Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Trawienie pod kontrolą czyli jak karmić kota, by uniknąć problemów zdrowotnych

Trawienie pod kontrolą czyli jak karmić kota, by uniknąć problemów zdrowotnych

Zdrowy kot to kot odpowiednio karmiony. Dlatego tak ważne jest, aby dieta każdego czworonoga była dobrze zbilansowana, to znaczy dostarczająca wszystkich koniecznych składników odżywczych.

 Sposób karmienia powinien być zawsze dobierany indywidualnie. Wybierając pokarm, należy zwrócić uwagę na rasę, wiek i aktywność fizyczną pupila. Dieta kotek w ciąży czy karmiących małe kocięta powinna być wysokokaloryczna i pełnowartościowa. Pokarm dla nich powinien zawierać składniki o dużej zawartości białka oraz witamin, mikro i makroelementów.

Jak sucha karma wpływa na trawienie?

Najkrócej rzecz ujmując –  receptura karmy wspomaga prawidłowe trawienie, poprzez zawarte w niej składniki.

Kot domowy ma z natury wrażliwszy układ pokarmowy od innych zwierząt co może być źródłem znacznego dyskomfortu zarówno dla niego jak i dla właściciela. Zdrowy układ trawienny manifestuje się właściwą konsystencją odchodów. Za korzystny wpływ karmy na florę jelitową kota oraz łatwiejszy pasaż treści pokarmowej odpowiadają zawarte w niej składniki. W przypadku suchych karm dla kotów z linii Super Benek „ Strong &Healthy Cat”  pozytywne aspekty zdrowotne możliwe są m.in. dzięki complexowi Optimal digestive. Co się pod tą nazwą kryje?

Sucha karma a źródło łatwo przyswajalnych białek

Sposób żywienia się większości kotów domowych bardzo przypomina wzorzec ich przodków. Współczesne koty zjadają niewielkie porcje o mniej więcej stałej zawartości kalorycznej, która wynosi około 30 kcal. Jest to przybliżona ilość energii, jaką dostarcza jedna zjedzona mysz. Przy stałym dostępie do pokarmu koty pobierają kilka, a nawet kilkanaście posiłków w ciągu doby – zarówno w dzień, jak i w nocy [1, 2]. Dzikie koty żyją i polują w pojedynkę, co stwarza sytuację, w której nie występuje konkurencja o zdobyty pokarm z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ale z drugiej strony stwarza silną presję ochrony swojego terytorium i ochronę znajdujących się tam zasobów pożywienia. Dotyczy to również również dzisiejszych kotów domowych, które, w odróżnieniu od stadnych mięsożerców (takich jak psy), zwykle jedzą spokojnie i bez pośpiechu. Pozostałością po przodkach, która dobrze zachowała się u współczesnych kotów, jest także zdolność do efektywnego polowania, umożliwiającego w naturalnych warunkach dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Niestety obecnie w warunkach domowych znaczna część kotów z powodu  stresu je bardzo łapczywie, i zdecydowanie więcej niż powinny. Pozwalanie im na nieograniczony dostęp do jedzenia może prowadzić do licznych zaburzeń zdrowia w tym nadwagi i otyłości.

 

Sucha karma Super Benek

Otóż karma Super Benek jest źródłem łatwo przyswajalnych białek, dzięki temu finalnie w przewodzie pokarmowym powstaje niewielka ilość balastu. Również dodatek naturalnego błonnika bioregulatora układu trawienia dzięki silnym zdolnościom wiązania wody zapobiega występowaniu biegunek. Na podobnej zasadzie działa również montmorylonit, który ma silne właściwości absorpcyjne, stymuluje prawidłową pracę jelit i zapewnia właściwą konsystencję odchodów. Z kolei dzięki wyciągowi z Yukki Schidingera zapach odchodów kota staje się mniej uciążliwy. Działa też przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, oczyszcza wątrobę i nerki. Dodatek suszonej cykorii to świetna pożywka dla pożytecznych bakterii jelitowych, poprawia równowagę flory jelitowej, korzystnie wpływa na syntezę witamin w jelitach, zapewnia lepsze wchłanianie składników odżywczych. Pulpa buraczana –  uznawana przez niektórych za zbędny wypełniacz, stanowi również doskonałą „szczoteczkę” czyszcząca jelita i pomagającą zwalczać nadmierny koci apetyt, szczególnie u kanapowych mruczków z tendencjami do tycia. Działa na organizm kota podobnie jak otręby pszenne na ludzi. Warto wspomnieć w tym miejscu również o zawartych w karmie frukto- i mannooligosacharydach. Dzięki ich obecności zachowana jest prawidłowa flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym kota. Należą one do prebiotyków, które pobudzają wzrost i rozwój pożytecznych bakterii jelitowych. Bakterie pożyteczne i szkodliwe bytują w jelicie grubym w stanie względnej równowagi a ich aktywność ma duży wpływ na formowanie się  kału, powstawanie wzdęć i oddawanie gazów. Stan tej równowagi mogą naruszać różnego rodzaju czynniki takie jak: wiek zwierzęcia, warunki środowiskowe, stres, pora roku, a przede wszystkim rodzaj podawanej karmy i jej ilość. Baterie probiotyczne w sprzyjających warunkach są w stanie rozkładać nawet znaczne ilości pokarmu roślinnego, zaś powstające w efekcie metabolity mogą stanowić istotne źródło substancji odżywczych dla organizmu gospodarza. Pożyteczne bakterie bytujące w jelicie grubym produkują substancje, które są dodatkowym źródłem energii dla komórek nabłonka jelita grubego, ułatwiają wchłanianie elektrolitów, obniżając tym samym ryzyko biegunek, wytwarzają witaminy z grupy B oraz substancje, które hamują działanie bakterii szkodliwych, a także mają zdolność do przywracania prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego po podawaniu antybiotyków.

Trawienie pod kontrolą czyli jak karmić kota, by uniknąć problemów zdrowotnych

Skład suchej karmy

Mając na uwadze powyższe kwestie, sięgając na sklepową półkę po karmę warto zwrócić baczniejszą  uwagę na jej skład i wymienione w nim dodatki. Powinniśmy mieć świadomość, że oprócz mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego ważną rolę w każdej dobrej jakości karmie odgrywają również wymieniane na dalszych miejscach składu surowce. Na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się zbędne a w rzeczywistości pomagają one zachować optymalny przebieg trawienia u kota.

Tekst został przygotowany przez Monikę Sak – technologa ds. żywienia zwierząt w firmie Certech