Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Podróże z pupilem – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Podróże z pupilem – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Planując podróż ze swoim zwierzakiem warto pamiętać o odpowiednim  przygotowaniu. Zwłaszcza kiedy planujemy podróż z pupilem poza granicę kraju. Warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami w poszczególnych państwach. Każdy zwierzakowy podróżnik powinien posiadać m.in. indywidualne oznakowanie, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, dokument identyfikacyjny, odpowiednie wyniki padań i właściwą profilaktykę przeciwpasożytniczą.

Podróż zagraniczna – co zwierzę powinno posiadać

1. INDYWIDUALNE OZNAKOWANIE

Nasz pupil musi być zidentyfikowany, czyli posiadać wszczepiony transponder (zgodny z wymogami technicznymi) lub czytelny tatuaż wykonany przed dniem 3. Lipca 2011 roku.

Transponder (mikroczip), to urządzenie wszczepiane pod skórę, które zawiera informacje dotyczące zwierzęcia.

Tatuaże, jako metoda identyfikacji zwierząt były stosowane do 3.07.2011 roku. Zwierzęta, które go posiadają, również mogą się przemieszczać, o ile właściciel będzie podsiadał dowód potwierdzający wykonanie oznakowania przez datą 3.07.2011r.

 

2. WAŻNE SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Pupil musi być zaszczepiony. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu. W przypadku pierwszego szczepienia, jest ono ważne dopiero po upływie 21 dni od momentu wykonania. Każde kolejne jest ważne już od momentu podania dawki przypominającej, pod warunkiem, że została wykonana w terminie. Polskie przepisy nie pozwalają na przywiezienie do kraju młodych psów, kotów i fretek, które nie posiadają ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 

3. DOKUMENT IDENTYFIKACYJNY

Dokumentem identyfikacyjnym zwierzęcia umożliwiającym przemieszczanie się po terytorium Unii Europejskiej jest prawidłowo i kompletnie wypełniony paszport UE. Wystawiany jest na potrzeby przemieszczania się zwierząt domowych, takich jak: psów, kotów fretek.

Jakie informacje zawiera:

– umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu;

– imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego;

– imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;

– imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;

– podpis właściciela;

– informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;

– data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;

– informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;

– inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

 

Jakie dokumenty dla kota na wakacje

Formalności przed wyjazdem zacznij załatwiać wcześniej!

Kto może wystawić paszport dla Twojego pupila?

Paszport może wystawić upoważniony lekarz weterynarii. Wcześniej sprawdzi czy zwierzę domowe zostało oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzupełni dokumentację z informacjami identyfikującymi, a właściciel zwierzęcia podpisze jego dokument identyfikacyjny.

Rejestr lekarzy, którzy są upoważnieni do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach jest dostępny na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

 

4. ODPOWIEDNI WYNIK BADANIA MIARECZKOWANIA PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

– w przypadku podróży do państw trzecich niewymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 577/2012.).

 

5. WŁAŚCIWĄ PROFILAKTYKĘ PRZECIWPASOŻYTNICZĄ

– wyłącznie w odniesieniu do psów przemieszczanych do państw członkowskich wymienionych w rozporządzeniu (UE) 2018/878 i Norwegii.

W przypadku podróży poza terytorium Unii Europejskiej dodatkowo obowiązują wymagania danego kraju, a informacji o zasadach podróży z pupilem należy zasięgnąć we właściwej placówce dyplomatycznej lub konsularnej.

 

 

PRZED WYJAZDEM NALEŻY RÓWNIEŻ SPRAWDZIĆ WYMAGANIA POWROTNE DO UE!

Więcej szczegółów dotyczących wymogów podróży z pupilem znajdziecie na stronie: wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(26)/2022