Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Dieta a schorzenia dróg moczowych u kotów

Dieta a schorzenia dróg moczowych u kotów

Jak zapewne wszyscy świadomi właściciele kotów wiedzą rodzaj przyjmowanego pokarmu ma wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów a także kompleksowy dobrostan zwierząt. Nie mniej jednak koty to zwierzęta wybredne, które często mają własne upodobania smakowe, nie zawsze pokrywające się z walorami odżywczymi karm.

Odpowiednia karma sucha dla kota

 

Jak zatem przekonać koty do pokarmu, który będzie dla nich odpowiedni?

Tu przed kocim opiekunem pojawia się nie lada wyzwanie:

  • po pierwsze musi wybrać pokarm, który jest zdrowy i pokrywa zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze oraz energię
  • a po drugie będzie kotu smakował

Jak to zrobić?

Z pomocą poszukującym najlepszych żywieniowych rozwiązań właścicielom kotów przychodzą producenci karm…właściwie to można odnieść wrażenie, że nie do końca z pomocą, ponieważ wśród mnogości form, kształtów i rodzajów nie jeden zaprawiony poszukiwacz może poczuć się zagubiony. W każdym razie jest w czym wybierać.

Jak zatem wybrać?

Przede wszystkim zdrowo.

Wśród wielu aspektów, na które warto zwrócić przy tej okazji uwagę, jest możliwość wystąpienia syndromu urologicznego u kotów.

 

Syndrom urologiczny kotów (SUK)

Co ten termin oznacza?

Syndrom urologiczny kotów (SUK) to zespół objawów klinicznych związanych z zaburzeniem funkcjonowania dolnych dróg moczowych.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tego syndromu?

Płeć

Teoretycznie prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest takie samo u obu płci, w praktyce jednak częściej chorują kocury. Samce są bardziej predysponowane do tej choroby ponieważ ich cewka moczowa jest znacznie dłuższa niż u samic zaś jej kształt anatomiczny predysponuje ją do odkładania się w niej kryształków. Syndrom ten stwierdza się znacznie częściej u kotów kastrowanych – chociaż nie udowodniono bezpośredniego wpływu zabiegu na rozwój choroby. Wiadomo natomiast, że otyłość będąca częstym następstwem niewłaściwej diety po zabiegu oraz brak ruchu wyraźnie zwiększają ryzyko wystąpienia objawów.

Wiek

Syndrom urologiczny może wystąpić u kotów w każdym wieku. U bardzo młodych ( <1 roku) za jego wystąpienie odpowiadają najczęściej wady wrodzone lub urazy. Młode koty (1-5roku) są najbardziej narażone na tę przypadłość. Z kolei jeżeli objawy po raz pierwszy wystąpią u starszego kota należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę, gdyż przyczyną może być choroba nowotworowa.

 

Dieta

Istotny jest rodzaj i ilość podawanego pokarmu. Bardzo ważne jest podawanie odpowiedniej ilości karmy w stosunku do zapotrzebowania kota, otyłość bowiem jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia schorzenia. Ważny jest również skład diety zawartość w niej odpowiedniej ilości wapnia, magnezu i fosforu. Pierwiastki te są głównymi składnikami najczęściej występujących u kotów kryształów moczowych: struwitów i oksalatów. Karmy gotowe są z reguły odpowiednio zbilansowane pod tym względem. Do zaburzenia gospodarki mineralnej może dojść kiedy podajemy kotu duże ilości ryb i produktów mlecznych.

 

Tryb życia

Objawy chorobowe występują najczęściej u kotów niewychodzących. Za jeden z czynników zwiększających ryzyko zachorowania uważany jest mało aktywny tryb życia. Ponad to koty trzymane w domu częściej mają pokarm podawany do woli co sprzyja otyłości.

 

Stres

Wystąpienie syndromu urologicznego bardzo często poprzedzone jest sytuacją stresową. Sprzyja ona zaciskaniu się cewki moczowej a tym samym utrudnia oddawanie moczu. Warto pamiętać, że koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami i większość z nich nie lubi zmian. Niektóre sytuacje są stresujące w sposób oczywiste ( hałas i zamieszanie związane z remontem). Inne w sposób mniej oczywisty jak np. rzadko sprzątana kuweta lub nieodpowiedni rodzaj żwirku. W obu sytuacjach kot będzie wstrzymywał oddawanie moczu co zwiększa ryzyko chorób układu moczowego.

