Czyszczenie zębów psu, czy kotu wciąż dla wielu brzmi jak fanaberia. A tymczasem okazuje się, że brak odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej zwierzęcia, może prowadzić do poważnych schorzeń, z których zapalenie dziąseł, czy próchnica to bodaj najpopularniejsze, ale nie jedyne.
Bardzo dużym problemem wśród zwierząt nam towarzyszących są choroby zębów i dziąseł. Często wizyta u lekarza spowodowana jest przez długo utrzymujący się przykry zapach z pyska pupila lub niechęć do pobierania pokarmu, zwłaszcza w postaci suchej karmy.
Przyczyna? Kamień nazębny
Przyczyną takiego stanu najczęściej jest kamień nazębny. Powstaje on z odkładającej się na powierzchni zębów płytki nazębnej, będącej resztkami pokarmowymi i bakteriami, która ulega zwapnieniu pod wpływem działania enzymów zawartych w ślinie. Jest to proces postępujący, w którego następstwie rozwija się zapalenie dziąseł i przyzębia. Prowadzi to do odsłonięcia korzeni zębów i w efekcie możliwości ich wypadnięcia.
Przede wszystkim – profilaktyka
Powiedzenie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, ma zastosowanie również w przypadku chorób jamy ustnej. Mamy na rynku szereg preparatów ułatwiających pozbywanie się płytki nazębnej. Są to środki w postaci past do nakładania na zęby lub dodawane do karm. Właściciel może szczotkować zęby pupila specjalnymi szczotkami do zębów przeznaczonymi dla zwierząt. Przy czym należy zaznaczyć, że nie każde zwierzę będzie taki zabieg chętnie tolerować, a im wcześniej zaczniemy naszego pupila do tego przyzwyczajać tym łatwiej będzie nam go wykonywać. Również producenci karm oferują szeroką gamę produktów ułatwiającą pozbywanie się płytki nazębnej. Przy dodatkach żywieniowych w postaci stiksów lub gryzaków należy zwrócić uwagę na ich skład, gdyż niektóre z nich zawierają w składzie dużo cukrów, co jest niekorzystne dla zwierząt.
Kiedy pojawi się problem – co zrobić?
Jeżeli u zwierzęcia wystąpił już problem z odkładającym się kamieniem nazębnym, nie należy go lekceważyć. W takim przypadku nie ma możliwości usunięcia go profilaktycznymi metodami. Zalecam udać się do lekarza i wykonać zabieg skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Najbardziej popularną metodą jest obecnie skaling ultradźwiękami. Inne problemy stomatologiczne jak: przebarwienia powierzchni zęba, złamania czy próchnica wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii i indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Ze względu na dużą skalę problemu (wg niektórych doniesień nawet cztery na pięć psów ma problem z odkładaniem się płytki nazębnej), lekarz weterynarii przy każdej wizycie powinien ocenić stan uzębienia zwierzęcia. Jak Państwo widzicie wczesne wychwycenie problemu ma znaczenie, a żeby nasz pies lub kot długo cieszył się ze zdrowych zębów należy systematycznie badać ich stan i nie rezygnować z działań profilaktycznych.
Artykuł opracował: lek. wet. Mateusz Zawisza Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, interesuje się chirurgią i chorobami układu ruchowego zwierząt. Jest właścicielem jamnika i trzech kotów.
Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(2)/2016
Przeczytaj również