Strefa Twojego pupila - nowości i porady dotyczące zwierząt domowych

Im większa tym lepsza, czyli o klatce dla chomika

Im większa tym lepsza, czyli o klatce dla chomika

Chomiki to ciągle bardzo popularne zwierzęta, choć nie zawsze ich opiekunowie wiedzą, w jaki sposób urządzić im lokum. O klatkach, akwariach i terytorialności rozmawiam z Joanną Kuberą, zoopsycholożką i wielką miłośniczką gryzoni.

Co najważniejszego powinniśmy wiedzieć o chomiku, zanim pojawi się w naszym domu?

Przede wszystkim – że w przeciwieństwie do wielu gryzoni jest samotnikiem i dobrze się czuje, zajmując się wyłącznie swoimi sprawami. To zwierzę bardzo terytorialne, zarówno chomik syryjski, jak i karłowate. Choć w sklepach widujemy urocze skupiska małych chomiczków śpiących jeden na drugim, nie zapominajmy, że to maluchy z jednego miotu, każdy z nich kiedyś dojrzeje i zapragnie przestrzeni tylko dla siebie, a walki o terytorium bywają śmiertelne. Jeśli marzy nam się większa ilość chomików – każdy z nich musi mieć własną klatkę lub akwarium.

 

Najważniejsze kryteria przy wyborze klatki

  • Im większa przestrzeń tym lepiej
  • Lepiej by klatka była szersza niż wyższa
  • Odstępy między prętami nie powinny być większe niż 1 cm
  • Miejsce na kuwetę powinno być dość wysoko
  • Lepiej aby klatka nie była plastikowa, ponieważ chomik bardzo łatwo ją przegryzie
Klatka dla chomika - jaką wybrać

A zatem – klatka czy akwarium?

Oba pojemniki nadają się dla chomika pod warunkiem, że spełniają minimalne wymiary i posiadają kilka istotnych cech. Absolutnie najmniejszy wymiar lokum dla chomika syryjskiego to 80×40 cm w podstawie, natomiast dla gatunków karłowatych – 60×40 cm. Idealnie jest, kiedy opiekun może sobie pozwolić na większą przestrzeń dla swojego podopiecznego, można ją zresztą bardzo atrakcyjnie urządzić drewnem, by była naturalną ozdobą pokoju. Klatka dla chomika nie powinna być wysoka – to zwierzę naziemne i choć lubi się wspinać, czy raczej szukać drogi ucieczki, nie służy mu to, wręcz może zrobić sobie krzywdę. Również pięterka z prętów nie służą chomiczym łapkom, a w tym wypadku złamanie kończyny wiąże się z jej amputacją.

Klatka powinna spełniać jeszcze dwa warunki – odstępy między prętami nie mogą być większe niż 1 cm oraz kuweta powinna być dość wysoka. Są dostępne na rynku modele o bardzo gęsto osadzonych prętach, stworzone z myślą właśnie o karłowa- tych chomikach czy myszkach. To istotny czynnik, bo chomiki to mistrzowie ucieczek, a ich znalezienie w mieszkaniu czasem trwa kilka godzin. Równie ważne w przypadku akwarium jest przemyślenie ustawienia wyposażenia oraz zabezpieczenie góry akwarium, jeśli nie jesteśmy pewni zdolności naszego podopiecznego, np. rozpiętą na ramie siatką ocynkowaną. Oczywiście ani klatka, ani akwarium nie mogą stać w miejscu nasłonecznionym, w chłodzie ani w przeciągu. Unikajmy też plastikowego wyposażenia, które chomik może łatwo pogryźć lub się w nim przegrzać.

chomik powinien mieć jak największą klatkę

Dlaczego kuweta powinna być wysoka?

Tak jak wspomniałam, chomik to zwierzę naziemne – uwielbia kopać norki, przegrzebywać ściółkę w poszukiwaniu pożywienia, którego część warto mu podawać właśnie wprost na podłoże, również swoje gniazdo buduje dość bogato. Jeśli do standardowej grubości przynajmniej kilku kilkunastu centymetrów ściółki dodamy gniazdo oraz potrzebę kopania – wokół klatki o zbyt niskiej kuwecie będziemy mieć wiecznie bałagan, a chomik, chcąc nie chcąc, będzie marnował ściółkę. Ten problem nie istnieje w przypadku akwarium, gdzie dodatkowo możemy czasem zaobserwować fragmenty tuneli, które chomik wybuduje.

Jaką ściółkę powinniśmy zapewnić chomikowi?

Najpopularniejsze będą trociny. Powinny być dobrej jakości i koniecznie odpylone, żeby nie szkodziły układowi oddechowemu zwierzęcia. Trociny warto przemieszać z sianem ze sprawdzonego źródła, by nie było w nim pasożytów. Chomiki chętnie korzystają z kąpieli piaskowych, w osobnym pojemniku można wybudować chomikowi “basen”, w którym znajdzie się piasek kąpielowy dostępny w sklepach, taki jak dla szynszyli. Warstwa ściółki powinna być wysoka, aby chomik miał z czego budować gniazdo i w czym kopać. Po krótkiej obserwacji zorientujemy się, że w lokum naszego chomika został wybrany jeden kącik naszego chomika został wybrany jeden kącik na toaletę – można tam wstawić narożną kuwetkę lub po prostu co jakiś czas wybierać łopatką zabrudzoną ściółkę. Zauważymy również spiżarnię – tam także trzeba co jakiś czas kontrolować stan zbiorów i usuwać jedzenie, które może się zepsuć. Nigdy nie wymieniamy całej ściółki naraz, z wyjątkiem inwazji pasożytów. Chomik to zwierzę dość czyste i uporządkowane, wystarczy sprzątanie w kąciku toaletowym, a raz na jakiś czas wymiana ściółki partiami.

 

Co jeszcze należy umieścić w chomiczej klatce?

W klatce musi się znaleźć kołowrotek o bezpiecznej budowie i odpowiedniej średnicy – dla chomika syryjskiego minimum to 27 cm, natomiast dla chomików karłowatych 20 cm. Należy też zapewnić chomikowi dostęp do świeżej wody – w zależności od jego preferencji może to być miseczka ustawiona na stabilnym podłożu (np. płaskim dachu domku) i zabezpieczona przed przesuwaniem lub poidełko kulkowe. W sklepach dostępne są także gotowe, odpowiednio wysuszone i spreparowane gałązki i kora z właściwych dla chomika gatunków drzew oraz suszone zioła i kłosy zbóż, “jadalne” domki wyplecione z sianka i ziół. Są one nie tylko atrakcyjnym dodatkiem chomiczej diety, ale również świetnie wyglądają i cieszą oko opiekuna, podobnie jak ceramiczne czy drewniane domki, których wybór jest ogromny, a chomiki chętnie z nich korzystają. Można z powodzeniem urządzić chomiczą klatkę czy akwarium w sposób piękny i naturalny, a jednocześnie zgodny z potrzebami tego zwierzęcia i bezpieczny dla niego.

Klatka dla chomika - jaką wybrać

 

 

Klatka dla chomika - jaką wybrać

Więcej o wyposażeniu klatki chomika w artykule: …..