 

Do najważniejszych objawów syndromu urologicznego należą:

  1. Niecodzienna postawa przy oddawaniu moczu
  2. Częste wylizywanie okolic zewnętrznych narządów płciowych
  3. Krwiomocz
  4. Częste oddawanie małych ilości moczu
  5. Trudności w oddawaniu moczu ( kot poświęca na tę czynność więcej czasu niż zwykle)
  6. Ból podczas oddawania moczu – niektóre koty głośno wokalizują trudności
  7. Oddawanie moczu lub jego próby poza kuwetą
  8. Niepokój, niecodzienne zachowanie, brak apetytu

Bardzo ważne! Jeżeli podejrzewamy, że kot nie może swobodnie oddać moczu należy udać się z nim do weterynarza. Niedrożność cewki moczowej oraz zaleganie moczu w pęcherzu grozi zaburzeniami elektrolitowymi, zatruciem organizmu a w konsekwencji nawet śmiercią zwierzęcia.

 

Jak wygląda leczenie kota ze zdiagnozowanym syndromem urologicznym?

Leczenie kotów z zaburzeniami urologicznymi stanowi nie lada wyzwanie dla lekarza weterynarii, ponieważ nie ma jednej łatwej do zdiagnozowania i usunięcia przyczyny. Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka. Na niektóre czynniki ryzyka wystąpienia tego syndromu nie mamy wpływu,  jednak część z nich zależy od naszego postępowania. Zaliczamy do nich:

 

  • Odpowiednią dietę: ważna jest nie tylko ilość podawanego pokarmu ale również jego rodzaj. Na rynku dostępnych jest wiele karm mających zapobiegać chorobom dolnych dróg moczowych u kotów. Tego rodzaju karmy, a wśród nich Super Benek Strong&healthy cat Urinary. Tego rodzaju karmy powinny być stosowane u kotów niewykazujących objawów syndromu urologicznego. W przypadku wystąpienia objawów choroby kot powinien mieć odpowiednią dietę leczniczą.
  • Ograniczanie stresu: jeżeli spodziewamy się że nasz kot będzie narażony na sytuacje stresowe ( np. remont), to warto pomyśleć zawczasu o odizolowaniu kota od centrum zdarzeń. Można rozważyć również sięgnięcie po łagodne preparaty uspokajające dostępne na rynku.
  • Zwiększenie spożycia wody: pamiętajmy, że każde zwierzę powinno mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. Warto również zachęcać kota do picia większej ilości wody. Im więcej kot wypije tym bardziej rozcieńczony będzie jego mocz a co za tym idzie mniejsze będzie ryzyko tworzenia się kryształów struwitowych.

Co zawiera karma Urinary? Dzięki odpowiednim proporcjom związków mineralnych zwłaszcza: fosforu, magnezu i wapnia ograniczają wytrącanie kryształów i kamieni moczowych. Karma Urinary jest tak skomponowana, aby utrzymać prawidłowe pH moczu kota. Również dodatek owoców żurawiny, które mają kwaśny odczyn obniżają pH moczu powodując ograniczenie namnażanie się bakterii,  zmniejszając przyleganie baterii do ścian nabłonka pęcherza.

Dieta a schorzenia dróg moczowych u kotów

 

 

W jaki sposób zachęcić kota do picia większej ilości wody?

 

Jak się okazuje, ważną kwestią jest lokalizacja misek z wodą. Naczynie z wodą nie powinno stać obok miski z pożywieniem. Miska z wodą powinna stać w spokojnym miejscu, z dala od drzwi, niespokojnych przejść. Niektóre koty wolą pić wodę bieżącą od stojącej. Sposobem na zapewnienie kotu dostępu do takiej wody jest miska „fontanna”. Inna metoda to pokazanie kotu odkręconego kranu. Wiele kotów wylizuje kapiącą wodę, niestety sprawdza się to tylko kiedy jesteśmy w pobliżu. Jeżeli kot żywiony jest wyłącznie suchą karmą to jednym ze sposobów jest dolewanie do niej wody. Możemy zacząć od bardzo małej ilości, którą stopniowo zwiększamy.

Niezwykle ważna jest nasza – opiekunów – świadomość możliwości wystąpienia u kotów schorzeń. Nie po to żeby się ich obawiać ale żeby móc im zapobiegać lub kiedy wystąpią właściwie leczyć. Na tym polega odpowiedzialność zaangażowanych „kociarzy” ?

 

 

Artykuł z magazynu PUPIL numer 1(17)/2020