Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Zdrowy pies. Jak sprawić, by Twój przyjaciel zachował młodość i witalność jak najdłużej.

Zdrowy pies. Jak sprawić, by Twój przyjaciel zachował młodość i witalność jak najdłużej.

Praktyczny poradnik mówiący o tym, jak opóźnić starzenie i zapewnić długie, szczęśliwe i zdrowe życie naszym psim towarzyszom.

Naukowcy zaczynają rozumieć, że przewlekłe choroby dotykające ludzi – nowotwory, otyłość, zwyrodnienie narządów i zaburzenia autoimmunologiczne – nękają również naszych psich towarzyszy. Większości z nich można zapobiec. Ponieważ zwierzęta nie są w stanie samodzielnie podejmować decyzji dotyczących zdrowia i stylu życia, ich opiekunowie powinni dokonywać mądrych wyborów popartych wiedzą naukową.
Rodney Habib i dr Karen Shaw Becker wyciągają do nich pomocną dłoń – zebrali wiedzę najlepszych genetyków, mikrobiologów i badaczy długowieczności; przeprowadzili wywiady z osobami, których psy dożyły 20, a nawet 30 lat i stworzyli poradnik, który sprawi, że życie naszych pupili będzie dłuższe i szczęśliwsze.
W książce znajdziemy wskazówki dotyczące diety i żywienia, ruchu i zabawy, a także wpływu naszego stylu życia na zdrowie i zachowanie psa dostosowane do predyspozycji genetycznych poszczególnych ras lub mieszanek.

„Zdrowy pies. Jak sprawić, by Twój przyjaciel zachował młodość i witalność jak najdłużej.”

Autorzy: Rodney Habib, Karen Becker

Przekład: Agencja Wydawnicza Synergy, zespół w składzie: Arkadiusz Czerwiński, Sergiusz Lipnicki, Urszula Szymanderska

Wydawnictwo: Buchmann

 

Fragment książki

Psi Dzień (Pies Decyduje)

Jeśli pozwolilibyśmy naszemu psu decydować, co chce robić w ciągu dnia, co by wybrał? Spojrzenie na życie z perspektywy zwierząt to coś, co powinniśmy robić jak najczęściej. Jakie zajęcia są dla nich najbardziej zajmujące? Jakie potrawy są najsmaczniejsze? Co chcą obwąchiwać i z kim chcą wchodzić w interakcje? Poznanie preferencji swoich psów czyni z nas lepszych opiekunów i wzmacnia naszą więź, nie mówiąc już o poprawie jakości życia naszych pupili. Im więcej czasu przeznaczymy na poznanie preferencji swoich psów,
tym bardziej kompetentnie i skutecznie będziemy zaspokajać ich potrzeby społeczne, fizyczne i emocjonalne.(…)
Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych szczeniąt, jest rozpoznanie i zapewnienie im bezpiecznych doświadczeń, zajęć i ćwiczeń, które naprawdę lubią, w oparciu o ich osobowość i możliwości fizyczne. Psy mają różne preferencje, tak jak ludzie, a odkrywanie życiowych radości swoich pupili napełni szczęściem również nasze dusze. Jeśli nie wiecie, co lubi robić wasz pies, postarajcie się wypróbować możliwie jak najwięcej opcji. Nawet aktywności, na które nie reagował we wczesnym okresie życia, mogą stać się dla niego o wiele bardziej interesujące w wieku średnim lub starszym, więc – do dzieła!
Nie zapominajcie również o wpływie ciągłej pozytywnej stymulacji mentalnej na mózg psa. Wcześniej szczegółowo opisaliśmy badania pokazujące, w jaki sposób połączenie diety przeciwzapalnej z doświadczeniami społecznymi i odpowiednimi ćwiczeniami wpływa na poziom bardzo ważnego czynnika wzrostu mózgu – BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego). W ten sposób mózg odżywia swoje szare komórki i sprzyja narodzinom nowych komórek mózgowych – a to przydaje się w każdym wieku! (…)
Jeśli wasz pies nie posiada umiejętności społecznych, niezbędnych, aby przebywać w grupie z innymi psami, sprawdźcie, w jaki sposób naprawdę lubi angażować swój umysł i ciało, i róbcie to regularnie. Używanie nosa (zabawy zapachowe) to nasza preferowana aktywność (w formie psiego hobby lub „pracy” dla ras użytkowych) w przypadku psów agresywnych, reaktywnych i nieśmiałych, a także psów z zespołem stresu pourazowego. Doktor Radosta twierdzi, że obowiązkiem opiekunów jest zapewnienie swoim psom
„pięciu wolności”:
• wolności od cierpienia psychicznego (strachu/niepokoju)
• wolności od bólu i kontuzji
• wolności od stresu środowiskowego i dyskomfortu
• wolności od głodu i pragnienia
• wolności wyrażania zachowań sprzyjających dobremu samopoczuciu i angażowania się w zachowania typowe dla gatunku.

