Łamigłówki dla psa? Jasne! Olga Nylec – Prezes Stowarzyszenia Rally-O, trenerka psów w artykule opowiada o Brainwork. Czym jest? Jakie korzyści z trenowania przynosi psu i jak zacząć? Przeczytasz w artykule!
Tekst opracowała:
Olga Nylec – Prezes Stowarzyszenia Rally-O.
Trener psów. Właścicielka szkoły
Psiok.com.pl oraz szkolenia.psiok.com.pl
gdzie można doskonalić swoje umiejętności online
Co to jest brainwork
Brainwork to łamigłówki dla psa, które angażują nie tylko psi nos, ale przede wszystkim umysł. Pies ma za zadanie wymyślić sposób, dzięki któremu dostanie się do ukrytych smakołyków. Brainwork pobudza psi intelekt i ma sporo zalet. Dzięki rozwiązywaniu łamigłówek zwierzak buduje pewność siebie, co przekłada się na jego zachowanie podczas sytuacji życia codziennego. Nasz pupil uczy się samodzielności w rozwiązywaniu problemów oraz wytrwałości. Wydłuża się czas skupiania psa na jednym zadaniu, dzięki czemu poprawia się jego koncentracja. Takie zajęcie pomaga również odreagować stresy dnia codziennego – niektóre psy mają ich całkiem sporo, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Ponadto regularne ćwiczenia brainwork poprawiają funkcje poznawcze, co jest szczególnie ważne u psich seniorów, ponieważ opóźnia procesy starzenia się mózgu. Brainwork to także świetna zabawa zarówno dla psa, jak i jego opiekuna, która wzmacnia więź między nimi.
Dla kogo brainwork
Brainworkowe rebusy mogą rozwiązywać psy w każdym wieku, począwszy od szczeniaczka, a na psim seniorze skończywszy. Rasa psa oczywiście nie ma najmniejszego znaczenia – zarówno kundelek, jak i pies rasowy będą się świetnie bawić podczas rozwiązywania zadań. Jest tylko jeden warunek – zagadka musi być dobrze zaprojektowana i możliwa do rozwiązania przez psa. Jeśli masz psa, który z powodów zdrowotnych musi ograniczyć ruch, a rozpiera go energia, to świetnym rozwiązaniem na jej spożytkowanie może być właśnie brainwork. Gdy za oknem pogoda nie sprzyja długim spacerom, brainwork jest idealnym sposobem na aktywne spędzenie czasu bez wychodzenia z domu.
Bezpieczeństwo
Trzeba pamiętać, aby zabawki były bezpieczne dla psa. Unikaj plastikowych butelek, które po przegryzieniu mają ostre krawędzie. Nie zostawiaj psa samego z zabawką. Zawsze nadzoruj zabawę, dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji, jak na przykład połknięcie jakiegoś elementu zabawki. Pamiętaj, że psy lubią przeżuwać rzeczy, rozszarpywać na drobne kawałki, memłać w pyszczku i połykać. Dlatego zawsze nadzoruj zabawę zwierzaka.
Cechy dobrego brainworku
Dobry brainwork zmienia się wraz z nabywaniem nowych umiejętności przez psa i umożliwia wchodzenie na wyższy poziom. Dlatego polecam zabawki zrobione własnoręcznie, gdyż możesz modyfikować trudność zadań odpowiednio do umiejętności i możliwości psa. Kupione zabawki, które mają tylko jeden poziom trudności, z czasem stracą swoją atrakcyjność. Jak tylko pies nauczy się, jak dostać się do smakołyka, będzie rozwiązywał zadanie w kilka czy kilkanaście sekund. To spowoduje, że zabawka może nie być już atrakcyjna, a przede wszystkim – pies nie będzie się rozwijał ani nabywał nowych umiejętności.
Jak zacząć brainwork, aby nasz pupil miał frajdę
Należy przestrzegać kilku zasad:
- Zrobioną przez siebie zabawkę daj powąchać psu, zanim włożysz tam smakołyki. Niech zapozna się z przedmiotem, sprawdzi, że jest bezpieczny.
- Naucz psa spokojnie czekać, aż zaprosisz go do zabawy. W tym celu na stole przygotuj zabawkę i smaczki. Wkładając smaczki do zabawki, nagradzaj psa za czekanie. Dwa smakołyk do zabawki, jeden dla psa, trzy do zabawki, jeden dla psa – tak długo, aż zapełnisz zabawkę odpowiednią ilością smaczków. Zobaczysz, jak szybko nauczy się spokojnie czekać. Z czasem wcale nie będzie trzeba dawać psu smaczków za spokojnie czekanie.
- Podaj psu zabawkę i zaproś do zabawy, na przykład mówiąc słowo: „proszę”. Niektóre zabawki wymagają położenia ich na podłodze, inne można trzymać w ręce.
