Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Akcja: ptasia stołówka

Akcja: ptasia stołówka

Dokarmianie ptaków w zimie to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jak robić to świadomie? Czym karmić ptaki zimujące? Jak powinien wyglądać dobry karmnik? Zapraszamy do lektury

Dokarmianie ptaków – najważniejsze zasady

 

Samo rozpoczęcie dokarmiania ptaków nie wiąże się z żadną konkretną datą. Najogólniej można założyć, że powinno być rozpoczęte najwcześniej w październiku – listopadzie, a zakończone w marcu czy na początku kwietnia. Tak naprawdę jest ono uzależnione od pogody i tego, jak przebiega okres zimowy. Jeśli zima jest łagodna i bezśnieżna, ptaki potrafią samodzielnie zadbać o pożywienie. Najważniejszą zasadą w dokarmianiu ptaków jest systematyczność. Bardzo ważne jest, aby raz rozpoczęte dokarmianie kontynuować przez całą zimę, aż do momentu pojawienia się pąków na drzewach i licznych owadów. Nasz brak konsekwencji i brak regularności w dokarmianiu ptaki mogą przypłacić życiem, gdyż szybko przyzwyczają się do sytuacji i biernie oczekują na pożywienie, utożsamione zresztą z konkretnym miejscem. Równocześnie należy pamiętać o tym, że nie powinno dokarmiać się ptaków wiosną, latem i jesienią, gdyż zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania powoduje zaburzenie instynktu wędrówkowego – zwłaszcza u ptaków wodnych, które zachęcone łatwo dostępnym pokarmem rezygnują z migracji.

Jadalnia czyli jaki powinien być karmin dla ptaków

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki właściwie powinien być karmin, który stanowić będzie zimową stołówkę dla ptaków. Pamiętać należy przede wszystkim o funkcjonalności i wytrzymałości, a także o niezbędnym minimum, jakim jest nieco większy od podłogi daszek, który uniemożliwia dotarcie do wnętrza opadów atmosferycznych i zamoknięcia karmy. Konstrukcja karmnika powinna uwzględniać także wyższe ścianki boczne, które stanowić będą zabezpieczenie przed rozwianiem czy zasypywaniem się pożywienia znajdującego się wewnątrz. Karmin powinien gwarantować ptakom bezpieczeństwo oraz możliwość swobodnego dostępu do pokarmu. Warto pamiętać także o poidełku z wodą, której brak szczególnie doskwiera ptakom zimującym. Zwróćmy również uwagę na miejsce, w którym umieścimy karmnik: dobrze, żeby było możliwie zasłonięte przed wiatrem i opadami, niedostępne dla drapieżników, stabilne.

 

Czym dokarmiać ptaki?

 

pokarm dla ptaków zimujących

Zimowa oferta pożywienia dla ptaków firmy Korona Natury

 

 

Czym można dokarmiać ptaki? 

Kulami tłuszczowymi – jest to pokarm wysokoenergetyczny z dodatkiem zbóż.

Dzwonkami tłuszczowymi czyli mieszankami z dodatkiem nasion słonecznika, gryki, jęczmienia, które odzwierciedlają naturalne warunki żerowania ptaków.

Karmami sypkimi z dodatkiem owoców i orzechów. Są bogate w witaminy i składniki odżywcze.

 

Czego bezwzględnie nie podawać ptakom?

Pokarmu solonego, spleśniałego, zawierającego konserwanty.

Chleba – dokarmianie nim na dłuższą metę może prowadzić do chorób układu pokarmowego i problemów trawiennych.

Bezwzględnie nie podawajmy resztek z obiadu i nieświeżej żywności.

 

 

 

 

 

 

Jakie ptaki spotkamy w ptasiej stołówce?

  • Sikory, wróblowate, łuszczaki (zięby, gile) – ich przysmakiem są nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik
  • Dzięcioły, kowaliki – przepadają za słoniną, smalcem, orzechami włoskimi
  • Trznadle – ich przysmak to ziarna zbóż: owies, proso
  • Miękkojady czyli kosy, kwiczały, które gustują w owocach (jabłkach, rodzynkach, jarzębinie)

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(1)/2016