Doktor David Mellor, profesor nauk o dobrostanie zwierząt na Uniwersytecie Massey w Nowej Zelandii, poszedł o krok dalej i opracował zestaw wskazówek, które nazwał Pięcioma Domenami. Jego model kładzie nacisk na maksymalizację pozytywnych doświadczeń, a nie tylko minimalizowanie negatywnych, co może zwiększyć szanse na długowieczność:
• Dobre odżywianie. Zapewnijcie zwierzęciu dietę, która pozwala mu zachować pełne zdrowie i wigor oraz czyni proces odżywiania się przyjemnym.
• Dobre środowisko. Minimalizujcie narażenie na szkodliwe dla zdrowia chemikalia.
• Dobry stan zdrowia: Zapobiegajcie lub błyskawicznie diagnozujcie/ leczcie urazy, choroby i dolegliwości. Utrzymujcie jędrność mięśni i sprawność fizyczną.
• Dobre zachowanie. Zapewnijcie zwierzęciu przyjazne towarzystwo i różnorodność, minimalizuj zagrożenia i nieprzyjemne ograniczenia, a także promuj zaangażowanie i nagradzanie aktywności.
• Dobre doświadczenia psychiczne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne, przyjemne, odpowiednie dla danego gatunku możliwości doświadczania pozytywnych bodźców. Promujcie różne formy osiągania komfortu, przyjemności, ekspresji zainteresowania, a także zyskiwania pewności siebie i poczucia kontroli.

Właściwe odżywianie i bezstresowe, nietoksyczne otoczenie; utrzymanie zdrowia fizycznego; angażowanie się w satysfakcjonujące aktywności; i gromadzenie pozytywnych doświadczeń psychicznych – zdaniem badaczy fenomenu Niebieskich Stref długowieczności każda z tych metod może zapewnić krzepkie, długie życie.
Ostatnia, ale nie najmniej istotna wskazówka: obserwujcie i słuchajcie swojego psa. Zwracajcie baczną uwagę na wszystko – ciało, mowę ciała i zachowanie. Poznajcie swojego psa tak dobrze jak własne dzieci lub najbliższą wam osobę. Nauczcie się rozpoznawać, kiedy pies czuje się nieswojo, poznajcie jego preferencje – jego ulubiony czas i sposób zabawy, gdzie i jak lubi być dotykany, co lubi robić, jakie potrawy mu n a p r a w d ę smakują. Kiedy sprawicie, że pies stanie się waszym najlepszym przyjacielem, a przynajmniej ważnym członkiem rodziny, staniecie się dla niego lepszym opiekunem (i radykalnie poprawicie jakość jego życia oraz waszego związku).

Będziecie więcej dostrzegać, bardziej się angażować, okazywać większą wrażliwość i odczuwać mocniejszą więź; zaczniecie też zadawać sobie celniejsze pytania, np. „Dlaczego przez dwa wieczory z rzędu mój pies lizał wierzch prawej łapy?”. Wasz proces myślowy przejdzie ewolucję od „Mój pies wymiotuje na swoje posłanie po tym, jak polizał dywan”, do „Dlaczego mój pies tak często wylizuje dywan?”. Poczujecie, że waszym obowiązkiem jest odkryć przyczyny jego złego samopoczucia. Zaczniecie patrzeć na zachowania i wybory psa jak na codzienny wykaz swoich obowiązków jako jego obrońcy. Będą to próby zrozumienia zachowania swojego psa, zamiast tylko reagowania na nie. W ten sposób człowiek wypełnia zobowiązanie do robienia wszystkiego, co w jego mocy, dla zwierząt, które na nim polegają. Nie możemy ich zawieść. Żeby zrobić to jak należy, musimy jednak bardzo dobrze poznać nasze psy. A żeby zapewnić im zdrowy dom, powinniśmy dokładniej przyjrzeć się ich najbliższemu otoczeniu.