Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Kiedy lecznica, za mało

Kiedy lecznica, za mało

Lekarz weterynarii z Przemyśla, dla którego niesienie pomocy wszystkim zwierzętom jest tak naturalne, jak oddychanie. Poznajcie bliżej Radosława Fedaczyńskiego i jego psią wioskę.

 

Przemyska Lecznica dla Zwierząt Andrzej Fedaczyński & Radosław Fedaczyński, to tylko jedna z działalności na rzecz zwierząt, w którą zaangażowany jest Fedaczyński. Są jeszcze: Centrum Adopcyjne Lecznicy „Ada”, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu oraz Ada Atelier – gdzie można zakupić różne gadżety, a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie działań na rzecz zwierząt.

W trakcie realizacji jest również budowa Psiej Wioski w Żurawicy koło Przemyśla, gdzie psy doświadczone przez zły los, będą mogły znaleźć swoje miejsce. Miejsce, w którym zostanie im zapewniona opieka, będą mogły zaznać spokoju i być szczęśliwe. Gdzie zamiast zimnego, zakratowanego kojca, będzie miękkie posłanie w ciepłym miejscu.

Próbowałeś posiedzieć kiedyś w schroniskowym boksie? Sam na sam, bez psa, tak po prostu? Wystarczy 20 minut i chce ci się wyć. Chłód wypełnia każda cząstkę twojego ciała, a schroniskowy smród wgryza się w twoje ubrania. Cicho siedzisz i zaczynasz widzieć więcej. Sosnowe deski inkrustowane błotem i kałem, od spodu zimny nawiew listopadowego wiatru. Taki psi „raj”. Zaczynasz rozumieć dlaczego niektóre psy zamierają w nich bez ruchu, a inne wściekle atakują cię przez kraty. Też chcesz już wyjść, błagasz o to. Opuścić to miejsce i znaleźć Prawdziwy Dom, prawdziwy Psi Raj. Albo go zbudować…” – możemy przeczytać na profilu FB Radosława Fedaczyńskiego.

W planie jest postawienie 40 całorocznych, w pełni wyposażonych domków (biurko, kanapa, fotel, telewizor, itp.), w których człowiek z psem będzie mógł spędzać czas. Każdy z nich ma być wzorowany codziennym życiem w rodzinie, co ma służyć jako terapia dla poszkodowanych przez los Psów. Oprócz tego stworzone zostanie zaplecze, tj. plac zabaw z odpowiednio przystosowanymi do szkoleń behawioralnych zabawkami, ścieżki spacerowe, wodny plac zabaw dla psów, huśtawki ogrodowe dla psów, parasole z fotelami przy których psy wraz z opiekunami będą mogły napić się wody i schłodzić, basen, jezioro, wielka błotna kałuża, psie spa, fontanny (zraszacze z wodą), piaskownice i inne. Całość w pięknym zadrzewionym parku.

 

Kiedy lecznica, za mało Kiedy lecznica, za mało

 

 

Jaki cel ma stworzenie tego miejsca?

Wszystkie domki mają pełnić rolę socjalizacyjna i behawiorlaną. Mają pomagać naszym podopiecznym, którzy trafiają do nas w krytycznym stanie. Oprócz leczenia potrzebują bowiem pracy psychologicznej i nauki życia w normalnych nieznanych Im dotychczas warunkach. Psy które przykute do tej pory do łańcucha  lub przetrzymywane w komórkach nie znały innego życia, muszą zrozumieć jak wygląda normalność tzn: do czego służą schody, kanapa, łóżko, legowisko, miski, smycz , zabawki, Tv, telefon komputer, światło., spacer, samochód.

Aktualnie w wiosce nieopodal Przemyśla mamy 6 rozpoczętych domków i dodatkowo na terenie siedziby fundacji kolejne 6 jest w trakcie budowy. Ze względu na panującą pandemię koronowirusa nasze plany musiały ulec zmianie. Do pierwotnej koncepcji dodano nowe rozwiązania, to znaczy wdrożono budowę siedmiu domków które będą pełnić funkcje biur i behawioralną. Ma to na celu szybsze przystosowanie Psów do warunków domowych i  wyeliminowanie poczucia izolacji, która towarzyszy tradycyjnym schroniskom.

Finalnie, psie domki zlokalizowane będą w tych dwóch miejscach.
Jedno przy głównej siedzibie Fundacji tzn. ul. Zamoyskiego 15. Znajdą się tu Zwierzęta w trakcie leczenia, które będą socjalizowane. Pracownik w domku wykonując czynności codzienne, biurowe będzie jednocześnie spędzał czas na socjalizowaniu podopiecznych. Sprawdziło się to już w praktyce w przypadku na przykład tych piesków: Mieszko, Sara, Marysia, Cynamon, Forest i Messi. Wymienione psiaki były socjalizowane w pierwszym, już w pełni wykończonym domku. Wspaniałe było to, że pomimo choroby mogły znajdować się w domowym pomieszczeniu, a nie boksie szpitalnym.
Druga lokalizacja – w Żurawicy, gdzie jest już rozpoczęta budowa 6 domków. One z kolei będą pełnić rolę adaptacyjną przed bezpośrednią adopcją. Przyszli rodzice adopcyjni, w domkach zlokalizowanych na w miarę bezludnym zielonym terenie, będą mogli zaznajomić się ze swoimi przyszłymi psimi dziećmi. Ta część psiej wioski będzie również przeznaczona dla wolontariuszy, którzy będą mieli ogromny wkład w socjalizację behawioralną psiaków – mówi Izabela Grzejek.

 

Więcej informacji na temat wioski znajdziecie na:

pomagam.pl/psiawioska
facebook.com/centrumadopcyjne
facebook.com/adaatelierprzemysl

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(17)/2020