Wybór karmy dla kotów to temat rozległy i złożony. Niemniej jest on kluczowy i niejednokrotnie spędza sen z powiek wielu kocim opiekunom. Na pewno należy sobie zadać pytanie, czego oczekujemy od karmy…? Ma być bogata w białko, dostosowana do wieku i powinna uwzględniać szczególne potrzeby kociaka. Na co zwrócić uwagę, jeżeli szczególnie chcemy zadbać o sierść i skórę kota?
Podstawowe zasady wyboru karmy dla kota
Warto podkreślić, że są 2 podstawowe zasady dotyczące prawidłowego żywienia kotów:
Podawana karma powinna być pełnoporcjowa.
Trudno o taką, jeżeli posiłki przygotowujemy we własnym zakresie, sami w domu
Pokarm musi być odpowiednio zbilansowany pod kątem potrzeb zwierzaka: wieku, rasy, stanu zdrowia.
Pierwszym dylematem, jaki jawi się przed właścicielami kotów jest to czy będziemy karmić „domowymi” sposobami czy decydujemy się na wybór karmy gotowej. Mówiąc o „domowych” sposobach mamy tu na myśli resztki posiłków. Dla świadomych „kociarzy” wybór jest jednoznaczny i oczywisty. Powinniśmy pamiętać, że układ pokarmowy kotów zdecydowanie różni się od człowieka, dlatego w ich diecie powinno przeważać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Warzywa i produkty roślinne choć dostarczają wielu cennych witamin i składników mineralnych, powinny stanowić dodatek nie zaś podstawę diety. Ponadto jedzenie dla ludzi zawiera sól oraz mieszanki przypraw. Najważniejsze jest jednak to, że taki pokarm nie jest odpowiednio zbilansowany i nie pokrywa zapotrzebowania kociego organizmu na składniki odżywcze. Oczywiście możemy podawać kotom specjalnie dla nich przygotowywane posiłki, ale taka dieta wymaga sporej wiedzy, czasu i …wbrew pozorom pieniędzy. Dwa najpopularniejsze sposoby żywienia kotów, to wciąż karma sucha i mokra. Trudno jednoznacznie orzec, który z tych sposobów jest najwłaściwszy, ponieważ istnieje na ten temat tyle teorii ilu właścicieli, a lekarze weterynarii również nie są zgodni. Niewątpliwą zaletą karmy mokrej jest wysoka zawartość wody w związku z tym taki sposób karmienia mniej obciąża nerki.
Karma sucha dla kota?
Co w przypadku karm suchych? Spełniają 2 podstawowe zasady dotyczące karm. Podając je mamy pewność, że pokarm jest pełnoporcjowy i zbilansowany. Często podkreśla się również, że suche karmy pomagają zachować higienę jamy ustnej. Ponadto dostępne są karmy dostosowane do wieku, stanu zdrowia oraz takie, które uwzględniają szczególne potrzeby kotów. Dodatkowo suche karmy posiadają szereg właściwości – poprzez zawarte w nich dodatki, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu.
Super Benek Strong & Healthy Cat
Karmy te zawierają „formułę 5” w skład której wchodzą następujące complexy:
- Dental care
- Optimal digestive
- Immunity control
- Toxin absorption
- Shiny coat & healthy skin
Składniki, które dbają o sierść i skórę kota
ierść i skóra są największymi organami kociego ciała. Chroni przed urazami oraz zimnem. Po jej kondycji (zarówno skóry jak i sierści) najszybciej możemy wnioskować o zmianach zachodzących w organizmie kota, także tych chorobowych. A co za tym idzie, możliwie szybko podejmować odpowiednie kroki zaradcze. W jaki sposób zawarte w complexie Shiny Coat & Healthy Skin w karmie Super Benek składniki pomagają dbać o prawidłowy stan skóry i sierści? Włos tworzący sierść kota pod względem biochemicznym zbudowany jest z białka. Jeżeli zabraknie go w diecie lub jest nieodpowiedniej jakości, wtedy włosy stają się kruche, łamliwe. Źródłem białka jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Stąd tak ważna jest ilość i jakość białka w karmie oraz jego źródło (zwierzęce, roślinne). Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrową sierść są tłuszcze a ściślej kwasy tłuszczowe. Mowa tutaj zwłaszcza o dwóch rodzajach kwasów Omega 3 oraz Omega 6. Źródłem tych ostatnich są składniki pochodzenia roślinnego (orzechy, słonecznik, sezam, rzepak). Niedobór tych kwasów objawia się stanami zapalnymi skóry. Co do kwasów Omega 3 ich źródłem są głównie tłuszcze rybne (łosoś, makrela, śledź). Bardzo ważna jest jednak odpowiednie zbilansowanie ilości kwasów omega -3 z kwasami omega -3 w diecie. Tylko odpowiednie łączenie, we właściwych proporcjach, tych dwóch kwasów pozwala zachować odpowiednią kondycję skóry i sierści.
Chelat cynku – wchodzący w jego skład cynk jest mikroelementem, który pełni wiele funkcji w organizmie. Jest aktywatorem wielu enzymów, wpływa na przyswajanie witamin, ale co w tym miejscu najważniejsze: chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników, przyśpiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry, a także wzmacnia sierść. Nie można również zapominać o roli witamin i mikroelementów dla zachowania zdrowej skóry i lśniącej sierści.
Najlepszym sposobem na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych jest zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednie ilości witamin. Odpowiednia dieta jest zawsze lepsza od sztucznej suplementacji. Wybierając karmy Super Benek możemy mieć pewność, że wybieramy właściwie.