Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Jak karmić psa?

Jak karmić psa?

Jak karmić psy? Czy lepiej stosować karmę mokrą, czy karmę suchą? A może przygotowywać psu jedzenie samemu? To są pytania bardzo często zadawane przez właścicieli zwierząt. To dobrze. Oznaczają one wzrastającą świadomość wśród opiekunów zwierząt, a także troskę o dobry rozwój ich podopiecznych ponieważ prawidłowe żywienie zwierząt stanowi klucz do właściwego ich rozwoju.

Wybierając sposób żywienia psów trzeba pamiętać o tym, że nawet największe zaangażowanie ze strony właścicieli i zainwestowanie w najdroższą karmę, nie znaczą nic, jeśli nie będzie ona przez zwierzę zjadana. Zatem podstawowym kryterium wyboru rodzaju karmy powinna być jej smakowitość i atrakcyjność dla psiego nosa. Pozostaje zatem pytanie czy podawać wyłącznie suchą karmę czy mokrą? A może łączyć te dwa rodzaje karm? Tylko wtedy – w jaki sposób? Czym one się różnią między sobą i czy dowolne mieszanie karmy mokrej z suchą zapewni psu właściwe odżywienie? Czy pokryje to zapotrzebowania na składniki odżywcze i na energię?

 

Stosując mieszany system żywienia urozmaicamy naszemu przyjacielowi menu, co dla każdego psa jest dodatkową atrakcją.

spacer

Czym różni się karma mokra od suchej?

karma mokra czym się różni od suchej

Obraz kalhh z Pixabay

Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami karm dotyczy zawartości wody. W karmach suchych wilgotność jest na poziomie ok. 8%, natomiast w karmach mokrych wynosi ok. 75%. Oznacza to, że zawartość składników odżywczych, a co za tym idzie energii metabolicznej, w karmach suchych jest zdecydowanie wyższa, niż w karmach mokrych. Przekłada się to także na ilość zjadanej przez psa karmy. Aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię, żywiąc psa wyłącznie karmą suchą trzeba jej podać, mniej więcej, 3-4 razy mniej, niż gdybyśmy żywili psa tylko karmą mokrą. Zdecydowanie więcej walorów i bodźców oddziałujących na zmysł smaku będzie miała karma mokra. Z tego też powodu wydaje się ona psom po prostu atrakcyjniejsza. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie karma mokra będzie o wiele chętniej wybierana i zjadana przez psy. Suchą karmę jest trudniej rozgryźć, co dla niektórych psów może stanowić problem. Są zwierzęta, które są na tyle wybredne, że suchą karmą będą się bawić, a nie faktycznie ją zjadać. Wynikać to może z trudności w rozgryzaniu twardych chrupek, dlatego pies traktuje je jak zabawkę, a nie pokarm. Dla tych zwierząt konsystencja miękkiej karmy będzie miała kluczowe znaczenie i wpływ na zjadanie serwowanych posiłków.

spacer

Pies a rodzaj pokarmu

Zwierzęta mające niepohamowany apetyt warto karmić posiłkami mokrymi – mają one zdecydowanie mniejszą kaloryczność. Więc przy tej samej objętości karma mokra, dostarcza do organizmu mniej kalorii, niż karma sucha. Zjadając, objętościowo, duży posiłek pies mniej narażony jest na nadmierny wzrost masy ciała i na rozwinięcie się u niego otyłości. U psów z wrażliwymi dziąsłami karma mokra będzie przyjemniejsza w pobieraniu i rozgryzaniu, niż karma sucha. Zwierzęta, które z różnych powodów straciły większość zębów trzonowych i przedtrzonowych, lepiej poradzą sobie z karmą mokrą. Choć trzeba przyznać, że psy, mimo znaczących braków w uzębieniu, świetnie sobie dają radę, łykając nierozgryzione suche chrupki. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się mieszany sposób żywienia.

spacer

Łączenie karmy suchej z mokrą

Ponieważ oba rodzaje karm mają swoje plusy i minusy, właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na łączenie pokarmu suchego i mokrego. Jest to rozwiązanie dobre i może przynieść wiele korzyści. Pamiętać jednak należy o kilku istotnych kwestiach. Ilość karmy suchej, ze względu na silne jej odwodnienie oraz kondensację składników odżywczych i energii, nie jest równa tej samej objętości karmy mokrej. Aby dostarczyć tę samą ilość składników odżywczych zawartych w karmie suchej, należy zaserwować psu 3-5 razy więcej (objętościowo) karmy mokrej. Karmiąc raz suchą, raz mokrą karmą trzeba o tym pamiętać. Mając to na uwadze, pamiętajmy, że po otrzymaniu pewnej objętości karmy mokrej żołądek psa jest odpowiednio rozciągnięty. Po takiej samej „suchej” porcji pies ma wrażenie niedostatku, będzie szukał i dopominał się o dokładkę. Większość właścicieli w tym momencie ulega i dosypuje, czasami nie małą, dodatkową porcję. A to są kalorie, których organizm w tej chwili nie potrzebuje. Może to w prosty sposób prowadzić do otyłości, a jakie są jej konsekwencje – wiemy doskonale. Istotne jest również przestrzeganie regularności. Pies, któremu przez cały tydzień podajemy jeden rodzaj karmy, a w weekend będzie przez nas nagrodzony aromatyczną porcją karmy wilgotnej, może źle tolerować takie nagłe zmiany. Krótko mówiąc – pojawi się biegunka. Dzieje się tak, ponieważ przewód pokarmowy przyzwyczaja się do składu i rodzaju karmy. Jeśli więc chcemy stosować mieszany sposób karmienia musimy przestrzegać regularności, a zmiany karmy winny być wprowadzane sukcesywnie. Najrozsądniej by było stopniowo wprowadzać „nową” karmę, mieszając z tą dotychczas podawaną.

 

spacer

Dlaczego warto mieszać karmę morką z suchą?

karma super beno

Reklama

 

 

Dlaczego warto mieszać mokrą karmę z suchą? Takie mieszanie karmy mokrej i suchej niesie też ze sobą korzyści. Gdy z różnych powodów, koniecznym będzie przestawienie naszego pupila na dietę mokrą, organizm będzie do takiej zmiany przygotowany. Operację tę będzie można przeprowadzić sprawnie, szybko i co najważniejsze, bez przykrych konsekwencji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 4(4)/2016