum. Dzięki uprzejmości wielu firm, zebrałyśmy na ten cel sporą ilość ciekawych nagród. Praca, którą włożyłyśmy w to, aby je pozyskać – wiele nas nauczyła, wzbogaciła o nowe doświadczenia. Samo przedsięwzięcie spotkało się z niezwykle pozytywnym odzewem. W ciągu zaledwie dwóch dni, dzięki hojności uczniów naszego liceum, zebrałyśmy blisko 1300 zł.
W grudniu 2022 r. w naszym liceum, a także w Hufcu ZHP Lublin oraz w sklepie zoologicznym „Zdrowa Micha” w Lublinie przeprowadziłyśmy Wielką Świąteczną Zbiórkę. Wszystkie zebrane produkty (łącznie około 120 artykułów) zawiozłyśmy do schroniska.

Uczennice propagujące prawidłowej opieki nad zwierzętami

Foto. Facebook

W styczniu rozpoczęłyśmy kolejną zbiórkę internetową, z której część zostanie przeznaczona na artykuły dla zwierząt, a część na wsparcie fundacji Epicrates.
Pod koniec stycznia rozpoczęła się kolejna – Wielka Zimowa Zbiórka – która była realizowana w Przedszkolu nr 84 w Lublinie. Zebrane artykuły zostaną dostarczone do wspomnianego przytuliska dla zwierząt w Lublinie.
Miałyśmy również przyjemność razem z jego pracownikami przeprowadzić na terenie schroniska prelekcje dla przedszkolaków. Najmłodsi mogli dowiedzieć się z nich, jak należy postępować i opiekować zwierzętami oraz jakie obowiązki niesie za sobą posiadanie pupila.
Podjęłyśmy też współpracę z fundacją „Pomagam w biegu”, dzięki której mogłyśmy się zaangażować w pomoc w organizacji charytatywnego wernisażu – rozwieszałyśmy plakaty oraz uczestniczyłyśmy w samym wydarzeniu.
Planujemy jeszcze przeprowadzić wywiady z gośćmi specjalnymi, między innymi z behawiorystką oraz trenerką psów. Mamy nadzieję, że rozmowa z nimi poszerzy zasób wiedzy nie tylko naszej, ale także naszych obserwatorów.

Jakie role do zrealizowania ma każda z Was?


Na samym początku podzieliłyśmy się zadaniami do wykonania. Każda z nas wybrała taki zakres obowiązków, w których najlepiej się odnajduje. Ja – zajmuje się nawiązywaniem kontaktów między innymi z firmami i mediami, Zuzia – pisze teksty, Milena – przygotowuje grafiki, koleżanka – również Wiktoria – obsługuje profile w social mediach, Nina – organizuje i obsługuje zbiórki, a Ola – czuwa nad całością i kieruje zespołem.
Działamy według ustalonego planu. Wstawiamy posty na naszym profilu FB średnio dwa razy w tygodniu.
Możemy śmiało powiedzieć, że praca w ramach tego projektu jest pełna wyzwań, a ich realizacja na pewno przygotuje nas na te, które napotkamy w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę. Katarzyna Nogaj

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(29)/2023