Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Jakość karm gotowych

Jakość karm gotowych

się nad jakością karm gotowych. W Internecie można znaleźć wiele SUBIEKTYWNYCH rankingów opartych na indywidualnych doświadczeniach i opiniach. Jednak dokonując tego rodzaju porównań i ocen w tak ważnym temacie jak żywienie czworonoga, warto dowiedzieć się więcej, tak by nasza decyzja była oparta na naukowych podstawach.

Jakość karm gotowych

Artykuł przygotowany przez specjalistów

 

 

 

 

Co to jest jakość karmy?

 

Jakość karm gotowych jest złożonym określeniem, obejmującym takie cechy jak: kompletność pokarmowa, strawność, smakowitość i bezpieczeństwo. Kompletność karmy polega na tym, że dany produkt zawiera wszystkie niezbędne zwierzęciu składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Taka karma, dostarczająca psu lub kotu w dziennej dawce wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych na poziomie określonym przez normy żywieniowe (np. FEDIAF’u – Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), określana jest jako pełnoporcjowa. Może ona stanowić jedyne źródło pożywienia każdego dnia. Optymalna strawność karmy (powyżej 75%) warunkuje przyswojenie substancji odżywczych na odpowiednim poziomie oraz wpływa na właściwe wypróżnienia. Z kolei smakowitość karmy jest bardzo ważna i powoduje, że psy czy koty chętnie ją jedzą. Oczywiście jedzenie musi być też bezpieczne, czyli nie może zawierać żadnych czynników (mikrobiologicznych i chemicznych), które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia np. bakterii, toksyn, pasożytów, ciał obcych.

 

Jak bada się jakość?

 

Jakość karm bada się precyzyjnie w warunkach laboratoryjnych, ale także opiekun zwierzęcia może w pewnym stopniu określić ją na podstawie obserwacji pupila. Należy zwrócić uwagę na smakowitość pożywienia, jakość wypróżnień oraz ogólne samopoczucie i zdrowie czworonoga. Warto przy tym pamiętać, że stosując różne produkty, lub dodatkowo pokarmy domowe, nie mamy możliwości oceny konkretnej karmy. Patrząc na etykietę produktu, należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z karmą pełnoporcjową, czy uzupełniającą (czyli niekompletną) oraz czy produkt wspiera dodatkowe obszary zdrowia pupila poza zaspokojeniem zapotrzebowania na składniki odżywcze (np. sprzyja utrzymaniu zdrowia stawów lub higienie jamy ustnej). Dodatkowo porównuje się skład i analizę karm (zawsze łącznie). Należy przy tym podkreślić, że z punktu widzenia prawidłowego żywienia najistotniejsza jest właściwa zawartość składników odżywczych o odpowiedniej strawności, a nie źródło ich pochodzenia (tzn. konkretny surowiec).

Karmy gotowe – dobry wybór!

 

Na rynku jest dostępny szeroki wybór wysokiej jakości produktów, dopasowanych do potrzeb psów i kotów w różnym wieku czy o różnej aktywności fizycznej. Opiekun może dobrać produkt zgodnie z potrzebami i preferencjami zwierzęcia (i swoimi). Coraz więcej osób wybiera dla swoich czworonogów pełnoporcjowe karmy gotowe, mając świadomość, że ludzkie jedzenie nie jest odpowiednim pożywieniem dla pupila. A prawidłowe żywienie, czyli takie, które gwarantuje dostarczenie zwierzęciu właściwych ilości niezbędnych składników odżywczych, jest jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psa lub kota.

 

Tekst został przygotowany przez zespół ekspertów POLKARMA w składzie:
Autor: Dr n. wet. Małgorzata Głowacka (Mars Polska)
Konsultacje merytoryczne:
Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (Nestle Polska)
Dr Jacek Wilczak (SGGW)
Mgr inż. Anna Maria Ziembińska (Royal Canin Polska)

   Artykuł z magazynu PUPIL numer 3(35)/2024