Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Pierwsza pomoc dla psów i kotów

Pierwsza pomoc dla psów i kotów

Jak reagować, kiedy zobaczymy ranne zwierzę? Co warto wiedzieć? Dowiemy się z rozmowy z lek. wet. Tomaszem Dmuchałą, ze Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej

O czym należy wiedzieć? Na co zwrócić uwagę, jeśli np. natrafimy na leżącego na ulicy psa/kota lub nam zdarzy się niefortunnie, że potrącimy zwierzę.

Najważniejsza sprawa, to nie pozostawać obojętnym w zaistniałej sytuacji. Jednocześnie należy zawsze pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Nie każdy zna numer telefonu do weterynarza, więc do kogo zwrócić się o pomoc, kogo powiadomić w takiej sytuacji? Czy któreś ze służb mają obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i działać?

Należy jak najszybciej skontaktować się ze strażą miejską lub policją. W tym czasie, kiedy czekamy na ich przyjazd, z bezpiecznej odległości zaobserwować czy zwierzę oddycha (zwracamy uwagę na ruchy klatki piersiowej). Asekuracyjne podejście wynika z tego, że nie wiemy czy zwierzę nie jest agresywne, bólowe (może reagować w nieprzewidywalny sposób) bądź nieszczepione.

W jaki sposób możemy udzielić zwierzętom pierwszej pomocy?

W przypadku zwierzęcia, które nie jest nam znane lub nie mamy pewności, jak się zachowa, należy, jak wcześnie wspomniałem, zachować bezpieczną odległość i zawiadomić odpowiednie służby. Jeśli sytuacja dotyczy naszego pupila lub zwierzęcia, które znamy – pierwsza pomoc polega na:

  • Airway– sprawdzenie drożności dróg oddechowych, tj. otworzeniu pyszczka i sprawdzeniu czy nic się w nim nie znajduje. Jeśli tak, to: w przypadku kiedy przedmiot jest dostępny – delikatnie można próbować go wyjąć, jeśli tkwi mocno, głęboko, jest wbity, nie należy go ruszać.
  • Breathing– sprawdzenie czy zwierzę oddycha. Czynność polega na obserwacji ruchów klatki piersiowej. Jeśli ich nie zaobserwujemy, należy ją dynamicznie uciskać w okolicy połowy jej wysokości. Oczywiście zwierzę powinno leżeć na boku.Z
  • Circulation – sprawdzenie krążenia poprzez skontrolowanie koloru błon śluzowych, tj. jak wyglądają dziąsła. Prawidłowy kolor to jasno-różowy. Objawem niepokojącym jest bladość i sinica błon śluzowych. W przypadku sinych błon śluzowych otworzyć szeroko jamę ustną.
spacer

Jak postępować w przypadku krwawienia?

W przypadku, kiedy pojawia się krew należy:

    • zlokalizować miejsce krwawienie
    • następnie założyć opatrunek uciskowy
    • i jak najszybciej udać się do weterynarza.

W przypadku niewielkich ran (drobnych, niepowikłanych, porównywalnych do przysłowiowego zdarcia kolana) można przemyć je woda utlenioną. W przypadku rany po pogryzieniu, koniecznie skonsultować się z weterynarzem, ponieważ nawet w miejscu niewielkiej rany (np. uszkodzona skóra po kłach kota) może po 2-3 dniach pojawić ropień podskórny.

spacer

Jak działać w przypadku złamań?

Wszystko zależy od miejsca załamania.
W przypadku złamania kończyny
Zasadne jest unieruchomienie kończyny. W momencie dużej niestabilności – każdy ruch, przemieszczenie, prawdopodobnie wywoła ogromny ból. Można spróbować unieruchomić łapę, zakładając ostrożnie opatrunek z bandaża elastycznego i udać się do najbliższego weterynarza.
Mówiąc ostrożnie – mam na myśli z wyczuciem, nie uciskając zbyt mocno, żeby nie zaburzyć ukrwienia kończyny.
W przypadku podejrzenia złamania czaszki, żeber, kręgosłupa itp.
Unieruchomić pacjenta i przetransportować do weterynarza.

spacer

Jak działać w przypadku stłuczeń? – czy jakieś objawy powinny nas zaniepokoić? Czy może zdarzyć się, że coś pozornie błahego może okazać się niebezpieczne?

Stłuczenie często kojarzymy z uderzeniem w rękę lub nogę u człowieka. Jednak u zwierząt pozornie błaho wyglądający wypadek, np. upadek ze schodów, uderzenie drzwiami może okazać się katastrofalny w skutkach. Stłuczenie płuc i innych narządów miąższowych (w tym wątroby, śledziony) np. po przytrzaśnięciu zwierzaka drzwiami, może bezpośrednio zagrażać życiu naszego pupila. Dlatego warto w takich sytuacjach udać się do weterynarza, żeby wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo.