Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

O tym co króliki jadać powinny…

O tym co króliki jadać powinny…

O diecie królików, tych utrzymywanych amatorsko w domach decydują ich właściciele. W związku z tym zwierzęta nie mają możliwości instynktownego wybierania składników. Dlatego to opiekunowie muszą dostarczyć zwierzętom pokarm  –  odpowiednio zbilansowany czyli zawierający niezbędne składniki odżywcze i co ważne we właściwych proporcjach.

Właściwe nawyki żywieniowe należy wprowadzać od samych początków opieki nad młodym zwierzęciem, bo jak nie od dziś wiadomo, czym skorupka za młodu….

Czym odżywiają się króliki?

 

Króliki, jak większość roślinożerców, w wieku dorosłym nie akceptują pożywienia, którego nie poznały w ”dzieciństwie”. Jest to główny powód, dla którego trudno wprowadzić wszelkie zmiany dietetyczne. Komponując zdrową dietę dla królika należy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie. Pierwsza to zapewnienie długowłóknistego pokarmu dla ścierania stale rosnących zębów. Druga to zagwarantowanie różnorodności tak, aby unikać niedoboru czy nadmiaru specyficznych substancji, żeby nie utrwalać negatywnych nawyków żywieniowych.

 

Dla królika – siano, siano i jeszcze raz…trawa

 

Siano – powinno być dostępne stale i bez ograniczeń (ad libitum). Stanowi główne źródło włókna pokarmowego. Ciągła dostępność siana oraz trawy w diecie odpowiada za stałe wypełnienie przewodu pokarmowego, pomaga zwiększyć apetyt, zapobiega nudzie, oraz schorzeniom związanym z potencjalną blokadą jelit. Trawa, która podajemy powinna być świeża i bez zanieczyszczeń, pochodząca z pewnych źródeł. Ta zbierana własnoręcznie powinna być opłukana przed podaniem. Wtedy należy uważać na jej zawilgocenie. Warto zwracać uwagę na jakość siana kupowanego w workach. Optymalnie jest kiedy zawiera ono całą roślinę, łącznie z łodygą, kwiatem i liściem. Ważnym wyznacznikiem jakości siana jest również jego zapach i kolor. Może on być różny w zależności od sposobu zbioru czy suszenia. Jednak nieswoisty zapach siana oraz zaczernienia na źdźbłach, eliminują je natychmiast. Wg szacunków, siano pokrywa ok.35% dobowego zapotrzebowania królików na kalorie (związane jest to z obecnością mikroflory) i nie zawiera wszystkich niezbędnych minerałów.

Dlatego choć jest niezwykle ważne to siano nie może być jedynym pokarmem podawanym królikowi.

siano dla królika jest podstawowym pokarmem

Obraz Tesa Robbins z Pixabay

 

Czym karmić królika?

Zielonki i zioła

Warte uwagi są świeże lub suszone zioła, również zielone części warzyw. Ich zdaniem jest urozmaicanie i uzupełnianie diety królików. Dorosłym królikom zaleca się podawanie codziennie różnych rodzajów zielonek, zmieniając ich skład gatunkowy minimum raz w tygodniu. Optymalnie jest kiedy znamy ich pochodzenie. W okresie wzrostu warto pamiętać o podawaniu zwierzętom chociaż jednej rośliny bogatej w wapń (szpinak, natka pietruszki, jarmuż, mięta, koniczyna, babka lancetowata, mniszek lekarski). Dobrym pomysłem są również gotowe mieszanki suszonych ziół. Stanowią doskonały dodatek do karmy, ułatwiają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Pomagają również oczyszczać organizm i zwiększają jego odporność. Dzięki temu, że zawierają znaczne ilości włókna dodatkowo wspomagają perystaltykę jelit.

Warzywa

Powinny być dopełnieniem codziennej porcji substancji odżywczych i kalorii. Dobrze sprawdzają się w formie sałatki.

Owoce świeże i suszone

Należy podawać je okazjonalnie w formie smakołyków. Mogą służyć jako element oswajania lub nagroda. Nie mają jednak specjalnej wartości odżywczej a ich nadmiar może prowadzić do nadwagi lub wręcz otyłości.

Karma

Powinna być świetnym źródłem niezbędnych składników (jak mikroelementy, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe). Warte polecenia są te karmy, które w swoim składzie zawierają granulat z suszu traw i lucerny. Dlaczego? Powstaje on ze stosunkowo grubo pociętych fragmentów roślin. Cechuje go wysoka zawartość włókna pokarmowego co z jednej strony wymusza używanie zębów do pogryzienia karmy a z drugiej utrzymuje równowagę flory jelitowej. Pozostałe składniki karmy powinny w miarę możliwości jak najwierniej oddawać to czym żywią się dzicy przedstawiciele gatunku: trawy, liście, zioła czy gałązki drzew i krzewów.

Prócz karm podstawowych warto wspomnieć również o zdrowych przekąskach w postaci kolb. Godne uwagi są te pozbawione cukru, syropu skrobiowego, ziaren zbóż, barwników i konserwantów. Takie produkty doskonale wpisują się w trend „powrotu do natury” i odwołują się króliczych preferencji żywieniowych.

Świeża woda

Powinna być zawsze dostępna i systematycznie wymieniana. W przypadku poideł należy szczególnie dbać o ich czystość często je myjąc. Spożycie wody może różnić się w zależności od ilości mokrych pokarmów, niemniej jednak zawsze warto zwracać uwagę na to ile zwierzę pije.

Podsumowując: Na właściwą dietę składa się wiele aspektów. Jednak z całą pewnością warto poznać bliżej zwyczaje i potrzeby żywieniowe królików, by mogły cieszyć się długim, zdrowym i radosnym życiem.

O tym co króliki jadać powinny...

Podsumowując: Na właściwą dietę składa się wiele aspektów. Jednak z całą pewnością warto poznać bliżej zwyczaje i potrzeby żywieniowe królików, by mogły cieszyć się długim, zdrowym i radosnym życiem.

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 2(18)/2020