Dobry brainwork to taki, który nie pobudza psa. Zwróć uwagę, aby zabawka nie przesuwała się po podłodze, zachęcając psa do pogoni za nią. Nie chodzi tu bowiem o podniesienie poziomu kortyzolu, który nakręca psa, lecz o wyciszenie przez pracę w skupieniu. Nie jest też dobrym pomysłem praca z bardzo głodnym psem. Dla głodnego psa, który musi walczyć, by zdobyć jedzenie, może to być frustrujące i pobudzające. Takich emocji psa też w brainworku nie chcemy. Wyobraź sobie, że jesteś bardzo głodny i możesz jeść ryż, nabierając tylko po jednym ziarenku. Czyż to nie byłoby frustrujące? Dlatego pracuj z psem, który ma już zaspokojony pierwszy głód, zobaczysz też, że efekty w rozwiązywaniu łamigłówek są dużo lepsze. Ostatnią zasadą jest nieprzeszkadzanie psu podczas rozwiązywania łamigłówki. Nie powtarzaj ciągle: „szukaj, szukaj”. Nie dotykaj psa podczas zabawy, zajęty przeszukaniem może nawet się przestraszyć, jeśli nagle go dotkniesz. Możesz oczywiście chwalić psa, wzmacniając go w ten sposób, jeśli uda mu się dojść do rozwiązania zadania czy zastosować nową technikę wydobycia smakołyka z łamigłówki. Pozwól psu się upewnić, że znalazł wszystkie przysmaki. Nie zabieraj mu zabawki, gdy nadal poszukuje smaczków, nawet jeśli wiesz, że więcej ich nie znajdzie, bo wszystkie zostały odnalezione i zjedzone. Pozwól psu wszystko dokładnie sprawdzić. Kiedy przestanie interesować się zabawką, oznacza to, że skończył przeszukania i możesz zabrać zabawkę.
5 ZABAWEK, które możesz samodzielnie przygotować dla swojego psa
- Zero waste KARTON
Do kartonu powrzucaj zgniecione kawałki gazet lub papieru. Im więcej, tym lepiej. Wrzuć suche smaczki (nie może to być mokra karma czy surowe mięso, gdyż przyklejają się do gazet i Twój pies może zjeść papier). Połóż karton na ziemi. Jeśli masz obawy, że Twój pies się przestraszy, na początek możesz rzucić na podłogę pogniecione kawałki papieru wraz z kilkoma smaczkami. Im większy karton, tym więcej zabawy. Zwróć uwagę, aby pies mógł swobodnie zaglądać do kartonu – gdy próbuje wydostać smaczek z dna, nie może się podduszać, ponieważ karton jest zbyt wysoki.
- RĘCZNIK
Na ręcznik lub ścierkę połóż smaczki, a następnie zwiń w rulon. Na początku zwiń mocno, tak aby za jednym pchnięciem noska rulonik z łatwością się rozwijał. Podając psu rolkę, zadbaj o to, by ręcznik był troszkę rozwinięty, a smaczek widoczny. Jeśli pies z łatwością rozwija rolkę, następnym razem możesz luźniej zwinąć rolkę. Z każdą zmianą materiału urozmaicasz zadanie, możesz stosować różne materiały, jak np. podkładki pod talerze, polar, folię bąbelkową. Jeśli masz w domu trochę polaru, możesz go pociąć na paski o szerokości 10 cm i układać kilka rolek koło siebie, najlepiej w różnych kierunkach.
- KARTONIK Z NIESPODZIANKĄ
Można połączyć dwie wcześniejsze zabawy, gdy pies wie już, jak rozwijać rolkę ze smaczkami oraz potrafi otwierać kartonik. Do kartonika włóż zwinięte paski polaru ze smaczkami w środku. Zamknij kartonik i podaj psu. Zadaniem psa jest otworzyć kartonik, wyjąć i rozwinąć rolki, aby dostać się do smakołyków. W ten właśnie sposób możesz łączyć brainworkowe puzzle.
- WYTŁOCZKA NA JAJKA
Do wytłoczki na jajka włóż smakołyki. Podaj psu otwartą wytłoczkę. Najlepiej trzymaj ją w ręce. Zobaczysz, jak pies z zapałem przeszukuje każde zagłębienie. Karton bardzo maskuje inne zapachy, dlatego odnalezienie smaczka może nie być wcale takie łatwe. Podczas kolejnych etapów zamykaj stopniowo kartonik, aż całkiem zamkniesz, zahaczając o wypustki i pies będzie musiał włożyć całkiem sporo siły, aby go otworzyć. Ważne, aby do poszczególnych etapów przechodzić stopniowo.
- BLASZKA NA MUFFINKI
Do blaszki do robienia babeczek włóż smaczki. Postaw na ziemi i koniecznie przytrzymaj, aby blaszka nie przemieszczała się po podłodze, pobudzając w ten sposób psa. W kolejnym etapie smaczki przykryj kulkami z papieru, kawałkami polaru lub szmatkami. Możesz też położyć papierowe foremki na muffinki, piłki czy inne przedmioty, które utrudnią wyjęcie smaczków z foremki.
Pamiętaj, by tworzyć zabawki brainwork dla psa w taki sposób, aby były bezpieczne, ciekawe i odpowiednio dobrane do umiejętności i możliwości Twojego przyjaciela. Obserwuj, jak Twój pies się rozwija. Twórzcie cudowną więź opartą na zaufaniu i zrozumieniu.
Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(33)/2024